[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Bliskie spotkanie radiowego typu? Tajemnicze impulsy wprawiają astronomów w zakłopotanie


Dodano: 2014-10-13 18:55:01 · Wyświetleń: 4982
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Parks Observatory
Radioteleskop działający w obserwatorium w Arecibo zarejestrował zagadkowe impulsy fal radiowych


Astronomowie mają w ręku zagadkę. Dwa duże radioteleskopy ustawione po obu stronach planety wykryły bardzo krótkie, a zarazem bardzo mocne impulsy fal radiowych.

W chwili obecnej astronomowie nie są w stanie powiedzieć, co powoduje te impulsy ani skąd one pochodzą. Obecnie nie wyklucza się żadnej możliwości - włącznie z wygórowanymi stwierdzeniami, jakich spodziewać się można po pierwszych stronach tabloidów.

Australijskie zapisy wzbudzają ciekawość i wątpliwości

Pierwsze doniesienia o tych "szybkich impulsach radiowych" pojawiły się w 2007 roku. Duncan Lorimer i jego koledzy odkryli sygnał zapisany w nagraniach wykonanych przez radioteleskop Parkes w Australii.

Lorimer utrzymywał wówczas, że źródło impulsu pochodzi daleko spoza naszej galaktyki. Później jednak ten sam teleskop zarejestrował więcej impulsów, które były podobne do pierwszego, lecz z całą pewnością pochodziły z dużo bliższego miejsca.

"Rzucają one wiele wątpliwości na pierwsze wykrycie, jakiego dokonaliśmy", mówi Lorimer; coś bliskiego byłoby wyjaśnieniem dużo bardziej przyziemnym.

Inni astronomowie zaczęli podejrzewać, że pozagalaktyczne wykrycie Lorimera było szczęśliwym trafem - zmieniło się to jednak w zeszłym roku, gdy artykuł wydrukowany na łamach "Science" ogłosił odkrycie czterech kolejnych impulsów.

Ów artykuł przekonał większość astronomów, że źródłem impulsów jest coś prawdziwego, odległego i nadal bardzo tajemniczego.

Pozostawała jednak jedna wątpliwość. Wszystkie wykrycia zostały dokonane przez ten sam radioteleskop, teleskop Parkes. Niektórzy astronomowie zastanawiali się, czy impulsy mogą być nie zdarzeniem astronomicznym, a efektem jakiegoś problemu z elektroniką teleskopu.

Obecnie jednak, jak twierdzi Lorimer, "Tak nie jest".

Parks Observatory
Obserwatorium w Parkes w australijskiej Nowej Południowej Walii jako pierwsze wykryło szybkie i intensywne impulsy radiowe w 2007 roku


Świeże doniesienia z Puerto Rico wzbudzają spekulacje

Istnieje doniesienie o impulsie wykrytym przez radioteleskop w Arecibo w Puerto Rico. Lorimer mówi, że wkrótce w literaturze naukowej ukaże się kilka kolejnych raportów.

Jak można sobie wyobrazić, istnieje dużo spekulacji odnośnie tego, co stoi za tymi tajemniczymi impulsami. Niektórzy astronomowie sądzą, że mogą one być spowodowane przez blitzary, czyli impulsy energii pochodzącej od ogromnej gwiazdy wpadającej do czarnej dziury. Inni uważają, że mogą one być wywołane przez silne wybuchy słoneczne dochodzące z pobliskich gwiazd.

Lorimer zaś uważa, że musi o tym wspomnieć: "Są nawet dyskusje w literaturze naukowej odnośnie sygnatur pochodzących od pozaziemskich cywilizacji".

Jest to jedynie teoretyczny artykuł sugerujący, że impulsy mogą być generowane przez inteligentne istoty celowo wysyłające sygnały radiowe w kierunku Ziemi.

James Cordes, astronom z Cornell University, który również poszukuje wyjaśnienia tych impulsów radiowych, mówi, że optował przeciwko możliwości jakoby wmieszane były w to istoty spoza Ziemi.

Cordes uważa, że astronomowie będą musieli znaleźć więcej przykładów takich impulsów nim będą w stanie orzec ze stuprocentową pewnością, co je powoduje.

Znajdowanie takich przykładów zajmie jednak pewien czas. Rodzaje radioteleskopów zdolnych do wykrycia tych impulsów posiadają coś, co Cordes nazywa tunelem wizyjnym: "Nie widzimy całego nieba, a jedynie jego wąski skrawek".

Dlatego też celowe wyłapywanie impulsów wymaga odrobiny szczęścia. Fakt ten irytuje astronomów, jednak posiadanie jedynie małego kawałka twardych danych ma swój minus: teoretycy mogą odrzucić wszystkie rodzaje interesujących pomysłów.

"Na obecnym etapie fajne jest to, że tak naprawdę nie wiemy, co powoduje te impulsy", mówi Cordes. "Wobec tego, można powiedzieć, że ograniczeniem jest niebo".

Źródło: npr.org
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium