[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

https://sklepanda.com/11-legginsy-ciazoweNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Uduchowione liściki


Dodano: 2005-03-08 19:35:34 · Wyświetleń: 11737
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


W Chińskim Apartamencie na pierwszym piętrze widuje się śliczną, młodą kobietę w białej muślinowej sukni. Siedzi przy zabytkowym sekretarzyku i wodzi gęsim piórem po papierze. Pięknie trefione jasne loki podtrzymuje biała wstęga, kontrastująca z wpiętymi w nie czerwonymi różyczkami. To najmłodsza córka dawnej właścicielki Łańcuta, księżnej Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej. Julia Potocka, jak za życia, pisze miłosne liściki do ukochanego, Eustachego Sanguszki. Tylko Jemu zawdzięczała jedyne chwile szczęścia w krótkim życiu...

Izabella LubomirskaCierpiała, że matka nie kocha jej ani sióstr. Podobno Izabella czuła do córek wprost histeryczną nienawiść. Tylko dlatego, że nie urodziły się chłopcami. Poza tym dziewczynki, choć grzeczne, inteligentne i żywe, były - nie da się ukryć - brzydkie. A Izabella, mimo wyjątkowo niskiego wzrostu, była klasycznie piękna i tolerowała w swej obecności tylko ludzi i rzeczy piękne. Na swój sposób dbała o córki. Angażowała najdroższych guwernerów, stroiła dziewczątka jak lalki, ale nie chciała ich mieć koło siebie. Nic więc dziwnego, że nie zauważyła, jak najmłodsza z córek zmieniła się z poczwarki w pięknego motyla...

Niemal z dnia na dzień przestała się garbić, miała talię osy, a zezik (tak wyraźny u sióstr) dodawał tylko uroku jej spojrzeniu. A cera! Nie musiała używać bielidła ani różu. Nikt nie podejrzewał, że uroczy rumieniec to objaw gruźlicy, choroby odziedziczonej po ojcu. Zauroczony nią „wielki świat" nadał jej przydomek „pięknej Julii" - po włosku Giulietta la bella.

Julia LubomirskaI Tę osiemnastoletnią piękność matka wydała za hrabiego Jana Potockiego - sławnego podróżnika, uczonego i dziwaka, późniejszego autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie". Małżeństwo nie było szczęśliwe. Niemal dwukrotnie starszy mąż miał rozległe zainteresowania i... słaby kontakt z rzeczywistością. Potrafił na przykład w stroju adamowym wejść do salonu pełnego gości obojga płci. Dziwniesię ubierał, rzadko się golił, a strzygł się sam! Wciąż podróżował (nazywano go Jan Wędrowniczek), zawsze w towarzystwie Turka ibrahima. A osamotniona Julia znajdowała pociechę w dwóch synkach, równie uroczych jak ona.

Jan PotockiJej uroda budziła wciąż powszechny podziw, poeci opiewali jej taniec oraz... wierność dla małżonka. Wierność niemodną, dodajmy. Większość pięknych dam zmieniała kochanków jak rękawiczki. A ona - nie! Pustkę w życiu wypełniała grą w amatorskim teatrze i... działalnością patriotyczną. W 1792 roku spotkała się w Paryżu z Tadeuszem Kościuszką, który przebywał tam z misją. Miał przekonać rząd rewolucyjny, aby w razie wybuchu powstania w Polsce wysłał na pomoc francuski korpus posiłkowy. Pomagała mu w tym Julia, wykorzystując swoje kontakty i powiązania z francuskimi politykami.

W kołach konspiracyjnych spotkała młodego, przystojnego bruneta - księcia Eustachego Sanguszkę (1768-1844). Nie przypominał innych salonowych fircyków. Dla ratowania dóbr rodzinnych musiał wstąpić do wojska rosyjskiego, ale był gorliwym patriotą.

Eustachy SanguszkoTo była prawdziwa miłość. Wszyscy o niej wiedzieli, nikt się nie gorszył, a już najmniej - mąż. Eustachy brał udział w powstaniu kościuszkowskim (1794 r.) jako dowódca dywizji. Pod Szczekocinami uratował żyde samemu Naczelnikowi Kościuszce! Julia wyjechała do matki, do Łańcuta. Coraz słabsza, coraz bardziej chora, siadywała przy sekretarzyku w Chińskim Apartamencie i pisała do ukochanego liścik za liścikiem.

Zamek w Łańcucie W sierpniu Eustachy odniósł ranę pod Barlicami. Nie miał pojęcia, że w tym samym dniu jego ukochana zmarła nagle podczas pobytu w Krakowie. Ale - jak to później zanotował - „niespokojność nadzwyczajna, sny trwożące wróżyły mi cios okrutny, który dokonał swych przeznaczeń i wydarł mi to, com najwyżej w świecie cenił".

Wieść o śmierci Julii szybko przedostała się do Warszawy. Eustachy dowiedział się o niej od króla i księcia Józefa Poniatowskiego. I - choć drogi były odcięte, postanowił dotrzeć do Krakowa, sprawdzić, czy ukochana naprawdę nie żyje. Dostał urlop od Kościuszki. Przebrany za mieszczanina, nocą przedarł się przez straże nieprzyjacielskie. Narażał się na stryczek w razie schwytania, gdyż dla Rosjan był dezerterem!

Zmieniając po drodze konie dotarł do Krakowa. I... natknął się na kondukt żałobny z trumną Giulietty, zmierzający do kościoła Mariackiego. Z pomocą znajomego księdza dostał się do grobowca. „Spuszczono za mną grobowy kamień, a ja czując się swobodnym podnoszę wieko trumny"- wspominał po latach. „Słaby promyk dzienny, wpadając przez kratę otworu, oświeca jej śliczną twarz(...). Wydała mi się żywą, tylko uśpioną. Wołam ją po imieniu, najtkliwszymi budzę zaklęciami, pewny, że głos mój ją ożywi". Nie ożywił. „W szale rozpaczy przytknąłem usta do jej ust... i wtedy pojąłem, co to jest śmierć". Nazajutrz zemdlonego młodzieńca wyniesiono z krypty...

No i jak nie pisywać do takiego kochanka miłosnych liścików - nawet po śmierci?

Super Express 24-25 VII 2004

Podziękowania dla Marty za dostarczenie artykułu :)

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium