Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Czy edukacja sprzyja rozwojowi wiary w zjawiska paranormalne?


Dodano: 2011-08-22 02:28:18 · Wyświetleń: 10404
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Naukowcy spekulują, że to właśnie sławne przedstawienia strasznych fenomenów przyczyniają się do wiary w paranormalne podczas studiów. Kadr z filmu "13 duchów"


Jakkolwiek trudno było by w to uwierzyć, według ostatnich badań wyższe wykształcenie ma bezpośredni związek ze zwiększoną tendencją do wiary duchy oraz inne zjawiska paranormalne.

Wbrew oczekiwaniom naukowców, ankieta przeprowadzona w USA wśród 439 studentów wykazała, że starsi studenci oraz studenci studiów magisterskich bardziej byli podatni od swych młodszych kolegów na to, by uwierzyć w historie o nawiedzonych domach, ludziach z nadprzyrodzonymi mocami, telepatię i channeling, jak również wiele innych, mało prawdopodobnych zjawisk.

Wyniki podano ze szczegółami w styczniowym wydaniu magazynu Skeptical Inquirer.

Porównanie dwóch ankiet

Ankietę sformułowano na podstawie ogólnokrajowego badania opinii publicznej – Gallup Poll – z 2011 roku, które wykazało większe prawdopodobieństwo wiary w zjawiska paranormalne u młodych Amerykanów niż ich starszych rodaków.

Nowe badania przeprowadzili uczeni z dwóch uniwersytetów z Oklahomy – Bryan Farh oraz Gary Steward Jr.

W większości przypadków studenci zakreślili kratkę zatytułowaną ‘wierzę’ rzadziej niż reszta populacji badana w Gallup Poll. Aczkolwiek brak odpowiedzi pod tytułem ‘Nie wierzę’ wśród studentów był niższy w 6 z 13 kategorii: psychiczne lub duchowe uzdrawianie, nawiedzone domy, opętania, duchy, jasnowidzenie oraz magia.

Oznacza to, że większy procent studentów zaznaczyło w tych kategoriach kolumnę ‘niepewny’.

Mniej sceptycznie

Co ważniejsze, studia nie muszą koniecznie oznaczać rozwoju sceptycyzmu odnośnie tych zjawisk.

Podczas gdy 23 procent świeżo upieczonych studentów wyraziło ogólną wiarę w pojęcia paranormalne – od astronomii po komunikację ze zmarłymi – 31 procent starszych studentów również potwierdziło swoje wierzenia w tym zakresie, a liczba urosła do 34 procent wśród studentów drugiego stopnia.

‘Wraz ze zdobywaniem wyższych stopni wykształcenia wzrasta prawdopodobieństwo wiary w zjawiska paranormalne’, napisali Farha i Steward.

Na podstawie badania obecnych dziedzin zainteresowania nauki, uczeni stwierdzili, że za zapoczątkowanie większości wierzeń w większość zjawisk paranormalnych (jak uprowadzenia przez obcych) odpowiedzialne są media, jak również to, że wielu ludzi dobrze wykształconych ma tendencję do wyrażania swych przekonań w tym zakresie dlatego, iż posiadają oni wprawę w ich obronie.

Robert Roy Britt, Space.com
Tłumaczenie i opracowanie: Pookie

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • stribog
  (2011-08-22 12:25:13)
  | 👮 raport

  Tak, tylko, że te badania zostały przeprowadzone w USA. Każdy wie jaki jest tam poziom edukacji, oraz religijny fanatyzm. Poza tym ludzie nie mają tam prawdziwych problemów, a czymś muszą się martwić - taka ludzka natura. Stąd to zawsze z USA pochodzi najwięcej "doniesień" o Bigfoot, UFO, duchach, demonach, opętaniach, aniołach i innych bzdurach.

  Niech przeprowadzą takie badania w Europie Wschodniej zanim zaczną wysuwać pochopne wnioski. No ale cóż - jaka edukacja, tacy naukowcy.


  | Odpowiedz • Veritas
  (2011-08-22 13:53:46)
    📧 pw | 👮 raport

  O proszę. A w naszym kraju powszechną opinią jest, że w rzeczy paranormalne wierzą tylko zacofani ludzie ze wsi.
  Także jestem za przeprowadzeniem podobnych badań w Polsce. Tylko na większą skalę.


  | Odpowiedz • tdsgegywtswu4 wu4y54w
  (2011-08-23 07:24:49)
  | 👮 raport

  USA to duży kraj, którego kultura jest dominująca i to prędzej dlatego najwięcej doniesień "pochodzi" od nich. Wiadomo - idioci są wszędzie, tak samo jak naukowcy i fanatycy i nie można opierać się na stereotypach.


  | Odpowiedz • Razjel666
  (2011-08-26 18:23:45)
  | 👮 raport

  tdsgegywtswu4 wu4y54w , nie zgadzam się , to że stribog w taki sposób wypowiada się o USA nie znaczy że mamy tu do czynienia z jakimiś stereotypami. W stanach zjednoczonych radykalnych chrześcijan jest chyba najwięcej na świecie z tego większość chce by w szkołach nauczano tylko o kreacjonizmie usuwając przy tym naukę o ewolucji (która z resztą już nie jest teorią). Poza ty amerykańskie media lansują wizerunek człowieka głupiego wmawiając setką milionów ludzi że niemodnie jest być mądrym. Masz rację w tym że idioci są wszędzie ale warto też brać pod uwagę zarówno oficjalne jak i nieoficjalne badania socjologiczne które jednoznacznie przedstawiają poziom intelektualny USA. Dlatego zupełnie nie dziwi mnie fakt że takie wyniki wyszły z badań przeprowadzonych w USA , najsensowniej byłoby przeprowadzić takie badania w krajach w których występuję większa laicyzacja życia np: Francja albo Czechy.


  | Odpowiedz • Spock
  (2011-08-29 12:54:07)
    📧 pw | 👮 raport

  Jak ktoś kończy kierunek typu Łopatoznawstwo i Psychologia na Wieczorowo-Zaocznej Wyższej Szkole Lansu i Baunsu, albo inne Gender Studies, to nic dziwnego że zamiast mądrzeć to głupieje.
  I takim ludziom daje się prawo jazdy, tacy ludzie głosują i uważają że zjedli wszystkie rozumy.


  | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium