[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Przedkolumbijska mapa może być autentyczna


Dodano: 2006-03-27 10:10:00 · Wyświetleń: 8631
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Mapa
Słynna mapa i jej obecny właściciel, Liu Gang
Badania nowozelandzkiego uniwersytetu wykazały, że 243-letnia mapa wykonana przez sławnego chińskiego podróżnika, który odkrył Nową Zelandię, Australię i Amerykę przed Europejczykami, prawdopodobnie nie jest fałszywką.

Gazeta "Waikato Times" podała w sobotę, że datowanie węglem wykonane na Uniwersytecie Waikato wskazuje, że "może być coś w teorii, według której Chińczycy odkryli Nową Zelandię przed Europejczykami".

Przed Bożym Narodzeniem uniwersytet poproszony został o analizę przy użyciu pierwiastków węgla datowanej na 1763 rok mapy i stwierdzenie, czy jest to kopia mapy z 1418 roku.

Jeżeli jest autentyczna, mapa sporządzona w 1418 roku przez chińskiego odkrywcę Zheng He, zawierająca zarysy Ameryki i Australii, powstała na 70 lat przed tym, jak Krzysztof Kolumb jako pierwszy Europejczyk przybył do Ameryki.

We wczesnych dniach Dynastii Ming, na początku XV wieku, Zheng He poproszony został przez ówczesnego władcę o objęcie dowodzenia nad ogromną flotą, która miała wypływać w długie podróże w celu nawiązania kontaktu z obcymi krajami i poszerzenia stosunków handlowych.

Między rokiem 1405 a 1433 Zheng siedem razy pełnił rolę wysłannika do krajów leżących na zachód od Chin. Jednak to, gdzie on tak naprawdę był, jest dyskutowane od lat, szczególnie ostatnio przez niektórych historyków.

Zachodnia historia podaje, że Kolumb odkrył Nowy Świat w 1492 roku, Portugalczyk Bartolomeo Diaz odnalazł Przylądek Dobrej Nadziei w 1488 roku, zaś portugalski dowódca Ferdynand Magellan wyruszył w 1519 roku, by opłynąć świat.

Kiedy niektórzy mówili, że Zheng He wydawał się odkryć Amerykę 70 lat przed Kolumbem, który dokonał tego w 1492 roku, o ile kontrowersyjna mapa nakreślona w 1763 roku przez chińskiego kartografa jest prawdziwa.

Mapa mogła mieć poważny wpływ na ponowną ocenę chińskiego i zachodniego badania mórz.

Mapa po raz pierwszy ujawniona została w Beijing 16 stycznia, ściągając zainteresowanie z całego globu. Jej właściciel, Liu Gang, chiński prawnik i kolekcjoner map, powiedział, że jest to autentyczna powstała w 1763 roku kopia mapy z 1418 roku, z czasów dynastii Ming (1368-1644).

Oryginalnej mapy nie odnaleziono, jeżeli jednak była prawdziwa, kopia z 1763 roku mogłaby być dowodem na to, że istniała. Wobec tego dałoby to wiarę teorii, według której chińscy marynarze opłynęli kulę ziemską dużo wcześniej, niż ich europejscy koledzy.

Wicedyrektor Uniwersytetu w Waikato, zajmującego się datowaniem przy pomocy pierwiastków węgla, któremu powierzono zbadanie mapy, Fiona Petchey, powiedziała, że istnieje 80-procentowe prawdopodobieństwo, że papier użyty przy tworzeniu mapy powstał między 1640-1690 lub 1730-1810 rokiem.

Istniało tylko 13-procentowe prawdopodobieństwo, że powstał w latach 1920-1960.

Liu Gang ujawnił wyniki badań w tym tygodniu w czasie konferencji prasowej w Pekinie - podały serwisy informacyjne.

Powiedział on, że wygląd mapy, kolor atramentu, wiek papieru, sposób w jaki została ona sporządzona oraz styl kaligrafii użyte przez kartografa wskazują, że rok, w którym powstała mapa, był rokiem 1763, co zostało nawet zanotowane przez kartografa na mapie.

Rezultat datowania metodą węgla wykonanego na Uniwersytecie Waikato potwierdza, że papier użyty przy tworzeniu mapy wyprodukowany został najprawdopodobniej w okresie między 1730-1810 lub 1640-1690 rokiem, co jest właściwym okresem czasu, w którym mapa została nakreślona, powiedział Liu.

Autor: Mu Xuequan, www.chinaview.cn

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • apollo
  (2014-07-15 16:42:29) #8057
  | 👮 raport

  ani kolumb, ani he. wikingowie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium