[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Tajemniczy obłok gazu odkryto w odległym zakątku wszechświata


Dodano: 2009-05-04 10:43:49 · Wyświetleń: 13871
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Tajemniczy obłok gazu sfotografowany w odległym zakątku  wszechświata
"Pewna jest ogromna wielkość tego obiektu. Jest on około 40 miliardów razy cięższy od naszego słońca, co czyni go jakieś 10 razy masywniejszym od innych galaktyk, które wwczas znaleziono", powiedział dr Ouchi w wywiadzie dla "New Scientist"


Astronomowie wykryli największy obłok gazu, jaki kiedykolwiek udało się dostrzec w kosmosie, i są zaintrygowani tym, co to może być. Musiał on powstać w okresie bardzo wczesnego formowania się wszechświata, zaś jego duża objętość może zakwestionować obowiązujące modele fizyczne, które stanowią, że masywne obiekty rosną w czasie bardzo powoli, łącząc się z innymi obiektami.

Obłok gazu, który jest w stanie pokryć całą galaktykę, nazwany został obłokiem Lyman-alpha - nazwa wzięła się od pojedynczej długości fali świetlnej wydzielanej przez elektron gubiący energię w atomie wodoru.

Chmura gazu rozciąga się na obszarze 55 tysięcy lat świetlnych, czyli tyle ile wynosi połowa szerokości Drogi Mlecznej, i znajduje się ok 12,9 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Obserwując chmurę z Ziemi, widzimy jej stan sprzed 12,9 miliarda lat, kiedy wszechświat miał zaledwie 800 milionów lat. Jest to najodleglejszy obłok Lyman-alpha, jaki kiedykolwiek zauważono, i czwarty obiekt pod względem oddalenia od naszej planety.

Masami Ouchi i jego koledzy z Obserwatorium Instytutu Carnegie w mieście Pasadena (Kalifornia, USA) zauważyli najpierw gaz na zdjęciach głębokiego nieba wykonanych przez teleskop Subaru na Mauna Kea na Hawajach.

Dokładna natura obiektu nie jest znana. Może to byc rozświetlona galaktyka pożerana przez supermasywną czarną dziurę znajdującą się w jej środku lub niszczona przez silny wybuch jakiejś gwiazdy. Mogą to być jednak również dwie zlewające się ze sobą galaktyki lub jedna rozwijająca się galaktyka, pochłaniająca olbrzymią ilość gazu.

Ogromne znalezisko

"Pewna jest ogromna wielkość tego obiektu. Jest on około 40 miliardów razy cięższy od naszego słońca, co czyni go jakieś 10 razy masywniejszym od innych galaktyk, które wwczas znaleziono", powiedział Ouchi w wywiadzie dla "New Scientist".

"Odnalezienie tak dużej galaktyki na tak wczesnym etapie rozwoju wszechświata - kiedy pierwsze gwiazdy i galaktyki dopiero się formowały - może stanowić wyzwanie dla obowiązującego modelu fizycznego formowania galaktyki, w którym ogromne galaktyki rosną powoli w wyniku kolejnych połączeń z mniejszymi galaktykami. Odkrycie może sugerować, że standardowe modele formowania galaktyki mogą być niewłaściwe lub też mogą wymagać skorygowania", powiedział Ouchi.

Jednak Avi Loeb z Centrum Astrofizyki Smithsona-Harvarda twierdzi, że jedna mamucia galaktyka nie stanowi od razu problemu, odkąd modele uwzględniają kilka okoliczności, kiedy galaktyki moga się formować wkrótce po wielkim wybuchu, w stosunkowo dużym obszarze występowania ciemnej materii. "Standardowy model przewiduje istnienie takich układów na wczesnym etapie przy odpowiedniej ich mnogości", powiedział Loeb w rozmowie dla "New Scientist".

Zespół badawczy ma nadzieję, że przyszłe fotografie rentgenowskie pokażą, czy obiekt jest rozświetlony przez supermasywną czarną dziurę, która pożera jego otoczenie w procesie emitującym promienie rentgenowskie.

Fotografie wykonane w wyższej rozdzielczości mogłyby również pomóc stwierdzić, czy obiekt stanowi połączenie dwóch galaktyk. Tego można będzie dokonać przy użyciu nowego aparatu Wide Field Camera 3 należącego do Teleskopu Hubble'a, który ma zostać zainstalowany w maju.

Rachel Courtland, New Scientist, 22 kwiecień 2009
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • LIZ
  (2009-05-04 18:36:45) #2916
  | 👮 raport

  a wiadomo kiedy dokładnie zrobią te zdjęcia i kiedy zostaną pokazane nam, wiem że instalują ten aparat w maju ale od instalacji aparatu i zrobienia zdjęć do publikacji ich może minąć trochę więcej czasu.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Monomagnum
  (2009-05-05 10:33:39) #2927
    📧 pw | 👮 raport

  Nie no jestem zaszokowany tą wieścią. Nowa galaktyka, może oznaczać nowe życie pozaziemskie. To dało by nie jakie potwierdzenie na istnienie chodźby NOL'i. Ale na razie niema się co podniecać, bo sama chmura gazu nie jest dokładnie zbadana, ale może kiedyś, kto wie...
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • zoor1990
  (2009-05-28 10:03:40) #3000
  | 👮 raport

  "Obserwując chmurę z Ziemi, widzimy jej stan sprzed 12,9 miliarda lat, kiedy wszechświat miał zaledwie 800 milionów lat." istnieje prawdopodobieństwo, ze ta chmura pyłu i gazu może już nie istnieć,

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • janicek
  (2009-12-12 17:21:28) #4258
  | 👮 raport

  A ja proponował bym skierować wzrok w przeciwną stronę - zobaczymy co nas czeka za miliardy lat. Przyszłość jest równie ciekawa, a może nawet bardziej...?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • michael555voyager
  (2010-11-16 15:56:45) #5799
  | 👮 raport

  może widzimy formowanie się pierwszej z galaktyk?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • tobiaszciupiński@wp.pl
  (2011-01-16 14:29:27) #6069
  | 👮 raport

  a ja widziałem taki obłok nawet nagrałem go aparatem było coś koło 21 mienił sie we wszystkich kolorach a po przybliżeniu przypominał kręcący i wirujący romb za bardzo do tej pory nie wiem co to było

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • NiViK
  (2011-04-24 18:58:16) #6476
  | 👮 raport

  "Nie no jestem zaszokowany tą wieścią. Nowa galaktyka, może oznaczać nowe życie pozaziemskie. To dało by nie jakie potwierdzenie na istnienie chodźby NOL'i. Ale na razie niema się co podniecać, bo sama chmura gazu nie jest dokładnie zbadana, ale może kiedyś, kto wie...
  Pozdrawiam!"

  Ktos nie dokładnie przeczytał artykuł ta chmura istniala 13 mld lat temu.. no na pewno tam znajdziemy zycie i jeszcze z nimi pogadamy :P

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium