www.perfopol.pl/pl/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Kamienie z Rollright


Dodano: 2011-01-07 22:17:47 · Wyświetleń: 12601
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Kamienie z Rollright
Kamienie z Rollright


"Kamienie z Rollright" jest to zbiór wapiennych megalitów położony niedaleko wiosek Long Compton, Great Rollright i Little Rollright w Anglii, rozciągający się na granicach dzisiejszych hrabstw Oxfordshire i Warwickshire. Kompleks kamienny składa się z trzech oddzielnych terenów: The King's Men (Ludzie Króla), The King's Stone (Kamień Króla) i The Whispering Knights (Szepczący Rycerze). Według lokalnego folkloru wapienie są skamieniałymi pozostałościami po królu i jego rycerzach, jednakże dowiedziono, że kamienie te pochodzą z innych okresów. Nazwa zdaje się pochodzić od Hrolla-Landriht czyli Land of Hrolla (Ziemie Hrolli).

Ludzie Króla

"Ludzi Króla" datuje się na około 2500-2000 roku przed naszą erą, składają się oni z siedemdziesięciu siedmiu kamieni ułożonych bardzo blisko siebie, tworzący koło o średnicy trzydziestu trzech metrów. Kamienie ułożone były na kolistej skarpie z wejściem po południowej stronie, które to zaznaczone było dwoma kamieniami. Oryginalnie "Ludzie Króla" składali się ze stu pięciu kamieni, ale wiele zostało przeniesionych. Zakłada się, że około trzy czwarte kamieni powróciło na miejsce podczas restaurowania tego miejsca w 1882 roku.

Kamienie z Rollright
Kamień Króla


Kamień Króla

"Królewski kamień" jest pojedynczym monolitem, wysokim na 2.4 metra i szerokim na półtora metra. Stoi siedemdziesiąt sześć metrów na wschód od "Ludzi Króla". Kamień został wzniesiony pomiędzy 1800 a 1500 rokiem przed naszą erą. Najprawdopodobniej jest to znacznik, jakim oznaczało się cmentarze podczas wczesnej Ery Brązu.

Kamienie z Rollright
Szepczący Rycerze


Szepczący Rycerze

Kamienie te datuje się około roku 4000-3500 przed naszą erą i są pozostałością komnaty grobowej we wczesnej erze Neolitu przypominającej dolmen*, leżący czterysta metrów na wschód od "Ludzi Króla". Cztery kamienie stały, składając się na komnatę o rozmiarach dwóch metrów kwadratowych w pobliżu leżącego piątego kamienia, który był prawdopodobnie sufitem.

Folklor

Wiele opowieści mówi o kamieniach. Jedną z nich jest opowieść o królu jadącym przez królestwo ze swoją armią, kiedy na swojej drodze napotkali wiedźmę zwaną Matką Shipton. Powiedziała ona do nich:

"Seven long strides thou shalt take, And if Long Compton thou canst see, King of England thou shalt be!"

przyp.tłum. - są to staroangielskie zwroty, tak jak na przykład nasze staropolskie "zali wżdy", "azali" i tak dalej, dlatego przetłumaczę najnormalniej jak będzie można, mało tego, dorzucę od siebie rymowanką, żebyście wiedzieli mniej więcej jak to brzmiało w opowieściach.

"Powinno to trwać siedem długich kroków i jeśli Long Compton ujrzą twoje oczy, jako król Anglii będziesz dalej kroczył"

Dokładne tłumaczenie – "siedem długich kroków to zajmie i jeśli Long Compton zobaczysz, zostaniesz królem Anglii"

Jego żołnierze zebrali się w koło, aby przedyskutować to zadanie i mamrotali między sobą - ale królewski krzykacz postąpił siedem kroków naprzód. Unosząca ziemia zasłoniła mu widok Long Compton i wiedźma zarechotała:

"As Long Compton thou canst not see, King of England thou shalt not be! Rise up stick and stand still stone, For King of England thou shalt be none; Thou and thy men hoar stones shall be, And I myself an elder tree!"

przyp. tłum. - tu mi się nie chce układać rymów, więc od razu przetłumaczę dokładnie: ”Jeśli nie ujrzysz Long Compton, królem Anglii nie zostaniesz! Wbijcie korzenie i stańcie nieruchomo jako kamienie, królem Anglii nikt nie zostanie; Wy i oni kamieniami będziecie, a ja zamienię się w stare drzewo".

Król stał się samotnym "Kamieniem Króla", podczas gdy jego żołnierze uformowali się w kółko i zostali nazwani później "Ludźmi Króla". Zanim wiedźma zamieniła się w drzewo, odwróciła się i odnalazła pozostałych z armii króla, którzy szli z tyłu i szemrali pomiędzy sobą plotki o królu. Ich również zamieniła w kamienie i znani są dzisiaj jako "Szepczący Rycerze".

Legenda mówi, że o północy kamienie ożywają, stając się na nowo królem i jego ludźmi z krwi i kości i zaczynają tańczyć. Każdy, kto spojrzy na ich radosne tańce zostanie przemieniony w kamień lub umrze.

Według osiemnastowiecznego podania, dziewice z okolicznych wiosek skradały się nieopodal "Szepczących Rycerzy" w dzień przesilenia letniego i uważnie się wsłuchiwały, mając nadzieję, że usłyszą wyszeptane swoje przeznaczenie i przyszłość. Mówi się również, że nie można dokładnie policzyć kamieni i każde liczenie skończy się innym wynikiem.

Kamień Króla został ogrodzony w okresie międzywojennym. Żołnierze brali sobie po kawałku z tego kamienia wierząc w legendę, która głosiła, że daje on odporność podczas walk.

Nieszczęście natomiast przynosi dotknięcie któregoś z kamieni "Ludzi Króla".

Na podstawie:
http://www.english-heritage.org.uk/daysout/properties/rollright-stones/
http://www.rollrightstones.co.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Rollright_Stones
http://www.britainexpress.com/articles/Ancient_Britain/rollright-stones.htm
http://www.stonepages.com/england/rollright.html
http://www.sacred-destinations.com/england/rollright-stones

Tłumaczenie i opracowanie: Spooky Fox na potrzeby portalu i forum paranormalium.pl
Kopiowanie tekstu dozwolone wyłącznie za zgodą autora

*dolmen - prehistoryczna budowla megalityczna o charakterze grobowca. Składała się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich ułożony. Pierwotnie dolmen był przysypywany ziemią. Budowle te są charakterystyczne dla neolitu europejskiego.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium