księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Naukowcy odkryli w ludzkim mózgu "boskie miejsca"


Dodano: 2006-09-01 21:10:00 · Wyświetleń: 15319
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
KrzyżW ludzkim mózgu nie istnieje tylko jedno "boskie miejsce", mówią kanadyjscy naukowcy. Zespół Uniwersytetu w Montrealu odkrył, że chrześcijańskie mistyczne doznania są generowane przez kilka miejsc w mózgu.

Naukowcy poprosili 15 zakonnic, by opisały one swoje mistyczne doświadczenia, kiedy badano je przy użyciu skanerów MRI - informuje czasopismo Neuroscience Letters.

Dotychczas toczyła się duża dyskusja na temat reakcji mózgu w czasie połączeń między Bogiem a religijnymi zwolennikami. Niektórzy sugerowali, że w mózgu istnieje określony rejon przeznaczony do komunikacji z Bogiem. Badacze twierdzą jednak, że badanie dyskredytuje te teorie.

Zakonnice podobno doświadczają Mystica Unio - jest to chrześcijańskie pojęcie mistycznego związku z Bogiem - około 20. roku życia. Badacze poprosili zakonnice w wieku od 23 do 64 lat, by opowiedziały o takich mistycznych doświadczeniach, następnie zbadano działanie ich mózgów przy pomocy skanera MRI. Stwierdzono zwiększoną aktywność co najmniej 12 rejonów mózgu, w tym w obszarach normalnie związanych z nieśmiałością i emocjami.

Głębokie doświadczenie

Badacz prowadzący, doktor Mario Beauregard, powiedział: "Głównym celem badania była identyfikacja korelacji nerwowych zachodzących podczas mistycznych doświadczeń. Istnieje więcej niż jedno miejsce powiązane z mistycznymi doświadczeniami, my takich miejsc w mózgu znaleźliśmy kilka. Oczywiście nie zmniejsza to znaczenia i wartości takiego doświadczenia oraz nie potwierdza ani nie zaprzecza istnieniu Boga".

Ojciec Stephen Wang, katolicki duchowny wykładający na seminarium Allen Hall Seminary w Londynie (Anglia), powiedział: "Te badania mózgu mogą dać nam fascynujący pogląd na to, jak łączą się ludzkie ciało, umysł i dusza, nie powinny one jednak powodować, że pomyślimy, że modlitwa i doznania religijne są właśnie efektem działania mózgu. Prawdziwy chrześcijański mistycyzm to spotkanie z żywym Bogiem. Spotykamy go w głębi naszych dusz. Jest to doświadczenie wykraczające daleko poza granice ludzkiej psychologii i świadomości".

BBC NEWS, 30 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Monia
  (2009-10-21 09:30:04) #3957
  | 👮 raport

  Nie... ja nie wierzę w takie rzeczy. A może to zakonnice tak głęboko wierzyły że wykształciły sobie coś w mózgu. Ale tak ogólnie to fajnie i ciekawie to opisaliście:)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ

 • (2010-01-24 02:58:27) #4483
  | 👮 raport

  Kobieto po co ty to czytasz jak nie wierzysz w Boga?Wejdź sobie na strone dla ateistów i tam sobie pisz swoje komentarze,bo większośc ludzi co tu wchodzi na pewno nie ma ochoty czytać tych bzdur,bo większośc narazie w Polsce jest katolikami!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Hollow
  (2010-02-27 15:31:52) #4618
  | 👮 raport

  Bzdura - coś sprzecznego z logiką?
  A więc wiara jest bzdurą - jest sprzeczna z logiką.
  To, że jest ateistką nie znaczy, że pisze bzdury. Ja również jestem - lecz czy to mi zabrania czytanie o waszej wierze? Nie.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Risto
  (2010-03-10 00:02:51) #4667
  | 👮 raport

  Witam.
  Hollow: Chciałem zacząć od tego. że dla prawdziwego Ateisty czy Agnostyka, żadna wiara nie jest bzdurą, ponieważ ma szacunek do ludzi wierzących i nie wytyka ich palcami. Takowa osoba powinna miec jakąś wiedzę na temat religioznastwa by się wypowiadać w tej sprawie. a Ty już skrytykowałaś wiarę jako bzdurą. a Ateista lub Agnostyk też jest to forma wiary. bo przecież wierzysz że człowiek to wytwór natury prawda? dziękuję.

  Dobry Artykuł.


  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • robertcb
  (2011-02-24 01:40:26) #6243
  | 👮 raport

  Świadomość to nie mózg.

  Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.
  Teoria dualizmu interakcyjnego John Carew Eccles'a,
  oraz kwantowa teoria świadomości Orch-OR
  Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa - są prawdziwe.
  Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu
  - nie tworzy świadomości ani naszych myśli.

  Przeczytajcie i poznajcie prawdę:

  wpiszcie w wyszukiwarkę: świadomość to nie mózg

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium