[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Dlaczego się obawiamy. Pięć cech, które mogą sprawić, że zostaniesz "porwany przez obcych"


Dodano: 2016-05-09 21:47:30 · Wyświetleń: 4531
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Czy obawiasz się bycia porwanym przez obce istoty? Podejrzewam, że możliwość abdukcji spowoduje zamieszanie w umysłach niektórych z czytelników. W końcu, wielu ludzi na całym świecie twierdziło, że zostali porwani przez obcych, zabrani wbrew swojej woli na obcy pojazd kosmiczny lub w zamknięte miejsce, przepytywani lub badani fizycznie, i że przypominają sobie te doświadczenia świadomie lub poprzez metody takie jak hipnoza. W rzeczy samej, wielu z ludzi twierdzących że padli ofiarą abdukcji wydaje się szczerych, zdrowych umysłowo, niecierpiących na psychozy - czy więc ich doświadczenia są rzeczywiste, a twierdzenia o byciu porwanym są prawdą?

Profesor Rich McNally i jego współpracownicy z Harvard University spędzili ponad 10 lat na badaniu psychologii ofiar wzięć przez obcych, w szczególności zaś tego, dlaczego niektórzy ludzie przyjmują tożsamość "ofiary abdukcji przez obcych". Jego badanie określiło wiele cech posiadanych przez "wziętych przez obce istoty", które jego zdaniem mają wkład w doświadczenia z "wzięcia" jakie sobie przypominają, jak też w ich silną wolę do przywiązania się do ich poglądu, że to obcy byli odpowiedzialność za ich doświadczenie abdukcji. Przyjrzyjmy się każdej z tych pięciu poszlak.

1. Regularne doświadczanie paraliżu sennego i halucynacji po przebudzeniu

Wiele osób, które zgłosiły wzięcie przez obcych, cierpi na wczesne poranne paraliże senne. Po wybudzeniu się z tego paraliżu, ich strach powoduje powstawanie halucynacji błyskających świateł i brzęczących dźwięków. Niektórzy doświadczają uczucia "latania" po pokoju lub dostrzegania w nim postaci. Podczas gdy jedni mogą to interpretować te doświadczenia po paraliżu sennym jako fantazjowanie, niektórzy interpretują te przeżycia jako postrzeganie postaci, duchów lub obcych istot.

2. Skłonność do przypominania sobie fałszywych wspomnień

W eleganckiej serii badań eksperymentalnych, McNally i jego współpracownicy odkryli, że osoby zgłaszające wzięcie miały skłonności do przypadłości znanej jako "syndrom fałszywych wspomnień". Chodzi o to, że ofiary wzięć w testach pamięci regularnie twierdziły, że przypominają sobie słowa, przedmioty, zwroty, itd. których tak naprawdę nigdy wcześniej nie znały. Jeśli takie "fałszywe wspomnienie" można uogólnić do wspomnień autobiograficznych, wówczas osoby twierdzące że zostały porwane przez kosmitów z dwukrotnie większym niż nie-wzięci prawdopodobieństwem "fałszywie pamiętałyby" rzeczy, które nigdy im się nie przytrafiły.

3. Wysokie poziomy "Absorpcji"

Osoby porwane przez obcych osiągają również znacznie wyższe od innych wyniki pod względem cechy umysłowej zwanej "absorpcją". Jest to cecha związana z podatnością na fantazjowanie, realistyczną wyobraźnię, jak też podatność na hipnozę i sugestię. Z tego powodu być może nie stanowi tajemnicy, że wiele osób porwanych przez obcych przypomina sobie doświadczenia w stanie hipnozy, gdzie wspomnienia z abdukcji można zaindukować poprzez sugestię - szczególnie jeśli osoba przeprowadzająca sesję hipnotyczną zadaje szczególnie nakierowujące pytania dotyczące porwania.

4. Wiara w Nową Erę

Bycie wciągniętym na pokład statku kosmicznego przez promień podnoszący lub źródła światła to nie jest coś, co zdarza się codziennie - nie jest to również łatwego do wyjaśnienia w ramach naszej obecnej wiedzy o fizyce. W podobny sposób, bycie poddanym imaginacyjnym zabiegom medycznym wymaga tendencji do przyjmowania nietypowych i niemainstreamowych idei. Taką cechę posiadają również "ofiary wzięć przez obcych". Osiągają wysokie wyniki jeśli idzie o tworzenie magicznych idei i popieranie pomysłów New Age, które obejmują poglądy dotyczące alternatywnej medycyny i uzdrawiania, astrologii i przepowiadania przyszłości. Tego typu poglądy z pewnością pozwoliłyby osobie na przyjęcie dziejących się z nimi rzeczy, które zostałyby odrzucone przez obecną wiedzę naukową.

5. Znajomość narracji kulturowej wzięcia przez obcych

Jako zjawisko kulturowe, wzięcie przez obcych weszło do folkloru, zaś obrazy i opisy kosmitów i ich pojazdy kosmicznego stały się znane wielu ludziom. Ofiary wzięć przez obce istoty wykazują tendencje do dużej znajomości tej kulturowej narracji, co stanowi jedną z możliwych przyczyn, dla której ich opisy kosmitów i ich statków są tak podobne - jako takie, napędzane są filmami science-fiction oraz licznymi książkami poświęconym kosmitom i dokonywanym przez nich abdukcjom.

Jak wskazuje profesor McNally w swoim bardzo poczytnym przeglądzie badań nad wzięciami przez obcych, wciąż nie jest jasne, czy wszystkie te cechy charakterystyczne stanowią nieodzowne składniki przepisu na "abdukcję przez kosmitów", czy też jedne są ważniejsze od innych. Inni badacze określili również kolejne rysy, które wyglądają na cechy szczególne "ofiar wzięć", takie jak paranoiczny sposób myślenia czy słaba tożsamość seksualna. Wciąż niezbędne są dalsze badania w celu pełnego zrozumienia motywacji i szablonów myślenia osób, które twierdzą, że zostały porwane przez obcych, jak jednak przenikliwie wskazuje McNally, ludzie ci nie są nerwowi ani nie cierpią na depresję, nie cierpią na psychozy ani nie wydają się cierpieć na jakiekolwiek oczywiste problemy ze zdrowiem umysłowym. Doświadczenia "wzięcia przez obcych" często pogłębiają świadomość duchową i nadają kształt tożsamościom wziętych, jak też dostarczają podstawy dla ich poglądów na temat świata i wszechświata. Bez względu na to, czy doświadczenia abdukcji były rzeczywiste czy też nie, doświadczenia i interpretacje przyjęte przez "ofiary wzięć przez obcych" są często pomocne psychologiczne i zgodne z duchowością.

Na koniec, rzecz warta odnotowania. Wszystkie te badania "ofiar wzięć" zostały przeprowadzone już po "doświadczeniach" wzięć, trudno więc określić, czy te pięć cech stanowi konsekwencje doświadczenia czy też - jak sugeruje McNally - czynników, które doprowadziły te osoby do zinterpretowania raczej ziemskich doświadczeń (takich jak paraliż senny czy halucynacje) jako dowód na wzięcie. A wtedy - być może w fantastyczny sposób - czy możemy ostatecznie wykluczyć możliwość, jakoby tego typu cechy zostały wszczepione przez obce istoty w ramach inwazyjnych zabiegów medycznych przeprowadzanych na obcych statkach kosmicznych? Mój sceptyczny, naukowy umysł mówi, że prawdopodobnie nie - ale kto wie?

Dr Graham C. L. Davey, Psychology Today
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • artemius
  (2016-05-14 22:51:01) #14851
    📧 pw | 📧 email | 👮 raport

  Artykuł świetnie opisuje wątpliwości jakie odczuwa niezaangażowany w teorię "wzięć" czytelnik. Dzięki za zamieszczenie tekstu, który pokazuje też drugą stronę zagadnienia i wyjaśnia możliwe źródła powstawania takich relacji.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Bertalion
  (2016-05-15 15:47:08) #14856
  | 📧 email | 👮 raport

  Wszystko pięknie ładnie, artykuł super. Zraził mnie jednak punkt pierwszy, paraliże senne są super, jeśli chodzi o zatopienie się sobie, bo ów paraliż uwalnia od natręctw ciała. Najlepsze oobe jakie doświadczałem zaczynały się od paraliżu. Btw to smutne, że uczelnie zamiast skupić się na tym, by swoimi badaniami pomagać skupiają się na hejtowaniu ludzi, którzy pielęgnują duchową stronę swojego życia (nierzadko nieudolnie). Zdrówka szczęścia, doceniam włożoną pracę w ten artykuł :)

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium