Naukowcy odkryli w ludzkim mózgu "boskie miejsca"

Naukowcy poprosili 15 zakonnic, by opisały one swoje mistyczne doświadczenia, kiedy badano je przy użyciu skanerów MRI - informuje czasopismo Neuroscience Letters.
Dotychczas toczyła się duża dyskusja na temat reakcji mózgu w czasie połączeń między Bogiem a religijnymi zwolennikami. Niektórzy sugerowali, że w mózgu istnieje określony rejon przeznaczony do komunikacji z Bogiem. Badacze twierdzą jednak, że badanie dyskredytuje te teorie.
Zakonnice podobno doświadczają Mystica Unio - jest to chrześcijańskie pojęcie mistycznego związku z Bogiem - około 20. roku życia. Badacze poprosili zakonnice w wieku od 23 do 64 lat, by opowiedziały o takich mistycznych doświadczeniach, następnie zbadano działanie ich mózgów przy pomocy skanera MRI. Stwierdzono zwiększoną aktywność co najmniej 12 rejonów mózgu, w tym w obszarach normalnie związanych z nieśmiałością i emocjami.
Głębokie doświadczenie
Badacz prowadzący, doktor Mario Beauregard, powiedział: "Głównym celem badania była identyfikacja korelacji nerwowych zachodzących podczas mistycznych doświadczeń. Istnieje więcej niż jedno miejsce powiązane z mistycznymi doświadczeniami, my takich miejsc w mózgu znaleźliśmy kilka. Oczywiście nie zmniejsza to znaczenia i wartości takiego doświadczenia oraz nie potwierdza ani nie zaprzecza istnieniu Boga".
Ojciec Stephen Wang, katolicki duchowny wykładający na seminarium Allen Hall Seminary w Londynie (Anglia), powiedział: "Te badania mózgu mogą dać nam fascynujący pogląd na to, jak łączą się ludzkie ciało, umysł i dusza, nie powinny one jednak powodować, że pomyślimy, że modlitwa i doznania religijne są właśnie efektem działania mózgu. Prawdziwy chrześcijański mistycyzm to spotkanie z żywym Bogiem. Spotykamy go w głębi naszych dusz. Jest to doświadczenie wykraczające daleko poza granice ludzkiej psychologii i świadomości".
BBC NEWS, 30 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios
Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Pokazuję pierwsze 90 komentarzy
Kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie komentarze do tego artykułu
Kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie komentarze do tego artykułu
- Monia
(2009-10-21 09:30:04) #3957
| 👮 raport
Nie... ja nie wierzę w takie rzeczy. A może to zakonnice tak głęboko wierzyły że wykształciły sobie coś w mózgu. Ale tak ogólnie to fajnie i ciekawie to opisaliście:)
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
(2010-01-24 02:58:27) #4483
| 👮 raport
Kobieto po co ty to czytasz jak nie wierzysz w Boga?Wejdź sobie na strone dla ateistów i tam sobie pisz swoje komentarze,bo większośc ludzi co tu wchodzi na pewno nie ma ochoty czytać tych bzdur,bo większośc narazie w Polsce jest katolikami!
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
- Hollow
(2010-02-27 15:31:52) #4618
| 👮 raport
Bzdura - coś sprzecznego z logiką?
A więc wiara jest bzdurą - jest sprzeczna z logiką.
To, że jest ateistką nie znaczy, że pisze bzdury. Ja również jestem - lecz czy to mi zabrania czytanie o waszej wierze? Nie.
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
- Risto
(2010-03-10 00:02:51) #4667
| 👮 raport
Witam.
Hollow: Chciałem zacząć od tego. że dla prawdziwego Ateisty czy Agnostyka, żadna wiara nie jest bzdurą, ponieważ ma szacunek do ludzi wierzących i nie wytyka ich palcami. Takowa osoba powinna miec jakąś wiedzę na temat religioznastwa by się wypowiadać w tej sprawie. a Ty już skrytykowałaś wiarę jako bzdurą. a Ateista lub Agnostyk też jest to forma wiary. bo przecież wierzysz że człowiek to wytwór natury prawda? dziękuję.
Dobry Artykuł.
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
- robertcb
(2011-02-24 01:40:26) #6243
| 👮 raport
Świadomość to nie mózg.
Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.
Teoria dualizmu interakcyjnego John Carew Eccles'a,
oraz kwantowa teoria świadomości Orch-OR
Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa - są prawdziwe.
Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu
- nie tworzy świadomości ani naszych myśli.
Przeczytajcie i poznajcie prawdę:
wpiszcie w wyszukiwarkę: świadomość to nie mózg
OdpowiedzDODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.