www.yama.suzuki.pl/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Telepatia bliźniąt. Czy bliźniaki są zdolne do postrzegania pozazmysłowego?


Dodano: 2013-05-22 15:10:13 · Wyświetleń: 18650
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Telepatia bliźniąt, Twin telepathy


Jedną z magicznych zagadek związanych z wieloraczkami jest to, że posiadają one szczególny związek wykraczający poza zwykłe rodzeństwo. Choć więź między bliźniakami jest szczególnym aspektem ich unikalnego związku, niekiedy jest on powiązany z niezwykłymi nadnaturalnymi zdolnościami.

Potwierdza to wiele anegdot. Prawie każde rodzeństwo bliźniaków może opowiedzieć taką historię. Czasami jedno z dzieci doświadcza fizycznego odczucia czegoś, co dzieje się z jego bliźniakiem (na przykład ból podczas pracy czy atak serca). Kiedy indziej bliźnięta odkrywają, że wykonują podobne czynności, będąc daleko od siebie, przykładowo kupują ten sam przedmiot, zamawiają taką samą potrawę w restauracji lub podnoszą słuchawkę, aby zadzwonić w tym samym momencie. Może się wydawać, że jedno zna myśli drugiego, mówiąc jednocześnie lub kończąc wzajemnie swoje wypowiedzi.

Związek bliźniąt: czy to ESP?

Przykładowo, moja przyjaciółka, która jest bliźniaczką jednojajową, opowiedziała mi kilka historii odnoszących się do osobliwego połączenia ze swoją siostrą, szczególnie osobliwego biorąc pod uwagę, iż przez dużą część swojego dorosłego życia mieszkały na różnych kontynentach. Ostatnio podczas czatu wideo ona i jej siostra odkryły, że kupiły takie same spodnie, w takim samym kolorze, w tym samym sklepie tego samego dnia. Jej siostra mieszka w Belgii, ona zaś w USA. Moja przyjaciółka pamięta, że w dzieciństwie czuła fizyczny ból, gdy jej siostra została skarcona za sfałszowanie szkolnej kartki z ocenami. Doświadczyła również uczucia skurczu w momencie, gdy jej siostra wyszła do pracy, siostrze zaś śniło się, że trzyma dziecko dokładnie w momencie, gdy moja przyjaciółka urodziła córkę.

Zwykle bliźnięta wydają się posiadać wrodzone zrozumienie stanu emocjonalnego swojego bliźniaka. Wiele z nich opisuje uczucie, że "coś jest nie tak" gdy ich bliźniak znajduje się w trudnej sytuacji. Moje własne córki-bliźniaczki doświadczyły tego podczas wycieczki do Disneylandu, gdy miały pięć lat. Podczas wieczornych zakupów w Downtown Disney nasza rodzina rozdzieliła się. Ja poszłam w jednym kierunku z jedną z córek (L) podczas gdy mój mąż pozostał w sklepie aby dokończyć zakupy. Mężowi wydawało się, że zabrałam obie dziewczynki i wyszłam z nimi ze sklepu, i zostawił zapłakaną i oszołomioną pięciolatkę (M). Moja córka natychmiast poczuła się "zagubiona" (mąż zdał sobie sprawę z tej sytuacji i szybko odszukał drugą z córek). Oczywiście, ja nie wiedziałam, co się dzieje, ponieważ chodziłam po sklepach z L. Ona jednak była roztrzęsiona i podenerwowana, kazała mi się "spieszyć" i wrócić. Nagle jednak niespodziewanie uspokoiła się nieomalże głośno westchnęła z ulgą. Gdy ja i mąż odnaleźliśmy się w sklepie, zdaliśmy sobie sprawę z faktu, iż zmiana osobowości córki nastąpiła dokładnie w momencie, gdy mąż wrócił do sklepu i odnalazł M!

Czym więc jest to zjawisko? Czy bliźnięta rzeczywiście mogą wzajemnie odczytywać swoje umysły? Telepatia to proces ustalania myśli lub uczuć bez pomocy zmysłów takich jak wzrok, dźwięk czy dotyk. W paranormalnym świecie postrzeganie pozazmysłowe (znane pod angielskim skrótem ESP) to zdolność do odebrania informacji bez posługiwania się fizycznymi zmysłami lub doświadczeniami z przeszłości. Czy forma telepatii bliźniąt lub ESP powoduje te niezwykłe doświadczenia?

Naukowe potwierdzenie telepatii bliźniąt

Nie istnieje naukowy dowód potwierdzający istnienie telepatii bliźniąt. W swojej książce "Entwined Lives" dr Nancy L. Segal, poważana badaczka bliźniaków, pisze: "Nie ma żadnego dowodu na to, że podobieństwa między bliźniakami są spowodowane przez umysłową komunikację pomiędzy nimi". Dr Eileen Pearlman, inna pani ekspert, udzieliła wywiadu, w którym powiedziała: "Nie ma naukowego dowodu potwierdzającego ESP u bliźniąt". Po prostu nie istnieje żaden empiryczny dowód, że bliźniaki posiadają postrzeganie pozazmysłowe lub że telepatia bliźniąt istnieje. Nie można uzyskać takiego dowodu w środowisku naukowym.

Pomimo braku naukowego potwierdzenia, tych osobistych doświadczeń nie można przekreślić. One mają miejsce. Generalnie przyjmuje się, że takie zdarzenia są oznakami głębokiego powiązania emocjonalnego, które wytwarza intensywne uczucie empatii, wystarczająco silne by wytworzyć odczucia zmysłowe, takie jak odczucie bólu, gdy bliźniakowi staje się krzywda. Bliźnięta również znają się nawzajem tak intymnie, że często potrafią przewidzieć, jak będą mówić lub się zachowywać. To zjawisko można również zaobserwować u dwóch osób, które nie są bliźniakami, a które żyją w bliskim związku, na przykład u męża i żony będących małżeństwem od wielu lat. I wielu bliźniaków - obojętnie czy w wyniku natury czy wychowania - po prostu posiada takie same instynkty, skłonności lub upodobania, co wyjaśnia, dlaczego wykonują tak niesamowicie podobne czynności jednocześnie.

Choć zjawisko to jest uznawane za bardziej powszechne u bliźniąt jednojajowych z uwagi na większe pokrewieństwo genetyczne, bliźnięta dwujajowe lub braterskie nie są z niego wykluczone, gdyż również często wykazują one głębokie powiązanie.

Czas to sprawdzić

Postanowiłam wykonać mały eksperyment aby sprawdzić, czy moje córki bliźniaczki posiadają połączenie umysłowe, które można opisać jako ESP. Wykorzystałam test Zenera ze strony paranormal.about.com. Dałam test każdej z moich córek i wykonały go, przy czym jedna z córek była "nadawcą", druga zaś "odbiorcą". Następnie ja i mój mąż również wykonaliśmy test. Nasze nienaukowe wyniki pokazały, że moje bliźniaczki wypadły nieznacznie lepiej, gdy same wykonywały test. Zwyczajnie, jedna patrzyła na kartę, na której umieszczony był jeden z pięciu symboli. Następnie "mentalnie skupiała się" na tym symbolu, podczas gdy siostra próbowała odgadnąć, co to jest. Co ciekawe jednak, mój mąż i ja osiągnęliśmy równie dobry co nasze córki wynik gdy wykonywaliśmy test razem. Jedna rzecz, która wydała mi się intrygująca w kwestii moich córek, to to, że podchodziły one do testu tak jak gdyby wymyśliły swój własny system do przesyłania telepatycznych wiadomości. Wyznaczyły jakieś skojarzenie dla przekazania każdego z symboli na kartach Zenera. Na przykład, gdy na karcie widniało koło, "nadawca" myślał o pizzy. Nie wiem, czy to im w jakiś sposób pomogło, niewątpliwie jednak pokazało, jak bardzo podobnie działały ich procesy umysłowe. Pojęcie telepatii bliźniąt, ESP lub magicznego połączenia mentalnego z pewnością stanowią fascynujący aspekt bliźniactwa. Niesamowite historie opowiadane przez bliźniaków ilustrują ich szczególny związek.

Pamela Prindle Fierro, About.com Guide
Tłumaczenie i opracowanie: IvelliosTelepatia, nazywana również telepatią mentalną, jest definiowana jako (domniemana) komunikacja pomiędzy umysłami za pomocą środków innych niż postrzeganie zmysłowe. To oznacza, że żaden z naszych zmysłów (smak, dotyk, wzrok, zapach i słuch) nie jest zaangażowany w przetwarzanie informacji otrzymanych przez nasze mózgi. Komunikacja telepatyczna jest słabo uargumentowana, jest też zależna od umysłu i myśli, od niczego więcej. Frederic William Henry Myers (1843-1901) był naukowcem parającym się wieloma dziedzinami, przede wszystkim jednak był obdarzonym wspaniałym umysłem teoretykiem i intelektualistą, który miał obsesję na punkcie ludzkiego mózgu. Ukuł termin "telepatia" w 1882 roku i od tego czasu tematyka ta była obiektem dużego zainteresowania wielu ludzi, w tym mnie. Najbardziej intryguje mnie kwestia telepatii bliźniąt. Poza fizycznym podobieństwem bliźniąt, niespotykanym u innych rodzeństw czy krewnych, wydaje się, że gdyby telepatia istniała, bliźnięta najprawdopodobniej doświadczałyby tego dziwnego zjawiska i byłyby w stanie tę zdolność kontrolować. Również jestem bliźniakiem i mogłem lub nie raz lub dwa doświadczyć telepatii między mną a moim bratem Taylorem.

Jeden z ostatnich, poniekąd sławny, przykład możliwego doświadczenia telepatycznego pomiędzy bliźniętami miał w miejsce w marcu 2009 roku i doświadczyły go siostry Gemma i Leanna Houghton. Leanna jest epileptyczką, co oznacza, że doświadcza ona sporadycznych blokad, które powodują, że niekiedy traci świadomość. Jeśli podczas ataku epilepsji cierpiącej na to osobie nikt nie pomoże, istnieje poważne ryzyko urazu i uszkodzenia mózgu. W tym przypadku Leanna brała właśnie kąpiel, gdy nagle nastąpiła blokada. Bliźniaczki miały wówczas 15 lat, Gemma miała silne przeczucie, że jej siostra znajdowała się w niebezpieczeństwie. Twierdziła, że słyszała głos mówiący jej "Twoja siostra Cię potrzebuje!". Aby się upewnić, Gemma weszła do łazienki, gdzie znalazła Leannę zanurzoną w wodzie, tonącą. Przypuszczalnie telepatia zachodząca między bliźniętami uratowała jej życie.

Niektóre teorie przypominające voo-doo mówią, że gdy jedno z bliźniąt zostaje zranione lub doświadcza czegoś przykrego, drugie doznaje takich samych symptomów i/lub bólu, nawet pomimo braku fizycznego uszkodzenia ciała u obojga, i mimo tego, że bliźnięta znajdują się daleko od siebie i jedno nie informuje drugiego o wypadku. Inne przykłady telepatii bliźniąt włączają zdolności fizyczne, takie jak gra na instrumencie lub taniec baletowy. Jedno z bliźniąt trenuje te umiejętności przez długi okres czasu, niekiedy dziesięciolecia. W tym samym czasie drugie z bliźniąt albo bardzo poznaje tę umiejętność bez wcześniejszych ćwiczeń, albo też uczy się tego w tym samym czasie.

Moje doświadczenia nie są tak doniosłe jak niektóre z przykładów przytoczonych powyżej. Gdy byliśmy młodsi, ja i mój brat zauważyliśmy, że mogliśmy do pewnego stopnia wyczuć nawzajem własne odczucia. Nawet mimo iż nie rozmawialiśmy czy w ogóle nie kontaktowaliśmy się w ciągu dnia, odkryłem, że czułem ten tajemniczy pęd do kontaktu z moim bratem aby sprawdzić, czy coś go nei trapi. Częściej niż rzadziej zdawałem sobie sprawę, że był zmartwiony, ekstremalnie zdenerwowany lub do pewnego stopnia zaniepokojony. Nigdy nie potrafiłem wyjaśnić, jak to odczuwałem, ani też dlaczego tak się działo. Szczerze mówiąc, wmawiałem sobie, że to był czysty przypadek i nigdy tak naprawdę nie rozmyślałem o tych zdarzeniach.

Oto bardzo bogaty w informacje i interesujący materiał wideo z telewizji ABC News na temat telepatii między bliźniaczymi rodzeństwami:Tak to wygląda. Oceńcie sami. Idea telepatii była wychwalana i zgłębiana przez media rozrywkowe oraz badania wczesnych psychologów i ich prace dotyczące tego tematu. Wciąż istnieje duże zainteresowanie na tym polu. Zarówno naukowcy jak i teoretycy próbowali eksperymentować oraz badać zdolności telepatyczne, jednak żaden ostateczny dowód, bez czegoś więcej jak tylko ekstremalnego zbiegu okoliczności, nie został osiągnięty i zweryfikowany, aby dać telepatii uznanie na polu neurologii lub nauki o komunikacji. Pozostaje ona zjawiskiem paranormalnym, którego nie można wyjaśnić przy pomocy nauki.

Evan Martucci, pseudoparanormal.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium