[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Wielki Wybuch cofnięty o dwa miliardy lat


Dodano: 2006-08-09 15:20:00 · Wyświetleń: 9820
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
WszechświatNasz wszechświat, według najnowszych pomiarów odległości od pobliskiej galaktyki, może być o 15% większy i starszy, niż nam się wydaje. Badacze pod przewodnictwem Alceste Bonanosa z Carnegie Institution w Waszyngtonie (USA), korzystając z danych przekazywanych przez 10-metrowy teleskop Keck-II na Hawajach, zmierzyli odległość między dwiema gwiazdami w Galaktyce Trójkąta.

Zespół użył swiatła, prędkości i pomiarów temperatury, by określić prawdziwą jaskrawość dwóch gwiazd zaćmiewających się nawzajem co pięć dni. Poprzez porównanie wrodzonej jaskrawości z obserwowaną jasnością, zespół obliczył, że galaktyka leży w odległości 3,14 miliona lat świetlnych od nas. Co ciekawe, jest to około pół miliona lat świetlnych więcej, niż wykazały poprzednie badania.

Mierzenie odległości astronomicznych nie jest proste. Na przykład oddalone, jasne obiekty mogą wyglądać tak samo, jak bliższe, ciemniejsze. Astronomowie zbudowali więc systemm podobny do drabiny, który wykorzystuje kilka niezależnych metod pozwalających dokładnie określić odległość przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Używają wówczas tych pomiarów, aby określić odleglejszą kosmiczną miarę, i tak dalej.

"Na każdym kroku napotykasz błędy", mówi członek zespołu, Krzysztof Stanek z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus w USA. "Poszukiwaliśmy niezależnej miary odległości - pojedynczego kroku, który pewnego dnia pomógłby w mierzeniu ciemnej energii i innych rzeczy".

Stała Hubble'a

"Oceniając odległości, obserwujemy, czy gwiazda zostawia jakieś dodatkowe ślady", mówi Nirbert Przybilla z Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg w Niemczech. "Jest to najdalsza odległość, jaką jesteś w stanie bezpośrednio zmierzyć", powiedziałw wywiadzie dla "New Scientist". "Jest to ostrze tego, co możemy zrobić przy użyciu teleskopów".

"Wcześniejsze pomiary oparte były na obliczeniach dokonanych z użyciem teleskopu Hubble'a, obliczano miarę tempa ekspansji i wieku wszechświata. Nowe obserwacje sugerują, że wartość używana przy stałej Hubble'a była błędna o 15%", mówi Przybilla.

Sugeruje to, że wszechświat jest o 15% większy i o 15% starszy, niż wcześniej sądzono. Ostatnie oceny określiły wiek wszechświata na 13,7 miliardów lat, nowe badanie wskazuje, że może on mieć 15,8 miliarda lat.

"Nasz rezultat daje do zrozumienia, że ze stałą Hubble'a mogło się stać coś ciekawego", mówi Przybilla. Ostrzega jednak, że sprawozdania z badań opisują tylko jeden pomiar odległości. "Musimy w ten sposób wykonać więcej pomiarów".

Zeeya Merali, NewScientistSpace, 04 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium