System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Profesor Uniwersytetu w Teksasie obala mit chupacabry


Dodano: 2006-06-29 23:20:00 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Kryptozoologia - nieznane zwierzęta

Profesor Pamela Owen z Uniwersytetu w Teksasie obala mit chupacabry, analizując kości zwierzęcia strzelonego przez ranczera w Elmendorf. W ramach programu "Mystery Hunters" Owen, specjalistka w dziedzinie mammalogii, zidentyfikowała czaszkę jako należącą do chorego kojota, a nie mityczne stworzenie. Jej badania pokazują, jak zjawiska nadprzyrodzone mogą mieć naturalne wyjaśnienia. Program, w którym uczestniczyła, ma na celu edukację dzieci na temat naukowego podejścia do odkryć i będzie emitowany w amerykańskim kanale Discovery.

Pamela Owen Profesor Uniwersytetu w Teksasie Pamela Owen może dodać do swojego życiorysu jeden tytuł więcej: wychowawca, naukowiec i badaczka zjawisk nadprzyrpdzonych.

Producenci programu edukacyjnego "Mystery Hunters" poprosili Owen o pomoc w identyfikacji kości opisywanych jako należące do mitycznej chupacabry. Chupacabra, której nazwa znaczy po hiszpańsku "kozi wysysacz", jest słynnym stworzeniem atakującym i okaleczającym bydło oraz wysysającym krew ofiary.

Kości należą do ranczera Devina Macanally'ego, który zastrzelił zwierzę, kiedy zaatakowało kurczęta na jego rancho w Elmendorf (Texas, USA). Zdjęcia zwierzęcia, które później nazwane zostało "zwierzęciem z Elmendorf", pokazują małe, bezwłose, podobne do psa stworzenie.

Owen, która posiada doktorat mammalogii ze specjalizacją w zwierzętach mięsożernych, powiedziała, że gdy po raz pierwszy usłyszała o "Zwierzęciu z Elmendorf", zgodziła się ze wstępną opinią biologów, że był to jakiś rodzaj kojota z uporczywym świądem.

Podejrzenia Owen potwierdziły się, kiedy producenci programu przysłali jej pocztą elektroniczną zdjęcie ekshumowanej czaszki stworzenia. Owen, która identyfikowała przez sześć lat kości w Texas Memorial Museum, prawie natychmiast była w stanie rozpoznać czaszkę.

"Odpisałam i powiedziałam Fajny kojot", powiedziała profesor Owen.

Stwierdziła ponadto, że może zrozumieć, że przeciętna osoba mogłaby pomylić stworzenie z nowym gatunkiem.

"To, co opisał [Macanally], na pewno nie przypominało kojota", powiedziała. "To było bezwłose, błękitne coś ze zniekształconymi zębami. To musiało być chore zwierzę".

Jak mówi Owen, to, co jest nazywane zjawiskami nadprzyrodzonymi, często może mieć swoje wyjaśnienie w kontekście naturalnego świata.

"Nadal twierdzę, że historie są ciekawe, ale oparte są one na interesujących zjawiskach występujących w przyrodzie", powiedziała Owen.

Badanie "zwierzęcia z Elmendorf" było tylko jedną częścią odcinka. N"astoletni badacze w programie odwiedzili takze Puerto Rico, skąd wypłynął mit o chupacabrze", powiedział Stephen Lawson, badacz występujący w programie "Mystery Hunters".

Owen powiedziała, że cieszyła się ze swojego udziału w programie, ponieważ jest to najlepsza droga, by nauczyć dzieci o naukowych metodach badania. Program wyemitowany zostanie niebawem w amerykańskim kanale Discovery, wkrótce prawdopodobnie trafi także do Polski.

Justin Ward, The Daily Texan

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.