księgarnia ezoteryczna Warszawa



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania

Nowe spojrzenie na deja vú


Dodano: 2006-12-12 18:10:00 · Wyświetleń: 13315
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Deja vu


Niewidomy człowiek doświadczający deja vú. To brzmi jak zaprzeczenie - jednak pierwsze badanie tego rodzaju przypadku wywróciło do góry nogami całą teorię o deja vú. Tradycyjnie sądzi się, że obrazy z jednego oka są opóźniane i docierają do mózgu w kilka mikrosekund po obrazach z drugiego oka - powodując odczucie, że dana sytuacja była już wcześniej widziana. Jednakże badacze z Uniwersytetu w Leeds w USA donieśli o pierwszym przypadku niewidomego, który doświadczył deja vú poprzez zapach, słuch i dotyk.

Uniwersytet ten jest światowym liderem w badaniu deja vú. Szczegółowa praca uniwersyteckiego Instytutu Nauk Psychologicznych została opublikowana zarówno w mediach naukowych, jak i w serwisach informacyjnych. Praca ta szczególnie jest nakierowana na rozumienie chronicznego deja vú, przy którym pacjenci są nękani przez uczucie, że "byłem tutaj wcześniej".

W nowym artykule opublikowanym w dzienniku "Brain and Cognition" badacze Akira O'Connor i Chris Moulin opowiadają, jak zwykłe wydarzenia - typu rozpinanie kurtki przy usłyszeniu jakiegoś utworu muzycznego, czy usłyszenie urywka rozmowy podczas jedzenia obiadu w szkolnej stołówce - były przykładami wywołania deja vú u osoby niewidomej.

"Po raz pierwszy takie zjawisko zostało opisane w naukowej literaturze", powiedziała O'Connor. "Jest to bardzo przydatne, ponieważ dostarcza badania konkretnego przypadku, który zaprzecza teorii optycznego opóźnienia ścieżki. Chcielibyśmy rozmawiać więcej ze ślepymi ludźmi, choć nie ma żadnego powodu, by uwierzyć, że doświadczenia takich ludzi są nienormalne lub inne od doświadczeń innych ludzi. Optyczne opóźnienie ścieżki jest teorią dość starą, lecz wciąż szeroko pojmowaną - było podstawą sekwencji deja vú w noweli Josepha Hellera 'Catch-22'. Mamy więc silny dowód na to, że optyczne opóźnienie ścieżki nie jest wytłumaczeniem dla zjawiska deja vú. Odkrycia są tak oczywiste, tak intujcyjne, że dziwnym jest, że to badanie nie zostało wykonane nigdy wcześniej".

O'Connor przyznaje, że doświadczanie deja vú jest dla niej prawie niewytłumaczalne. "Ponieważ wygląda to tak subiektywnie, psychologia, w dążeniu do obiektywności, odsunęła się z dala od deja vú. Psycholodzy jednak przywieść na myśl sprawę typu 'Mam to na końcu języka', czyli uczucie towarzyszące nam, gdy nie potrafimy wypowiedzieć wymaganego słowa. Chcieliśmy dojść do takiego samego sposobu rozumienia deja vú".

Teza O'Connor, która zostanie uzupełniona w przyszłym roku, bierze pod uwagę doświadczenie z wprowadzeniem w deja vú poprzez hipnozę. "Teraz sądzimy, że doświadczenie deja vú jest wywoływane, kiedy praca obszaru mózgu odpowiedzialnego za koncentrację zostaje zaburzona", powiedziała O'Connor.

W jednym z eksperymentów studenci są proszeni o to, aby zapamiętali słowa, których zapomną po wprowadzeniu w stan hipnozy - wtedy jest im pokazywane ponownie to samo słowo w celu wywołania uczucia, że widzieli je już wcześniej. Około połowa studentów mówiła o uczuciu podobnym do deja vú - z czego połowa stwierdziła, że na pewno było to deja vú.

O'Connor chce prowadzić dalsze badania. "To by było naprawdę ciekawe, gdyby zrobiono jakieś neuroobrazowanie u ludzi podczas prawdziwego spontanicznego doświadczenia deja vú - jtrudno jednak mieć takich ludzi na zawołanie..."

ScienceDaily, 29 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Sleszu
  (2008-03-24 22:59:35) #22
  | 👮 raport

  Jakby chcieli z tego uniwerka ludzi z deja-vu, niech zgłoszą się do mnie...przeżyłem kilka niesamowitych sytuacji z deja vu....i kilkoma innymi syndromami.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




 • sunport
  (2010-06-24 20:58:01) #5163
  | 👮 raport

  witam tez mam czesto dejawi generalnie mialem tez sny ktore sie spelnily kilka, generalnie oznacza to po prostu ze bog daje ci pewna wiedze, , nie wiem co nastepuje potem ale zapewne kieruje to umysl w kierunku rozwoju mozgu na rzeczy paranormalne, narazie nic powaznego nie doswiadczylem. przytocze jeszcze wypowiedz jednego z uzytkonikow internetu "Środowiska naukowe mają tendencję do wkładania świata w ramki,teorie te systematyzują wedle tego co już wiedzą,albo myślą że wiedzą.Taki świat wydaje się społeczeństwu bardziej bezpieczny i ułożony,lepiej może nie wiedzieć jak wiele się nie wie i jak wątłym listkiem jest ludzkość.Towarzystwo wzajemnej adoracji naukowców jest próżne i hermetyczne,po co dzielić się splendorem mędrców,pycha lubi hasać samotnie"

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




 • Anon
  (2014-02-24 09:46:26) #7943
  | 👮 raport

  Dla mnie od dawna jest wiadome pojecie Deja vu a ze mam dobra pamiec pamietam swoje sny nawet tez z przed lat.. ostatnie Deja vu mialem jak bylem w pracy za granica a pamietam ze snilo mi sie to przed rokiem jako krotka scena... nie mialem nic w tamtym czasie nawet planowane wyjechac. czyli dejavu to albo forma prekognicji cos w rodzaju zdalnego widzenia z podroza w czasie... albo..... wszystko jest nam zapisane co ma byc.. co z kolei troche wprawia mnie w oslupie bo jedno z drugim ma znaczny zwiazek... bo skoro mozna podrozowac w czasie to zyjemy jak aktorzy w filmie na tasmie magnetycznej ktora mozna przewijac do przodu i do tylu.. i tutaj dopiero jest zagadka, czy wlasciwie mamy jakis wybór ?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




 • marta
  (2015-10-18 19:32:50) #12889
  | 👮 raport

  Deja vu to zapis, to program, gdy miałam 6 lat juz widziałam cale swoje zycie. Jezeli czujesz wielki przymus do zrobienia czegos to zrób to, . kiedys miałam przygode z panią ekspedietka w sklepie, całyczas wszystko tak sie dziwnie składało ze musialam tam isc,wtedy cały program i zamysł sie spełnil, dokładnie, nawet to ze zapomniałam zapłacic za towar. Za jakis czas znow tam poszlam, byłam ciekawajaka bedzie reakcja z tą sprzedawczynią, była taka sama, czułam jak jakies fale mnie z nia łaczyly. ale tymsie nikt nie interesuje. sa kluby sceptykow,którzy w nic nie wierzą,zle o nich swiadczy. marta

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




 • szkoda
  (2015-10-18 21:02:59) #12893
  | 👮 raport

  A napisane było tak ciekawie, drugi raz mi taknie wyjdzie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




 • szkoda
  (2015-10-18 21:03:17) #12894
  | 👮 raport

  A napisane było tak ciekawie, drugi raz mi taknie wyjdzie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ




Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium