[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

automod.plNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zylfion


Dodano: 2005-03-08 20:37:35 · Wyświetleń: 19676
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Zylfion na monecie ze starożytnej Cyreny


Obecnie niewielu ludzi słyszało o tej roślinie. W okresie starożytności była ona jednak bardzo rozpowszechniona i ceniona przez Greków i Rzymian. Jej wizerunek widnieje na starożytnych monetach z Cyreny (dwie z nich widzicie na tej stronie). Roślina zawdzięczała popularność swojej wszechstronności-jej łodyga i młode pędy miały wspaniały smak, z soku i korzeni uzyskiwano syrop zwany laserpitium. Nic więc dziwnego w tym, iż zylfion przysporzył wielkich bogactw kupcom, przywożącym go do Europy z rodzinnej Afryki Północnej, gdzie rósł obficie w stanie dzikim, zwłaszcza w Syrii. Wiadomości o zylfionie zawdzięczami Pliniuszowi Starszemu.

Być może niezwykła popularność rośliny przyczyniła się do jej smutnego końca-prawdopodobnie chciwość kupców sprawiła, iż zylfion występował coraz rzadziej, a w IV wieku naszej ery był już rośliną całkowicie nieznaną.
Posługując się kilkoma starożytnymi opisami i wizerunkami, nowożytni botanicy próbowali ustalić jej przynależność gatunkową. Wskazywali między innymi na odmianę kopru Ferula assafoetida lub Thapsia garganica, ale dotychczasowe propozycje nie rozwiązały zagadki w sposób satysfakcjonujący.
Badając tę kwestię, dr Karl Shuker natrafił na kilka intrygujących wskazówek. W języku greckim nazwa "Zilfion" rozpoczyna się nie literą dzeta (z), lecz sigma (s). W zasadzie należałoby ją więc zapisywać jako "silfion". To interesujący zbieg okoliczności, że pospolita nazwa rośliny Ferula narthex, blisko spokrewnionej ze wspomnianą już Ferula assafoetida, brzmi "silfion". Ponadto, według kompetentnego źródła, za które należy uznać wydany w 1974 roku słownik roślin użytkowych autorstwa George'a Ushera, silfium znali nie tylko starożytni Grecy i Rzymianie, lecz również Egipcjanie. Czy to możliwe, że silfion i silfium to ta sama roślina? Nie, jeśli wierzyć opisowi Pliniusza Starszego, ponieważ twierdził on, jak zresztą inni starożytni kronikarze, że zylfion rośnie w Afryce Północnej, Usher podaje natomiast, że silfium rośnie w górzystym regionie zwanym Małym Tybetem, położonym w północnym Kaszmirze między Karakorum i Himalajami.
Jeśli nie znajdzie się rozsądne wyjaśnienie znacznych rozbieżności geograficznych, zylfion pozostanie jedną z licznych zagadek roślinnego świata.

Opracował: Ivellios
Na podstawie: dr Karl Shuker, "Tajemnicze zjawiska na planecie Ziemia", Bertelsmann, Łódź 2000

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Mikrotubul
  (2008-09-01 03:13:40) #774
  | 👮 raport

  Przynajmniej wiadomo, że zylfion należy do rodziny baldaszkowatych (Apiaceae).
  A tak przy okazji to Ferula assafoetida to nie żadna odmiana kopru (Anethum graveolens), tylko zapalniczka cuchnąca, uprawiana obecnie w Iranie jako przyprawa.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Sloti
  (2009-04-25 21:21:03) #2864
  | 👮 raport

  Zwlaszcza Syria nie lezy w Polnocnej Afryce

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium