System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Itzcuintlipotzotli


Dodano: 2005-03-11 22:38:19 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Kryptozoologia - nieznane zwierzęta

Itzcuintlipotzotli to tajemnicze zwierzę, które po raz pierwszy zostało opisane w 1780 roku w dziele "Historia Starożytna Meksyku" autorstwa jezuity Francisca Javiera Clavijero. Zamieszkiwało obszar Tarascan w Michoacan w zachodnim Meksyku i miało wymiary porównywalne z psem maltańczykiem.

Tajemnicze zwierzę po raz pierwszy zwróciło na siebie uwagę w 1780 roku za sprawą książki Historia Starożytna Meksyku pióra jezuity Francisca Javiera Clavijero, wysoko cenionego uczonego Nowego Świata. Zwierzę zamieszkiwało podobno obszar Tarascan w Michoacan w zachodnim Meksyku. Było wielkości psa maltańczyka, miało małą głowę podobną do wilczej, bardzo krótką szyję, pomarszczony pysk i niewielkie, zwisające uszy. Co osobliwe, jego przednie kończyny były nieproporcjonalnie krótkie w stosunku do tylnich. Najdziwniejszy był jednak niemal groteskowy garb (prawdopodobnie twór tłuszczowy, nie kostny) na całej długości grzbietu, od łopatek do ud.

Ostatnia wzmianka o Izcuintlipotzoli pochodzi z 1843 roku. W książce Życie w Meksyku Frances Calderon de la Barca opisuje martwe zwierzę wiszące na haku przy drzwiach gospody w dolinie Guajimalco. Niestety, prawdopodobnie okaz nie dotrwał do naszych czasów.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.