księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Życie za 50 lat


Dodano: 2006-11-25 02:30:00 · Wyświetleń: 20710
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Choć wróżbiarstwo ma raczej niewiele wspólnego z prawdziwą nauką, to właśnie naukowcy wydają się najbardziej uprawnieni do snucia wizji na temat przyszłości. Z takiego założenia wyszli redaktorzy tygodnika „New Scientist", którzy z okazji jubileuszu 50-lecia pisma zapytali uznanych badaczy, jakie to niezwykle odkrycia czekają nas przez najbliższe pół wieku.

Gdyby osobę żyjącą w latach 50. ubiegłego wieku zapytać o to, jak będzie wyglądać życie w 2006 r., z pewnością nie byłaby w stanie przewidzieć wszytkich osiągnięć i wynalazków, z jakich dzisiaj na co dzień korzystamy. Być może wspomniałaby o podróżach w kosmos , ale pewnie też o atomowych odkurzaczach.

Wydaje się jednak, iż wiele z pomysłów z dawnych powieści science fiction stało się rzeczywistością. Techniki takie jak tomografia pozwalają na zaglądanie do ludzkich umysłów, czytanie myśli (a właściwie robienie zdjęć pracującemu mózgowi) i bezbolesne skanowanie ludzkiego ciała w poszukiwaniu ognisk choroby. Dzięki internetowi w mgnieniu oka możemy porozumieć się z osobą na drugim końcu świata, sprawdzić pogodę w Bangladeszu czy przewertować karty średniowiecznych foliałów. - Pigułka antykoncepcyjna, automatyczne pralki, telewizja, telefony komórkowe, jednorazowe pieluszki, mikrofalówki i SMS-y - to wszystko efekty odkryć naukowców, które w diametralny sposób odmieniły nasze życie - mówi Jerry Webb, redaktor naczelny pisma „New Scientist".

Jak zmieni się nasze życie pod wpływem wynalazków i odkryć przez kolejne 50 lat? Z takim pytaniem zwrócono się do badaczy i naukowców na co dzień zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki.

Biologia

- Znajdziemy kosmitów na Ziemi - mówi Paul Davis, fizyk, kierownik centrum badania kosmosu na Arizona State University w Tempe w USA. - Jedną z najniezwyklejszych tajemnic nauki jest ta dotycząca powstania życia na Ziemi. Jak do tego doszło? Gdzie? Kiedy? Moim zdaniem już wkrótce uda nam się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Rostrzygające byłoby tu odnalezienie życia lub jego śladów na innej planecie, np. na Marsie, lub znalezienie dowodów na to, iż życie powstawało na Ziemi kilkakrotnie, a nie tylko raz w historii istnienia naszej planety. W końcu kosmici mogą być tutaj, tuż pod naszym nosem. Większość życia na Ziemi to mikroorganizmy, a nie sposób powiedzieć, czy jakaś bakteria jest „nasza" czy „pozaziemska", tylko patrząc na nią przez mikroskop. Do tego potrzeba skomplikowanych badań chemicznych i sprawdzenia, z czego owa bakteria jest zrobiona. Takie poszukiwania ziemskich kosmitów już się rozpoczęły. I jeśli faktycznie tu są, lada moment się o nich dowiemy. I jeśli okaże się, że całe życie na Ziemi nie ma wspólnych początków, będzie to stanowiło niepodważalny dowód na jego istnienie we wszechświecie.

Biotechnologia

- Części zamienne dla chorych - mówi Bruce Lahn, profesor genetyki człowieka z University of Chicago w USA. - Spodziewam się, że najbardziej fascynującym osiągnięciem na polu medycyny będzie odkrycie takiej metody pozyskiwania nowych narządów do przeszczepów, by starczyło ich dla każdego chorego i nie wymagało udziału dawcy. Można by to osiągnąć przez hodowanie ludzkich narządów w ciałach zwierząt, np. świń. Kiedy pacjent potrzebowałby nowego organu, np. nerki, chirurg dzwoniłby do komercyjnej firmy zajmującej się hodowlą organów i zamawiał nową, zgodną z profilem immunologicznym chorego. Zapewne producent miałby „na stanie" kilka świń z nerkami, które odpowiadałyby tkankom naszego pacjenta. To, jakie zwierzęta będą się tu najodpowiedniejsze, dopiero się okaże. Możliwe, że dla uzyskiwania najlepszych rezultatów będziemy używać innych gatunków do hodowania różnych organów. Hodowanie jednego narządu wydaje się niemożliwe - chodzi o ludzki mózg. Mało kto chciałby mieć zastąpionywłasny mózg jakimś obcym, a wątpliwe jest, byśmy zechcieli kiedykolwiek hodować ludzkie mózgi w ciałach zwierząt.

Mars


Kosmos

- Założymy stałą kolonię na Marsie - mówi J. Richard Gott profesor astrofizyki z Princeton University. - Założenie samowystarczalnej kolinii na Marsie zmieni historię świata - bo od tej pory nie będzie ona już historią tego jednego świata, czyli Ziemi. Kolonie na Marsie będą dla nas polisą na życie, na wypadek katastrof czy kataklizmów, jakie mogą dotknąć Ziemię. Nasza planeta jest cała zaśmiecona kośćmi wymarłych gatunków, stanowiących memento minionych katastrof i tych, które w każdej chwili mogą nadejść. Pozostaje tylko spytać, czy uda nam się zbudować przyczółek na Marsie, nim skończą się pieniądze w budżecie programów kosmicznych. Lepiej podjąć próby kolonizacji, nim będzie na to zbyt późno, bo takie kolonie to niezła inwestycja. Wystrzelenie jak największej ilości sprzętu, materiałów budowlanych i zapasów na orbitę Ziemi pozwoli nam na start i utrzymanie kolonii w okresie rozruchu, nim staną się zupełnie niezależne. To nie przewidywania, ale nadzieja.

KociakiZoologia

- Poznamy myśli zwierząt - mówi Daniel Pauly, dyrektor Centrum Rybołówstwa przy University of British Columbia w Vancouver (Kanada). - W mojej opinii najważniejszym osiągnięciem, jakie czeka nas w przeciągu najbliższych 50 lat, będzie stworzenie urządzenia, które pozwala na wykrywanie, wzmacnianie i przekazywanie emocji i „myśli" zwierząt w takiej fromie, by wywoływało podobne emocje i myśli w ludzkim umyśle. Zapewne w pierwszej kolejności uda nam się tego dokonać z myślami naczelnych, potem innych ssaków, a w końcu innych kręgowców, w tym także ryb. Z oczywistych powodów, taki wynalazek spowoduje, iż na całym świecie ludzie przestaną mieć ochotę najedzenie się jakiegokolwiek mięsa i wszyscy staniemy się wegetarianami.

Psychiatria

- Koniec chorób psychicznych - mówi Charles Nemeroff, dyrektor Wydziału Psychiatrii i Nauk o Zachowaniu szkoły Medycznej przy Emory University w Atlancie (USA). - Niezwykły postęp, jaki w ostatnich latach dokonał się w genetyce, neurologii oraz technikach pozwalających na podpatrywanie pracującego mózgu, z pewnością pomoże w znalezieniu odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań z dziedziny psychiatrii. Pierwsze to pytanie o przyczyny zaburzeń psychicznych - schizofrenii, depresji, zaburzenia dwubiegunowego czy zaburzeń lękowych. Im bliżej jesteśmy ich pozania, tym lepiej potrafimy leczyć pacjentów, którzy na nie cierpią. W ciągu najbliżyszch 50 lat spodziewam się niejednego, ale kilku przełomowych odkryć. Te z dziedziny genetyki pomogą nam w opracowaniu testów, pozwalających na ocenę ryzyka zachorowania lub wczesnego wykrycia choroby. Zrozumienie mechanizmów chorób umożliwi stworzenie zupełnie nowych i skuteczniejszych terapii, indywidulanie dopasowanych do każdego pacjenta. Ostatecznym skutkiem tych wszytskich osiągnięć będzie spadek liczby samobójstw, które obecnie stanowią jedną z czołowych przyczyn zgonów.

Energetyka

- Zielona energia-tania, bezpieczna i niewyczerpalna - mówi Bili Joy, współzalożyciel firmy informatycznej Sun Microsystems. - Na co dzień zajmuję się pracą nad ekologicznymi metodami i źródłami pozyskiwania energii. Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych 50 lat z pewnością uda nam się znaleźć niewyczerpalne i bezpieczne źródło zielonej, przyjaznej środowisku energii, która w dodatku będzie znacznietańsza niż jakakolwiek istniejąca czy wytwarzana dzisiaj. Idealnie takie źródło byłoby bezpieczne, nie mogłoby posłużyć do budowy nowych broni i nie wytwarzało toskycznych odpadków czy dwutlenku węgla. W moim przekonaniu uda nam się to osiągnąć dzięki najnowszym odkryciom z dziedziny nanotechnologii która umożliwi opracowanie taniej i bezpiecznej metody fuzji lub też odkrycie zupełnie nowych technologii.

Medycyna

- Organizm sam się będzie leczył - mówi Ellen Heber-Katz, profesor onkologii z Wistar Institute w Filadelfii w USA. - Wierzę, że w nieodległej przyszłości będziemy mogli zapisywać pacjentom leki, dzięki którym serce samo będzie się regenerować po zawale, Darwinrdzeń kręgowy - leczyć z uszkodzeń doznanych w wypadku samochodowym, a utracone w nim kończyny - odrastać. Chore czy źle funkcjonujące organy będzie można naprawiać tak, jak dzisiaj robimy to z samochodami - przezwymianę wadliwych części na nowe, najlepiej wytworzone przez autoryzowanego producenta. Wielkie osiągnięcia z zakresu regeneracji serca czekają tuż za progiem, za 5 czy 10 lat nauczymy się stymulować organizm, by od nowa wytwarzał palce, a w kilka lat później - całe kończyny. Jeśli chodzi o układ nerwowy, to najpierw nauczymy się zmuszać do samonaprawy siatkówkę i nerw wzrokowy, dzięki czemu chorzy będą mogli odzyskać wzrok. Potem uda nam się to samo z rdzeniem kręgowym, co z kolei pomoże osobom cierpiącym na paraliż. Za 50 lat wymiana wszystkich części organizmu na nowe będzie na porządku dziennym.

Ewolucja

- Wreszcie poznamy siebie - o ile przetrwamy - mówi Sydney Brenner, ekspert Centrum im. Cricka i Jacobsa przy Salk Institute w La Jolla (USA), laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 2002r. - Najważniejszym dokonaniem zbliżającego się 50-lecia będzie zrozumienie biologii najbardziej interesującego z gatunków - Homo sapiens. Mam nadzieję, że będziemy bardziej korzystać z naszych mózgów w kontakcie z przyrodą, nowymi technologiami i innymi ludźmi. Pod warunkiem że dożyjemy do tego momentu. Oczywiście, nawet jeśli doszłoby do jakiejś wielkiej katastrofy, niektórym z nas uda się przetrwać, a ewolucja zacznie się poniekąd od początku. W tajemnicy powiem, że moim zdaniem natura będzie preferować małych ludzi, których ciało będzie jedynie tak duże, na ile potrzebuje tego mózg. I tak pozbędziemy się problemu otyłości. Myślę, że nasi potomkowie będą zdziwieni, jeśli nie rozbawieni ilością naukowych -jak się później okaże - śmieci, jakimi teraz się zajmujemy. Oczywiście, o ile uda nam się jakoś ocalić internetowe archiwa pism naukowych.

Małgorzata Minta, "Dziennik" 20 listopad 2006

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Megan
  (2008-10-25 19:30:13) #1188
  | 👮 raport

  to wszystko wydaję się takie cudowne ( i odległe ) że aż trudno uwierzyć. bardzo ciekawe czy faktycznie coś z tych rzeczy się przejawi, i kto będzie tego świadkiem. ;) obyśmy doczekali.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ...
  (2009-03-15 17:07:58) #2554
  | 👮 raport

  to wcale niej est odległe,a jeśli chodzi o biotechnologię,to pomysł jest beznadziejny a przecież i tak hodujemy komórki macierzyste,aby przetworzyć go na jakiś organ.Jaki z tego morał?
  Wyprzedzamy plan xD

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • gosc
  (2009-08-21 21:30:04) #3715
  | 👮 raport

  To bardzo prawdopodobne. Jeśli technologia do dzisiaj tak się rozwinęła to czemu ma się nie rozwijać dalej? Tylko właśnie tu jest problem.
  "Megan" napisał:

  obyśmy doczekali.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • koziou
  (2009-08-28 13:49:03) #3758
  | 👮 raport

  Heh. Bardzo optymistyczne prognozy. Szkoda, że nie będzie nam dane tego doczekać bo zniszczymy świat wcześniej..

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Waha
  (2010-03-21 15:18:14) #4701
  | 👮 raport

  no świetnie świetnie ale nawet jeśli takie rzeczy nastąpią to na sam pierw bedą sie w tym pławic najbogatsi a później dopiero my czyli najprosciej mowiac nie dozyjemy tego, moze nasze wnuki


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Spock
  (2011-08-29 13:03:22) #6929
    📧 pw | 👮 raport

  Według prognoz sprzed 50 lat, w roku 2000 mieliśmy już mieć osiedla na Księżycu, zimną fuzję, rozumne roboty, używać śmigłowców zamiast samochodów i oczywiście miał panować powszechny pokój i dobrobyt.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Wiolka
  (2012-01-06 12:27:11) #7144
  | 👮 raport

  Zgadzam się, to wcale nie jest odległe. Ja mam teraz 14 lat, to za 50 bd (mam nadzieje) jeszcze żyć i czuć się dobrze, szczególnie jeśli rozwinie się medycyna :D Ale skoro to wszystko ma się tak unowocześnić, to nie można zapominać o broniach (b.wodorowe ;//) i wojnach. Ludzie zawsze chcą lepiej dla siebie i bd walczyć ze sobą. A za kilka(naście) lat to sami siebie zniszczą tymi wynalazkami. I jeszcze: jakie ciężkie życie musieli mieć ci z np. 1200r xD haha

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • euronecik
  (2019-02-03 17:55:15) #39088
  | 👮 raport

  Urodziłem się o 50 lat za wcześnie :( trzustka do wymiany, ma ktoś zapasową :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • KANALIA 09272
  (2021-01-22 16:03:43) #40662
  | 📧 email | 👮 raport

  Przecież to już się dzieje Koryta po rzekach na Marsie, endoprotezy zamiast biodra, świat idzie do przodu, nie mamy co prawd bazy rakietowej na orbicie Ale wszystko idzie w tym kierunku ;

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium