Dołączając do bukmachera Mostbet w Polsce, otrzymasz ładunek pozytywnych emocji z obstawiania zakładów sportowych i kasyn online, a także najkorzystniejsze warunki. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem, czy dopiero zaczynasz, platforma zaoferuje Ci wysokie kursy, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i bonusy Mostbet bez depozytu. Pobierając aplikację mobilną, możesz cieszyć się grą nawet w podróży!
System reklamy TestNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Jak nagrywać EVP


Dodano: 2016-04-26 01:10:21 · Wyświetleń: 28641
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Elektroniczne zjawiska głosowe, czyli EVP, to tajemnicze nagrania głosów z niewiadomego źródła. Skąd te głosy pochodzą (teorie zakładają duchy, inne wymiary oraz naszą podświadomość) i w jaki sposób są rejestrowane przez różne urządzenia, nie wiadomo.

Grupy poszukiwaczy duchów i inni badacze próbują wychwytywać te głosy w ramach rutynowych czynności podczas swoich śledztw. Nie musisz jednak przynależeć do takiej grupy, aby spróbować EVP. Tak naprawdę, nie musisz nawet udawać się w rzekomo nawiedzone miejsce. Możesz spróbować tego w domu (jeśli tylko chcesz). Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.

Poziom trudności: łatwy
Wymagany czas: 20 minut

Instrukcja:

1. Kup podstawowe wyposażenie. Zaopatrz się w najlepszy dyktafon, na jaki możesz sobie pozwolić. Dobrej jakości cyfrowe dyktafony kosztują mniej niż równowartość 60 dolarów. Większość badaczy woli dyktafony cyfrowe zamiast kasetowych, ponieważ w tych drugich poruszające się elementy wytwarzają swoje własne odgłosy. Będą ci również potrzebne dobrej jakości słuchawki nauszne lub nagłowne, w celu wysłuchania nagrania. Niektórzy badacze zalecają również podłączenie do dyktafonu zewnętrznego mikrofonu o charakterystyce dookólnej, ponieważ może on być bardziej czuły i produkować lepszej jakości nagrania, nie jest to jednak konieczne.

2. Przygotuj dyktafon. Wiele cyfrowych dyktafonów posiada możliwość wyboru jakości. Zawsze wybieraj jakość wysoką (HQ) lub extra wysoką (XHQ) (sprawdź w instrukcji obsługi swojego dyktafonu). Upewnij się, że używasz nowych baterii alkalicznych.

3. Wybierz miejsce. EVP można nagrywać i nagrywano już dosłownie wszędzie. Nie musisz znajdować się w rzekomo nawiedzonym miejscu (aczkolwiek w takim wypadku może być więcej zabawy). Możesz nawet spróbować tego u siebie w domu. Weź jednak pod uwagę, jak będziesz się czuć, jeśli uda ci się nagrać EVP we własnym domu. Czy nie przerazi to ciebie bądź innych domowników?

4. Zachowaj ciszę. Próbujesz zarejestrować głosy, które często mogą być delikatne, subtelne i trudne do uchwycenia, najważniejsze jest więc utrzymywanie w otoczeniu ciszy, tak cichej, jak to tylko możliwe. Wyłącz radia, telewizory i komputery, jak też wszystkie inne źródła szumów obcych. Unikaj przemieszczania się, aby wyeliminować odgłosy kroków i szelest ubrania. Usiądź.

5. Włącz dyktafon. Po ustawieniu jakości HQ, uruchom nagrywanie. Rozpocznij od przedstawienia się na głos, przekazania gdzie jesteś i podania aktualnego czasu. Nie szepcz - mów normalnym tonem.

6. Zadawaj pytania. Ponownie, normalnym głosem, zadawaj pytania. Zostaw odpowiednio dużo miejsca pomiędzy pytaniami, aby pozwolić dyktafonowi zarejestrować wszelkie możliwe odpowiedzi. Badacze często zadają pytania takie jak "Czy są tu jakieś dusze? Czy możesz podać swoje imię? Możesz opowiedzieć coś o sobie? Dlaczego tutaj jesteś?" Co zaskakujące, głosy z EVP niekiedy odpowiadają bezpośrednio na pytania.

7. Porozmawiaj. Jeśli w sesji nagraniowej towarzyszy ci ktoś jeszcze, możecie rozmawiać między sobą. Tylko nie bądźcie zbyt wygadani - chcecie dać szansę głosom z EVP! Rozmowa jest w porządku, ponieważ wielu badaczy odkryło, że głosy z EVP w rzeczywistości komentują to, co mówicie.

