księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania

Duchy mogą być tylko wytworami naszych umysłów


Dodano: 2007-01-05 02:15:00 · Wyświetleń: 11520
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
MózgGdy naukowcy napisali w ostatnim numerze "Nature", że mogą wywoływać zjawy - uczucie bycia śledzonym przez cienistą postać - poprzez pobudzanie elektryczne mózgu, nadali temu zjawisku doskonały sens neurologiczny. Mogą nawet argumentować, że powstawanie takich uczuć wyjaśnia przy okazji istnienie tak zwanej siły nadprzyrodzonej. Faktycznie, gdy tylko "The New York Times" ogłosił wyniki badań, badacze natychmiast doszli do wniosku, że duchy są zwykłymi "złudzeniami cielesnymi" - niczym więcej, jak tylko skutkiem powstawania impulsów elektrycznych.

Sprawozdanie z badań wygląda na pewnego rodzaju dowód - słaby jak słaby, ponieważ zbadano tylko dwie osoby - który może sugerować, że duchy nie są niczym więcej, niż biologicznymi dziwactwami. Jednakże dla osób skłaniających się ku istnieniu duchów może to być również dowód na to, że duchy są prawdziwymi bytami.

Naukowe badania zjawisk nadprzyrodzonych rozpoczęto pod koniec XIX wieku, równocześnie z wkroczeniem energii elektrycznej. Ponieważ tradycyjna nauka zaczęła ujawniać ukryty potencjał sił natury - pole magnetyczne, promieniowanie, fale radiowe, prąd elektryczny - badacze zjawisk paranormalnych sugerowali, że okultyzm działa w podobny sposób. Większość z tych okultystycznych odkrywców to byli naukowcy badający wysoce nasycone układy natury. Maria Curie, jedna z pierwszych osób badających pierwiastki radioaktywne, brała udział w seansach w celu oszacowania zdolności mediów. Tak samo robił John Strutt, Lord Raleigh, który dzięki swojej pracy z gazami atmosferycznymi otrzymał w 1904 roku nagrodę Nobla. Raleigh został później mianowany przewodniczącym Brytyjskiego Stowarzyszenia Parapsychologicznego. Dzięki niemu do organizacji przyłączyło się wielu innych fizyków, w tym między innymi pionier radiotechniki bezprzewodowej, Oliver Lodge, który postulował, że zarówno telepatia jak i upiorne manifestacje były osiągane przez transmisje energetyczne łączące ze sobą żywe umysły, a być może także i z umysłami zmarłych.

Lodge argumentował, że ludzki mózg może działać jako pewnego rodzaju odbiornik odbierający sygnały na poziomie podświadomości. Idąc tym tokiem myślenia, sądził również, że możliwe jest, że pojawienie się ducha jest tak naprawdę tylko określonym sygnałem energetycznym pobudzającym odpowiedź w mózgu osoby go odbierającej.

Teorie rozwinięte przez Lodge'a i jego kolegów pasują raczej do wywoływanych elektrycznie wstrząsów, wywoływanych przez Olafa Blanke, szwajcarskiego neurologa - pisze "Nature". Używał on na przykład wszczepionej elektrody, aby przesłać prąd do regionu mózgu zwanego zakrętem kątowym. Próba była skupiona na przetwarzaniu języka, ale jako skutek uboczny jeden z badanych nerwowo opisywał wyczuwanie obecności przy łóżku innej osoby, cichej i cienistej. Pełzający towarzysz pojawiał się i znikał wraz ze zmianami prądu.

Blanke wierzy, że doświadczenie nawet z jednym tylko pacjentem służy za przykłąd, jak łatwo możemy pomylić zabłąkane sygnały w mózgu z czymś innym. Ludzie skłaniają się ku temu, by szukać wytłumaczenia, on zaś wskazuje na to, aby zarzucić znaczenie wydarzenia, które może nie mieć żadnego znaczenia.

Czyści racjonaliści sugerują, że nasza potrzeba sprowadzenia znaczenia do podstaw biologicznego istnienia wyjaśnia powody tworzenia nowych religii i odnajdywania dowodów na niezwykłe zdolności w codziennym życiu. Nonpuryści sugerują co innego: rozmyślną naukową ślepotę. Nie ma według nich żadnego powodu, aby badanie Blanke'go nie popierało teorii o zjawiskach paraormalnych. Być może, że jego doświadczalny prąd po prostu naśladuje działania jednakowo silnego ducha.

Wielu parapsychologów wyznaje dziś podobną zasadę: obrazowanie mózgu ujawnia regiony odpowiedzialne za wywoływanie zjawisk psychicznych.

Amerykański psycholog i filozof William James, który był jednym z liderów wiktoriańskich paranormalnych ruchów badawczych, zauważył nawet starcie kulturowe: "Jak często nauka odrzuca całą filozofię duchów i uwięzione duchy i duchy stukające i 'telepatię', uznając je za bardzo popularne złudzenie?", napisał w 1909 roku. I jak często James zastanawiał się retorycznie, jakie siły powstrzymują ludzi przed widywaniem duchów i wiarą w nadprzyrodzone zdolności? Bo przecież końcowa konkluzja nie ma nic wspólnego z nauką i jej sposobem postrzegania świata.

Podejrzewam, że będziemy już zawsze mieszkać w nawiedzonej krainie naszych wierzeń. Dla wielu ludzi jest to świat bardziej interesujący - większy, dziwniejszy, bardziej tajemniczy - niż ten przedstawiany przez naukę. Dlaczego więc postanowiliśmy zostać żywymi istotami składającymi się z impulsów chemicznych i spięć elektrycznych? Prędzej dalibyśmy równie maleńki, elektryczny przebłysk szansy na to, że jesteśmy czymś więcej.

Deborah Blum, International Herald Tribune, 3 styczeń 2007
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • gość
  (2009-01-08 14:10:01) #1927
  | 👮 raport

  a jesli dwie osoby widza te sama postac co do szczegolow?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • gość
  (2009-02-14 14:55:33) #2309
  | 👮 raport

  to tego nie wyklucza. Nasz mózg może miec dużo wiksze zdolności niz przypuszczamy. Może wszyscy jesteśmy w jakiś sposób połączeni co tłumaczyłoby np. jasnowidzenie itp.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • efem_z_emos
  (2009-03-09 15:45:49) #2568
  | 👮 raport

  Szamani czy też inni czarownicy zażywają halucynoge środki, by ze świata duchów czerpać informacje o leczniczych właściwościach roślin czy innych substancji. Zatem ich kontakt z innym wymiarem
  jest skutkiem chemicznego zadziałania na ich ośrodki mózgowe.
  Toteż nic dziwnego, że użycie do pobudzania określonych
  ośrodków mózgu prądu elektrycznego może wywoływać skutki podobne - tj. postrzeganie rzeczywistości z innego wymiaru, przez
  naukę nazywane halucynacją.
  Zatem skutki jakie obserwują naukowcy podczas swych doświadczeń rzekomo podważające fakty postrzegania duchów
  itp. zjawisk, i sprowadzające te fakty do zjawiska halucynacji są
  być może tylko błędną interpretacją tych skutków.
  O tym, że całkiem możliwe jest, że wszystko to, co my nazywamy halucynacjami, jest właśnie pozazmysłowym kontaktem z jakimiś innymi wymiarami, wzmiankuje Franncois Brun w swej książce -
  Umarli mówią do nas.
  To, że owe zwidy związane są z różnymi chorobami psychicznymi,
  może być w takim ich ujęciu zrozumiałe, jeśli zwrócimy uwagę na
  to, że ujawnienie się nadzwyczajnych ponadnormalnych cech
  u różnych osób nastąpiło po jakimś przeżytym wstrząsie, jak
  choroba, wypadek czy inne traumatyczne doznanie. Zatem zaistniało coś, co naruszyło blokadę istniejącą w stanie normalnego zdrowego funkcjonowania organizmu, która to blokada powoduje, że tzw. normalni zdrowi ludzie funkcjonujący w normalnym świecie takich zjawisk zazwyczaj nie doświadczają.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • efem_z_emos
  (2009-03-10 16:57:28) #2570
  | 👮 raport

  Przepraszam za błędne napisanie wyrazu "halucynogenne" w mym
  komentarzu mającym datę 2009-03-09

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • surrealistycznaania
  (2011-02-10 16:38:43) #6174
  | 👮 raport

  Gorzej jeśli złudzenia cielesnego doświadcza kilka osób na raz w tym samym miejscu i czasie to może też wyjaśnią naukowo?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Fakt
  (2012-11-18 19:40:24) #7660
  | 👮 raport

  O jaki stary artykuł, ale może coś powiem - przecież wszystkie realne zjawiska odbieramy poprzez impulsy mózgowe, widzę kogoś realnego, to powstają określone impulsy, które tak samo można sztucznie wywołać, więc to raczej dowód na istnienie "duchów", niż na ich nieistnienie -odbiór takich wrażeń został po prostu stwierdzono doswiadczalnie; chorzy psychicznie słyszą realne głosy na podstawie impulsów powstających bez zewnętrznego bodźce, to oznacza, ze impulsymoga pochodzić od realnego zjawiska jak obyć indukowane sztucznie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium