System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

W poszukiwaniu mitycznej Atlantydy. Cel: Sahara


Dodano: 2006-03-23 19:00:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Inne

Naukowcy, na czele z brytyjską archeolog dr Carlą Sage, przekształcają dotychczasowe wyobrażenia o mitycznej Atlantydzie, sugerując, że legendarna cywilizacja nie zatonęła w Ocean Atlantycki, lecz leży zakopana pod piaskami Sahary. Dr Sage twierdzi, że Atlantyda mogła być północnoafrykańskim imperium, które utrzymywało kontakty handlowe z Mykeńczykami, Kreteńczykami oraz Egipcjanami. W planach jest ekspedycja wykopaliskowa w Algierii, mająca na celu odkrycie pozostałości tej zaginionej cywilizacji.

Naukowcy przypuszczają, że legendarna Atlantyda nie została zatopiona przez Ocean Atlantycki. "Leży pod piaskiem Sahary" - uważa brytyjska archeolog dr Carla Sage.

O odkryciu poinformował "World Weekly News". Zdaniem dr Sage Atlantyda była północnoafrykańskim imperium. "Ze starożytnych źródeł wynika, że Mykeńczycy, Kreteńczycy i Egipcjanie utrzymywali kontakty handlowe z Atlantydą" - mówi, dodając, że położenie Atlantydy pozwalałoby na prowadzenie handlu także z Troją i innymi ważnymi miastami rejonu Morza Śródziemnego.

Według niej Atlantyda została pochłonięta nie przez ocean, tylko przez wędrujące wydmy. Powołuje się przy tym na krążące wśród Beduinów opowieści, jakoby po burzach piaskowych na górzystym terenie południowej Algierii z wydm czasem wystawały marmurowe kolumny i resztki jakichś budowli.

"Według greckich źródeł, gdy 11-12 tys. lat temu Atlantyda rozkwitała, Sahara była żyzną krainą" - uważa dr Sage. Dodaje, że gwałtowna zmiana klimatu przyczyniła się do zagłady saharyjskiej cywilizacji.

Do niedawna uważano, że Atlantyda była dużą wyspą na Oceanie Atlantyckim. Przeczyła temu teoria Alfreda Wegenera, który w 1912 r. zademonstrował światu naukowemu, że wszystkie znane nam kontynenty można złożyć w jedną całość, jak układankę. Zdaniem dr Sage brakowało w niej miejsca na Atlantydę.

Uważa ona też, że Platon, grecki filozof, wspominając w swoich dziełach o wodzie, która zniszczyła Atlantydę, źle zinterpretował egipskie słowo oznaczające "ruch wody". "Chodziło nie o fale opływające wyspę, a raczej o brak wody w regionie" - sądzi brytyjska archeolog.

Na wiosnę zamierza zorganizować ekspedycję i rozpocząć wykopaliska w Algierii. W wyprawie wezmą udział naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

Źródło: WP.PL

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.