8. Miej baczność na odgłosy otoczenia. Podczas nagrywania postaraj się zwrócić uwagę na hałasy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz twojego miejsca pracy. W codziennym życiu wyćwiczyliśmy nasze mózgi, aby odfiltrowywały wiele z szumów tła, jednak nasz dyktafon zarejestruje wszystko. Zwróć więc podczas nagrywania uwagę na takie odgłosy i oznaczaj je głosowo tak, aby nie pomylić ich z EVP. Na przykład: "to mój brat gada w pokoju obok", "to pies szczekał na dworze", "samochód przejechał ulicą", "sąsiad drze ryja na swą loszkę".

9. Daj im trochę czasu. Nie potrzebujesz poświęcać na nagrywanie całych godzin, daj jednak swoim sesjom 10 lub 20 minut czasu. Nie musisz zadawać pytań ani rozmawiać cały czas. Całkowita cisza również jest w porządku (pamiętaj tylko, aby zaznaczać głosem hałasy otoczenia).

10. Posłuchaj nagrania. Teraz możesz odtworzyć nagranie, aby stwierdzić, czy cokolwiek zarejestrowałeś. Słuchanie nagrania przez mały głośnik dyktafonu zwykle nie wystarcza. Podłącz swoje słuchawki i wysłuchaj nagrania z uwagą. Możesz też podłączyć dyktafon do zewnętrznych głośników, jednak słuchawki są lepsze z tego względu, że blokują one również szumy z zewnątrz. Czy usłyszałeś jakieś głosy, których nie potrafisz wyjaśnić? Jeśli tak, mogłeś zarejestrować EVP!

11. Pobierz nagranie. Lepszym sposobem słuchania i analizowania nagrania jest ściągnięcie go na komputer (wiele cyfrowych dyktafonów posiada w zestawie oprogramowanie do tego przeznaczone - zajrzyj do instrukcji). Gdy już nagranie znajdzie się na twoim komputerze, łatwiej będzie podnieść głośność, zatrzymać, cofnąć i wysłuchać określonych fragmentów nagrania. Podobnie, na komputerze najlepiej słuchać przez słuchawki.

12. Prowadź dziennik. Gdy pobierzesz nagranie na swój komputer, nadaj plikowi nazwę informującą o miejscu, dacie i czasie, na przykład "psychiatryk-1-23-11-10pm.wav". Zacznij sporządzać pisemnie dziennik swoich nagrań i wszystkich efektów, jakie mogłeś usłyszeć, tak aby z łatwością móc odnaleźć poszczególne nagrania w razie potrzeby. Jeśli słyszysz możliwe EVP w swoim nagraniu, koniecznie zapisz czas w nagraniu i umieść go w dzienniku. Na przykład, jeśli w 5:12 minucie słyszysz głos mówiący "Zimno mi", zapisz to w dzienniku jako "5:12 - Zimno mi". Dzięki temu łatwiej będzie później odnaleźć to konkretne EVP.

13. Pozwól innym posłuchać. Jakość EVP bywa znacząco różna. Niektóre są bardzo wyraźne, podczas gdy inne trudno dosłyszeć lub zrozumieć. Szczególnie w przypadku niskiej jakości EVP zrozumienie lub interpretacja tego, co mówi głos, to kwestia bardzo subiektywna. Pozwól więc wysłuchać innym osobom danego EVP i zapytaj ich, co ich zdaniem mówi głos. Ważne: Nie dziel się własnymi przypuszczeniami zanim te osoby wysłuchają nagrania, ponieważ może to wpłynąć na ich opinie. Jeśli inni sądzą, że głos mówi coś innego niż ty usłyszałeś, również zanotuj to w dzienniku.

14. Bądź szczery. Podobnie jak w przypadku wszystkich aspektów paranormalnych badań, szczerość jest kwestią najwyższej wagi. Nie preparuj fałszywych EVP, by zaimponować lub postraszyć swoich znajomych. Bądź szczery w kwestii tego, co słyszysz. Postaraj się być możliwie najbardziej obiektywny. Pozbądź się możliwości, jakoby dźwięk pochodził po prostu od szczekającego psa lub krzyczącego sąsiada. Chcesz otrzymać dane najwyższej jakości.

15. Powtarzaj próby. Możesz nie otrzymać EVP przy pierwszej próbie... a nawet pierwszych pięciu próbach. Co dziwne, niektórzy ludzie - używając dokładnie takiego samego sprzętu - mają więcej szczęścia (o ile jest to szczęście) od innych w łapaniu EVP. Badacze zauważyli, że im bardziej eksperymentuje się z EVP tym więcej EVP się otrzymuje i z większą częstotliwością. Upartość często się opłaca.

Rady:

1. Pracuj nocą. Jednym z powodów, dla których badacze często poszukują EVP nocą, jest nie tylko budzące dreszczyk otoczenie, ale również to że jest ciszej.

2. Opcja z opuszczeniem pokoju. Krok 6 powyżej mówi o zadawaniu pytań, inną metodą jest jednak rozpoczęcie nagrania, podanie swojego imienia i opuszczenie pokoju lub okolicy. Po jakimś czasie - 15 lub 20 minutach do godziny - wróć i wysłuchaj tego, co zarejestrował twój dyktafon. Wadą tej metody jest to, że nie jesteś obecny i nie słyszysz ani nie oznaczasz głosem żadnych szumów otoczenia.

3. Postaw sprzęt. Nawet jeśli siedzisz w pokoju ze swoim dyktafonem, najlepiej postawić dyktafon i mikrofon na czymś - na krześle lub stole - aby wyeliminować możliwe odgłosy wytwarzane przez twoje ręce.

4. Oprogramowanie do obróbki. Poza oprogramowaniem dołączonym do twojego dyktafonu do odsłuchiwania nagrań, możesz również skorzystać z oprogramowania do obróbki audio takiego jak Audacity (jest darmowy!), aby lepiej przeanalizować EVP. Program pozwala podbić głośność, wyciąć nieco szumów tła, oraz wykonać inne zadania. Najbardziej pomocna jest możliwość wycięcia z nagrania określonych sekcji EVP, skopiowania ich i zapisania osobno.

5. Udostępnij swoje EVP. Jeśli zarejestrowałeś coś, co twoim zdaniem jest dobrej jakości EVP, rozważ udostępnienie go. Dołącz do najbliższej grupy badawczej zajmującej się duchami, aby móc podzielić się tym, co nagrałeś. Wyślij nagrania do stron internetowych takich jak ta, które przyjmują EVP od swoich czytelników.

Czego potrzebujesz:

- dyktafon
- słuchawki nauszne lub nagłowne
- zewnętrzny mikrofon (opcjonalnie)
- zewnętrzne głośniki (opcjonalnie)
- oprogramowanie do obróbki dźwięku (opcjonalnie)

Stephen Wagner, paranormal.about.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Uwaga: Generalnie, badacze zajmujący się rejestrowaniem EVP w opisany wyżej sposób odradzają nagrywanie przy pomocy smartfonów, ze względu na niską jakość montowanych w nich mikrofonów.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • ebi
  (2016-04-26 2:00:39)
  | 👮 raport

  super dokładna instrukcja :)


  | Odpowiedz • claudeeee
  (2016-05-15 19:28:56)
  | 👮 raport

  "sąsiad drze ryja na swą loszkę"
  znaczy się rolnikiem jest i w oborze mieszka? niezbyt profesjonalnie to brzmi


  | Odpowiedz
  • Ivellios
   (2016-05-16 2:10:11)
     📧 pw | 📧 email | 👮 raport

   W oryginale artykułu również w tym miejscu znajdują się "niezbyt profesjonalne" określenia. W polskiej wersji użyłem slangu, jakim w Internecie operuje współczesna młodzież ("loszka" - dowolna przedstawicielka płci żeńskiej).

   Odpowiedz

 • robertcb
  (2016-05-17 22:55:20)
  | 👮 raport

  Autor nie ma zielonego pojęcia o zjawisku.

  Żaden mikrofon nie jest potrzebny, ale generator kwantowo losowych dźwięków.

  Miejsce nagrywania nie ma najmniejszego znaczenia, bo EVP powstaje w interakcji z umysłem nagrywającego, i powstaje w czasie odtwarzania a nie nagrywania.
  Jest to pochodna znanego z fizyki kwantowej efektu obserwatora na losowych fragmentach dźwięku.


  | Odpowiedz
  • zeleznoy
   (2016-05-22 19:32:20)
   | 👮 raport

   Najlepszy efekt daje generator białego szumu z zestawem 32 filtrów aktywnych i bioelektrycznym sprzężeniem zwrotnym - zwykle wystarczą 2 elektrody - no i kilka miesięcy nauki współpracy z zestawem .

   Odpowiedz


  • fx
   (2017-12-05 9:57:56)
   | 👮 raport

   ale zdajecie sobie sprawe, ze ten artykul mogl napisac kazdy. doslownie - KAZDY

   Odpowiedz

 • Dziadek
  (2018-07-22 23:52:07)
  | 👮 raport

  Przecież to jest spirytyzm, uciekajcie od tego świństwa


  | OdpowiedzDodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium