[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Klony "mogłyby czuć indywidualność"


Dodano: 2006-07-28 09:42:00 · Wyświetleń: 9763
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
BliźniakiJak sugeruje badanie, sklonowany człowiek prawdopodobnie traktowałby siebie jako indywidualność. Naukowcy wyciągnęli swoje wnioski po przeprowadzeniu rozmów z identycznymi bliźniakami na temat ich doświadczeń w obcowaniu z osobą o takim samym genotypie.

Zespół orzekł, że bliźniacy wierzyli, że ich geny odgrywały ograniczoną rolę w kształtowaniu ich tożsamości.

Brytyjsko-australijskie badanie zostanie wkrótce opisane w dzienniku "Journal of Social Science and Medicine".

Jego współautor, doktor Barbara Prainsack z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii, która pracowała z profesorem Timem Spectorem z Twins Research Unit w Londynie, powiedziała: "Narodziny owcy Dolly wywołały wiele pytań o to, jak wyglądałoby bycie klonem".

"Nie mamy klonów, z którymi moglibyśmy przeprowadzać rozmowy, mamy jednak identycznych bliźniaków".

Identyczne bliźnięta powstają, kiedy pojedyncze jajo, zapłodnione nasieniem, dzieli się na dwa genetycznie identyczne embriony.

Badacze stwierdzili, że bliźniacze klony dzieliłyby takie same geny, wobec czego zaprezentowali jedyną istniejącą metodę badania uczuć, których może doświadczyć klon.

Położyli jednak także nacisk na to, że bliźniacy różniliby się od klonów, ponieważ oni rodzą się równocześnie, podczas gdy klon byłby młodszy.

BliźniakiJeden z dwóch?

Naukowcy przeprowadzili 17 wywiadów z identycznymi, nieidentycznymi i niebliźniaczymi rodzeństwami.

Identyczni bliźniacy mówili, że bycie bliźniakiem nie ubliżało ich indywidualności - chociaż wskazywali na to, że ludzie często mieli uprzedzenia, że tworzyli oni parę, a nie dwie jednostki.

Te wywiady ukazały życie identycznych bliźniaków jako błogosławieństwo i pokazały, że nie są oni nieidentycznymi bliźniakami lub "przypadkami wyjątkowymi".

Bliźniacy powiedzieli również, że ich geny nie rodziły żadnych większych relacji z drugim bliźniakiem i ich tożsamością.

Bliźnięta czuły takie czynniki, jak wychowanie w takim samym środowisku, spędzenie razem większości życia i traktowanie w podobny sposób przez rodziców.

Jeden z bliźniaków stwierdził: "Spędziliśmy razem 20 lat więc było to zamknięte doświadczenie. Nic nie zmienił nawet rok, gdy żyliśmy w odosobnieniu. Nie czuję więc, aby genetyka robiła jakąś różnicę".

Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że można przypuszczać, że klon prawdopodobnie nie czułby, że jego indywidualność została upośledzona przez dzielenie genów z kimś jeszcze, że ich stosunki ze współklonem byłyby dobrodziejstwem, a ich wyjątkowość nie byłaby cechą negatywną.

Dr Prainsach powiedział: "Zgodnie z genetycznie identycznymi ludźmi w naszych badaniach, problemu nie stanowiłaby jednakowość genetyczna, ale bodźce, które skłoniłyby kogoś do decydowania o czyimś genomie. Debata o klonowaniu skorzystałaby na przesunięciu nacisku z genetycznej jednostajności na spojrzenie na społeczne powody, dlaczego celowe tworzenie ludzi z ustawionymi genami mogłoby urazić społeczeństwo".

Profesor Robin Lovell-Badge, genetyk z Państwowego Medycznego Instytutu Badawczego w Londynie, mówi: "Klonowanie ludzi w celach rozrodczych nie jest bezpieczne i nie powinno być takich prób przy dzisiejszym stanie wiedzy. Moim zdaniem nie istnieją żadne przesłanki stojące za takimi próbami. Jest to jednak interesująca nauka i, pomimo że mała, pokazuje, że nie powinniśmy mieć jakichkolwiek uprzedzeń w stosunku do genetycznie identycznych jednostek żyjących wśród nas".

BBC, 17 lipiec 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium