[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Misie szumisieNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania

Liam Hoekstra - trzyletni Herkules


Dodano: 2009-04-04 20:10:14 · Wyświetleń: 26199
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Na pierwszy rzut oka Liam Hoekstra wydaje się być całkiem zwyczajnym trzylatkiem. Chłopiec z Roosevelt Park (stan Pennsylvania, USA) nie posiada żadnych nietypowych właściwości fizycznych, które odróżniałyby go od innych małych brzdąców i zachowuje się jak większość dzieci w jego wieku.

Liam Hoekstra
Liam Hoekstra


Ale gdy Liam podnosi dwa dwukilogramowe hantle i wymachuje nimi jak pluszowymi zwierzakami albo wykonuje przysiady z prędkością rakiety, wydaje się jasne, że posiada nadzwyczajny dar. Krótko mówiąc, jest silny jak byk.

Niezwykła siła Liama, będąca efektem rzadkiej mutacji genetycznej zwanej miostatyczną hipertrofią muskularną, uczyniła z niego coś w rodzaju globalnego pupilka mediów. Dana Hoestra nie jest zaskoczona zainteresowaniem mediów jej synem.

"Liam jest czymś w rodzaju tego, czym każdy z nas chciałby być - same mięśnie, ani odrobiny tłuszczu, zaś on sam dostaje do zjedzenia wszystko, co tylko zechce", powiedziała.

Gdy Liam pojawił się w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Chronicle" w 2005 roku, natychmiast stał się tematem japońskiego filmu dokumentalnego opisującego rzadkie schorzenia medyczne. W lutym tego roku brytyjska ekipa dokumentalistów sfilmowała Liama w akcji, również stacja National Geographic planuje nakręcić program na jego temat.

"Wszystkie stacje telewizyjne sieci Grand Rapids chciały nakręcić program o Liamie, kontaktowały się z nami również trzy główne stacje w USA oraz redakcje z Japonii, Anglii, Belgii i Argentyny", powiedziała Dana Hoekstra. "Kontaktowały się z nami redakcje programów Entertainment Tonight, Good Morning America i Maury Povich Show".

Dana Hoekstra i jej mąż, Neil, odprawili z kwitkiem co najmniej dwadzieścia ekip telewizyjnych, które chciały zrobić program poświęcony cudownemu darowi ich syna.

Liam Hoekstra
Liam podczas wspinaczki po linie


"Wiele stacji telewizyjnych chciało stworzyć historię 'Najsilniejszego Chłopca Świata'", powiedziała Dana Hoekstra, matka Liama. "Nie byli zainteresowani naukowym wyjaśnieniem jego kondycji... a ja nie chciałam angażować go w jakieś dziwaczne show".

Miostatyczna hipertrofia muskularna, zwana potocznie przerostem mięśni, jest niezwykle rzadką mutacją genetyczną. Powoduje ona większy niż normalnie przyrost mięśni szkieletowych bez uszkadzania serca lub wywoływania jakichkolwiek innych negatywnych skutków ubocznych.

Naukowcy odkryli tą przypadłość pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku u belgijskiego bydła błękitnego, niezwykle umięśnionej rasy. Pierwszy przypadek wystąpienia tej mutacji u człowieka zanotowano w 2000 roku u chłopca z Niemiec, jednak przypadłość ta nie była opisywana w literaturze medycznej aż do 2004 roku.

Według ekspertów ta właściwość jest u ludzi tak rzadka, że naukowcy nie wiedzą, ile osób na świecie może ją posiadać.

U Liama rezultatem tej przypadłości jest tkanka mięśniowa większa o ok 40% niż u innych dzieci w jego wieku. Liam jest przerażająco silny, szybki jak królik, ma metabolizm myszoskoczka, a jego ciało nie posiada prawie w ogóle tłuszczu.

Jego niezwykła siła i rzadkość jego schorzenia spowodowały wielkie zainteresowanie Liamem wielu mediów na świecie. Opublikowany w 2005 roku artykuł w "Chronicle" został później przedrukowany w wielu czasopismach na całym świecie i szeroko rozpowszechniony w Internecie - ostatnio wyszukiwarka Google w odpowiedzi na zapytanie "Liam Hoekstra" generuje ponad 14800 wyników (tyle pokazywało w styczniu w momencie publikacji tego artykułu na mnews.com, obecnie wyników jest już ponad 20200 - przyp. Ivellios).

Latem 2008 roku pięcioosobowy zespół dokumentalistów z Japonii spędził pięć dni na filmowaniu Liama od rana do wieczora.

"Telewizja Discovery wysłała na spotkanie do nas swojego producenta, zdecydowano jednak nie kręcić programu o Liamie, ponieważ jego olbrzymia siła nie była wystarczająco zauważalna dla nieuzbrojonego oka", powiedziała Dana Hoekstra.

Siła Liama nie jest oczywista do momentu gdy wykonuje on czynności wymagające dużej siły, na przykład przysiady lub podciąganie.

"Zdumiewające są przysiady w jego wykonaniu, ponieważ jego mięśnie są tak silne", powiedziała Dana Hoekstras, będąca asystentką lekarza. "Gdy siada lub wstaje, wyraźnie widać, że jest silniejszy niż inne dzieci w jego wieku".

Państwo Hoekstrasowie na początku tego roku zapisali Liama na zajęcia gimnastyczne, by mógł on spożytkować swoją ogromną energię.

Liam Hoekstra
Podciąganie nie sprawia Liamowi żadnych trudności...


Ważący 13,5 kilograma chłopiec wykonuje siłowe ćwiczenia gimnastyczne. "Liam wciąż jednak walczy ze swoją równowagą i jest mniej elastyczny niż inne dzieci w jego wieku", powiedział Phil Bishop, główny trener Warsztatów Tańca i Gimnastyki w Norton Shores.

"Jest bardzo silny - myślę, że w przyszłości może wyrosnąć na wielkiego atletę", powiedział Bishop, który pracuje z Liamem raz w tygodniu.

Bishop wskazał na główną różnicę między Liamem a innymi trzylatkami w czasie gdy dzieci wykonywały podciąganie się na belce. Dwoje innych dzieci uczestniczących w zajęciach podciągało się z ogromnym trudem, podczas gdy Liamowi wykonywanie ćwiczenia przychodziło z łatwością.

Z małą pomocą Bishopa Liam uniósł swój tors nad belką, zablokował łokcie i utrzymywał pozycję.

"Teraz właśnie widzisz różnicę, Liam posiada większą niż normalnie siłę ciała", powiedział Bishop.

Dana Hoekstra wyznała, że rodzice innych dzieci uczących się w przedszkolu, do którego chodzi Liam, początkowo obawiali się, że może on stanowić zagrożenie dla ich pociech. "Rodzice pytali mnie, czy Liam może zranić ich dzieci. Odpowiadałam, że on sam nie zna swojej siły".

Liam Hoekstra
...podobnie jak brzuszki (z którymi drugie dziecko uczestniczące w gimnastyce wyraźnie sobie nie radzi)


Liam jest nieznacznie mniejszy niż wynosi średnia dla jego wieku, stwierdzono jednak, że do czasu aż przestanie rosnąć osiągnie wzrost około 1,8 metra. Jego matka powiedziała, że kondycja jego mięśni stanie się oczywista, gdy Liam zacznie przybierać na wadze i podnosić ciężary w okresie dojrzewania. "Kiedy zacznie pracować z ciężarami, zbuduje masę mięśniową dużo szybciej niż inne dzieci. Może wtedy wyglądać trochę tak jak gdyby zażywał sterydy".

Panstwo Hoekstrasowie, którzy są wiernymi fanami Uniwersytetu w Michigan, marzą że ich syn pewnego dnia zacznie grać w piłkę w miejscowej drużynie Rosomaków.

Gdy adoptowali Liama wkrótce po jego narodzinach, nie byli świadomi jego kondycji. Sądzą, że odziedziczył miostatyczną hipertrofię mięśniową po swoim biologicznym ojcu, który podobno posiadał olbrzymią siłę.

Przypadłość Liama jest czymś więcej aniżeli tylko medyczną anomalią.

Naukowcy badają innych ludzi posiadających miostatyczną hipertrofię mięśniową, chcąc zrozumieć tajemnice związane z rozrostem i zanikiem tkanki mięśniowej. Badania prowadzone na osobach dorosłych, które posiadają to samo schorzenie co Liam, może doprowadzić do wynalezienia nowych metod leczenia pozwalających wyleczyć takie dolegliwości, jak dystrofia mięśniowa czy osteoporoza.

Eksperci stwierdzili, że zdolność do manipulacji miostatycznych w ludzkim ciele mogłaby się stać pożądanym towarem wśród atletów próbujących uzyskać, być może nielegalnie, lepsze wyniki w konkursach.

Dana Hoekstra chciałaby zobaczyć, jak Liam się rozwija. "To będzie zadziwiające, gdy sam zrozumie swoją siłę".

Jeff Alexander, MNews.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • KoD997
  (2009-04-18 22:33:28) #2839
  | 👮 raport

  Hmm... może w ten sposób zachodzi swego rodzaju ewolucja? Czy takie coś jest dziedziczne?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • IteratorZX81
  (2009-05-21 22:06:11) #3009
    📧 pw | 👮 raport

  Prawdopodobnie jest to jedna z tych mutacji, która ujawnia się, tylko jak oboje rodziców ma dany gen (nie pamiętam jak to się nazywa - przeciwieństwo mutacji dominującej), skoro jest "rzadka"

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Tomek
  (2009-06-15 20:44:13) #3204
  | 👮 raport

  Zapewne chodzi Ci o geny recesywne :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Jerzy
  (2009-07-05 18:11:47) #3384
  | 👮 raport

  Jeśli w domu są hantle, to znaczy, że chłopak ćwiczy nimi. Myślę zatem, że jego siła wynika właśnie z ćwiczeń, a nie z mutacji genetycznej.
  Mój syn gdy miał 3 lata, to zasuwał po linie do góry jak mały samochodzik. Robił to na samych rękach - a nie z pomocą nóg, jak ten chłopiec. Na rodzinnych wczasach w Tatrach był w stanie przejść odległość ok. 20 km. To nie znaczy, że przeszedł wtedy 20 km - przeszedł znacznie więcej! Chodzi bowiem o to, że dziecko w tym wieku nie idzie jak dorosły, w jednym kierunku. Ono wybiega naprzód, potem wraca do rodziców, a potem znowu biegnie naprzód. Po drodze spotykaliśmy turystów z dziećmi w tym wieku, a nawet starszymi - niesionymi przez rodziców w nosidełkach.
  Dlaczego mój syn mógł w wieku 3 lat mieć tyle siły w rękach i nogach? W nogach - dlatego, że od małego trzeba było biegiem do żłobka, do tramwaju, do przedszkola. W rękach - dlatego, że naśladował mnie w ćwiczeniach sprawnościowych już w wieku poniżej 3 lat. Nie został żadnym lekkoatletą, bowiem nigdy bym na to nie pozwolił, by mój syn został inwalidą. Zrobił normalnie studia i ma dobrą pracę i rodzinę. Moja koleżanka z AWF, zajmująca się badaniami studentów intensywnie ćwiczących stwierdził, że ci młodzi ludzie już podczas studiów są inwalidami. Tylko o tym nie wiedzą, bo są jeszcze młodzi. Liczne uszkodzenia stawów i kośca w ogólności, uszkodzenia ścięgien, kręgosłupa itd.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • mac
  (2010-08-30 14:42:12) #5530
  | 👮 raport

  Ten jak to autor mówi trzyletni herkules to dzieciak z jakąś choroba genetyczną. A jak nie to można to inaczej racjonalnie wytłumaczyć.
  1.Może to być ewolucja
  2.Albo po prostu rodzice chcieli być słynni i karmili go białkiem (chodzi mi o takie coś co piją kurturyści aby im mięśnie rosły)
  W przyszłości będzie się bił bo przecież siła mu odbije, a jak będzie dziadkiem to będzie takim mutantem.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2010-08-30 18:35:28) #5539
    📧 pw | 👮 raport

  mac, przecież w artykule jest wyjaśnione, że to mutacja. Czytaj uważnie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium