[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

W Egipcie odkryto starożytny kompleks przemysłowy


Dodano: 2008-01-26 01:03:10 · Wyświetleń: 9434
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Zrekonstruowany piec szklarski w Amarna w Egipcie
Zrekonstruowany piec szklarski w Amarna w Egipcie


Starożytni Egipcjanie byli dużo bardziej pomysłowi i produktywni, niż się uczonym wydawało, co sugerują nowe odkrycia, które ukazują bardzo zaawansowane umiejętności szklarskie budowniczych piramid. Rejon, w którym dokonano odkryć, znajduje się w Amarnie, mieście położonym na brzegu Nilu, miasta, które powstało w okresie panowania faraona Echnatona (1352-1336 r. p. n. e.).

Historycy sądzili, że starożytni Egipcjanie importowali szkło. Zespół prowadzony przez archeologa Paula Nicholsona z Cardiff University w Walii zrekonstruował jednak 3000-letni piec szklarski, co dowodzi, że stosowane przez Egipcjan metody wytwarzania przedmiotów ze szkła były dużo bardziej zaawansowane, niż dotychczas sądzono.

Badacze użyli piasku, by spróbować zrobić szklaną sztabkę przy użyciu zrekonstruowanego pieca. Odkryli również, że szkło było częścią, jak to określili, "kompleksu przemysłowego". Znajdował się tutaj zakład garncarski, było też wiele udogodnień ułatwiających wytwarzanie niebieskiego pigmentu i innych materiałów użytych w architektonicznych mozaikach.

Ów "kompleks przemysłowy" znajdował się niedaleko jednej z głównych świątyń w Amarnie i mógł produkować materiały, których używano później do budowy budynków.

"Udowodniono, że Egipcjanie importowali swoje szkło i wykorzystywali je w artefaktach, które zostały tutaj odkryte", powiedział Nicholson. "Wierzę, że mamy teraz wystarczający dowód, by pokazać, że wykwalifikowani rzemieślnicy mogli wytwarzać własne szkło i prawdopodobnie byli również angażowani do produkcji innych wyrobów".

Odkrycia zostały opisane w książce "Brilliant Things for Akhenaten" (Egypt Exploration Society, 2007).

Opracował: Ivellios
Na podstawie: LiveScience

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Parapsycholog
  (2008-06-24 23:54:18) #341
  | 👮 raport

  Czy powinna nas dziwić ta technika egipcjan, również precyzyjność piramid? Nie. Otóż ludzie ci, jak również wszyscy w tamtym okresie, żyli zgodnie z rytmem natury. Taki rytm pozwala na odsłonięcie głębszych partii umysłu, które reguluje fauna i flora.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium