[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Deja vú "odtworzone w laboratorium"


Dodano: 2006-07-29 18:00:00 · Wyświetleń: 25466
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
MózgNaukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na badanie tajemniczego zjawiska uczucia, że widziało się coś już wcześniej, zwanego deja vú. Badacze z Leeds Memory Group mówią, że znaleźli metodę pozwalającą na odtwarzanie tegoż uczucia w warunkach laboratoryjnych przy użyciu hipnozy. Magazyn "New Scientist" donosi, że badacze spodziewają się, że ich praca może rzucić nowe światło na podstawowe funkcje ludzkiej pamięci.

Szacuje się, że ponad 97% ludzi doswiadczyło deja vú. W wielu przypadkach mogło to powodować depresje, zaś niektórzy z cierpiących na to schorzenie otrzymywali leki antypsychotyczne.

Eksperci podejrzewają jednak, że wielu ludzi, którzy doświadczyli tego zjawiska, niechętnie rozmawia o tym ze swoim lekarzem.

Dwufazowy proces

Gdy ktoś rozpozna znajomy przedmiot lub teren, mogą wystąpić dwa kluczowe procesy. Pierwszy polega na tym, że mózg przeszukuje pamięć, by sprawdzić, czy dana sytuacja została już wcześniej zaobserwowana. Jeśli tak, wówczas mózg identyfikuje teren lub przedmiot jako znajomy.

W deja vú ten drugi proces może nastąpić przez pomyłkę, gdy uczucie znajomości zostało wywołane przez nowy przedmiot lub teren.

Zespół z Leeds postanowił stworzyć seans deja vú w laboratorium z udziałem ochotników. Badacze użyli hipnozy w celu wywołania jedynie drugiej części procesu rozpoznawania - tak, aby stworzyć wrażenie znajomości czegoś, czego dana osoba nigdy wcześniej nie widziała.

Naukowcy pokazali ochotnikom 24 pospolite słowa, po czym zahipnotyzowali ich i powiedzieli im, że gdy zobaczą następne słowo w czerwonej ramce, poczują, że jest im znajome, choć nie wiedzieli, kiedy widzieli je ostatni raz. Zielone ramki dałyby im do zrozumienia, że słowo należało do pierwotnej listy 24 słów.

FacetSpecyficzne uczucie

Po wprowadzeniu w hipnozę ochotnikom zaprezentowano serię słów w różnokolorowych ramkach, wśród których znajdowały się takie, których nie było wśród 24 wcześniej pokazanych, a które były otoczone czerwoną lub zieloną ramką. Spośród 18 przebadanych ludzi, 10 opisywało szczególne uczucie, jakie towarzyszyło ujrzeniu nowych słów w czerwonych ramkach, a pięć powiedziało wprost, że miało uczucie podobne do deja vú.

Badaczka Akira O'Connor przedstawiła wyniki badań podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Pamięci w Sydney w Australii. W wywiadzie dla "New Scientist" O'Connor powiedziała: "To mówi nam, że możliwe jest eksperymentalne rozłączenie tych dwóch procesów, które są naprawdę ważne, zakładając oczywiście, że one naprawdę występują oddzielnie".

Niektórzy ludzie cierpiący na padaczkę skroniową często opisywali deja vú. Podczas poprzednich badań we Francji odkryto, że elektryczne pobudzanie części płatu skroniowego może wywołać uczucie znajomości wszystkiego, co napotyka dana osoba.

Profesor Alan Brown, ekspert deja vú w Południowym Uniwersytecie Metodystycznym w Dallas (USA) stwierdził: "Używając hipnotycznej sugestii lub pobudzenia bądź symulacji, doświadczenia z deja vú mogłyby być potencjalnie bardzo dobrym sposobem na zbadanie tego zjawiska. Nie znam zbyt wielu szczegółów projektu z Leeds, ale wiem, Że wygląda to na solidną pracę z intrygującym rezultatem".

BBC NEWS, 21 lipiec 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • luiza
  (2008-08-31 05:32:07) #769
  | 👮 raport

  o czesto mam deja vu ale to takie chwilowe uczucie, kilka sekund i mija ale zawsze taki niepokój budzi. dziwne to.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • paralityczna
  (2008-09-19 10:34:31) #920
  | 👮 raport

  ja ma prawie codziennie deja vu ale to nie jest jakieś para nienormalne tylko takie jakieś dziwne

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Iron
  (2008-11-16 23:18:54) #1382
  | 👮 raport

  Deja vu... podejrzewam, że w grę może wchodzić - wcale nie obalona teoria - , że prawe oko rejestruje obraz nieco szybciej niż lewe (albo odwrotnie), przekazuje daną informacje do mózgu "prędzej" a kiedy identyczna informacja z drugiego "oka" dojdzie do mózgu: powstaje deja vu xD, to by znaczyło, że osoby niepełnosprawne, które posługują się "jednym okiem" nie miewają deja vu. Ciekawe czy tak jest...

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • Anomin
   (2016-10-20 15:13:55) #34353
   | 👮 raport

   Ja widzę na jedno oko od 5 miesiąca życia i doświadczam deja vu
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • lilka
  (2008-12-13 21:54:25) #1641
  | 👮 raport

  czesto się na tym łapię ale zawsze wydaje mi się,ze ja tę sytuację wysniłam

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Radomiak
  (2008-12-31 22:44:01) #1839
  | 👮 raport

  @lilka: dokładnie... Kiedyś otwarcie powiedziałem do znajomych: "Chłopaki, my tu kiedyś byliśmy prawda? W tym samym miejscu o tej samej porze. Albo tu już kiedyś byliśmy i było tak samo albo mi się to śniło..." Okazuje, że to wyśniłem... Dziwne....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • kamm
  (2009-02-01 20:45:36) #2173
  | 👮 raport

  czytałam kiedyś, juz nie pamiętam gdzie, że uczucie deja vu moze być związane z tym że żyjemy w kilku wymiarach czasowych i że niektóre miejsca lub sytuacje zapamiętujemy i w innym wymiarze ( w naszym) je rozpoznajemy.. Dziwne.. ale kto wie?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • niezapominajka
  (2009-02-11 22:45:06) #2273
  | 👮 raport

  a ja czytałam(ale to było dawno),że to zjawisko jest wówczas,gdy mózg jest zmęczony i próbuje daną sytuację przetworzyć jeszcze raz...wtedy wydaje się nam że to już było..

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • nawiedzona
  (2009-03-01 18:31:29) #2473
  | 👮 raport

  też bardzo często miewam deja vu... lecz to jest tylko chwilowe zobaczenie jakiejś sytuacji,w której znajduję się po kilku dniach...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Adrianek
  (2009-04-06 20:03:37) #2745
  | 👮 raport

  Mi sie tez zdazylo deja vu w pewnym muzeum lecz to nie bylo chwilowe potrafilem z pamieci powiedziec gdzie jaka zecz jest! a 1 raz w tym muzeum bylem!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Rossi
  (2009-07-31 15:11:28) #3566
  | 👮 raport

  Ja mam deja vu raz na miesiąc,czasem mocniejsze,czasem mniej mocne to jest odczucie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Aderinio
  (2009-09-27 22:50:53) #3866
  | 👮 raport

  Miałem to kilka razy, ale śniło mi się to wcześniej, wiedziałem o tymi pamiętałem co mi się śniło, ale potem mi to wyleciało, a po kilku latach stwierdziłem że to już było, nawet teksty rozmów się zgadzały i to jakie ruchy wykonywali. Dziwnie się czułem w tedy i chciałem zmienić to co widziałem ale to co robiłem doprowadzało mnie do tego samego co tam w tym śnie widziałem, trwało to chyba ok. 2 minut.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Versus
  (2009-11-02 21:39:20) #4033
  | 👮 raport

  Czasekm, kiedy czegoś nie zrobię, śni mi się, że jestem w szkole i w przejaskrawiony sposób zapominam/nie umiem danej rzeczy. Potem budzę się z sekundowym uczuciem ulgi, że wróciłem już do domu, ale potem uświadamiam sobie, że to był tylko sen. No i cały dzień szlag trafia!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • adixx
  (2009-11-18 12:03:12) #4169
  | 👮 raport

  mnie to czasami wkurza ide sobie ulica a tu nagle takie uczucie jakby to juz bylo, doswiadczam takie cos wiecej niz 3 razy dziennie

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Asia
  (2010-01-25 18:59:40) #4492
  | 👮 raport

  Ja często mam coś czego się nie da wyjaśnić np. przyśni mi się coś, ale nie pamiętam za dobrze tego snu później w rzeczywistości rozmawiam z kimś i mam 100% pewności, że to było w moim śnie, znam każde słowo które on mówi, ale wiem, że to tylko złudzenie, wydaje mi się, że wiem to deja vu

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • blackavril
  (2010-03-28 18:25:01) #4737
  | 👮 raport

  Miewam to uczucie co raz częściej i zazwyczaj przypominam sobie, że to co się teraz dzieje śniło mi się już dosyć dawno, tak dawno że nie pamiętam. I owszem ludzie nie lubią o tym rozmawiać bo myślą, że inni mogą ich wziąść za psychicznie chorych.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Toru
  (2010-04-16 21:40:55) #4669
  | 👮 raport

  Ja na ten temat mam mało racjonalną sam sie z siebie śmieje że wogóle na to wpadłem chociaż jest to mozliwe i chce się tym podzielić, a więc moja teoria brzmi: leżę właśnie na łożu śmierci i całe życie leci mi przed oczami i co jakiś czas włącza się deja vu bo mozg ta sytuacje w jakims wiekszym stopniu zapamiętał i chce ją jakoś podkreślić

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • zielonka
  (2010-06-21 19:55:19) #5145
  | 👮 raport

  kiedyś deja vu miałam codziennie teraz zdarza się to rzadziej..to jest naprawdę dziwne uczucie, kiedy wydaje ci się że już coś robiłaś lub mówiłaś, a nikt wkoło tego nie pamięta..

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Wookiee
  (2010-06-30 11:47:03) #5195
  | 👮 raport

  czesto miewam Deja Vu ale tak jak piszecie jest to tylko chwilowy niepokoj.

  jednak raz zdarzylo mi sie cos dziwnego.
  mialem taki sen ze wychodze z pokoju i ide do kuchni gdzie jest mama z babcia, w pokoju obok dziadek dorzucal wegiel do pieca, ja wchodze do kuchni a mama czyta wyniki Lotto. wygralismy 6 !! :
  I wlasnie z tego powodu zapamietalem ten sen ;p

  i jakos miesiac pozniej ta sama sytuacja (czyli ide kolo dziadka dokladajacego do pieca i wchodze do kuchni itd.) miala miejsce w rzeczywistosci tylko ze mama czytala jakies inne liczby, nie z lotto...i wtedy mialem uczucie Deja Vu ale natychmiast pokapowalem sie ze to akurat mi sie snilo.

  wiec moja teoria jest taka: deja vu to nasze sny (wiadomo ze nie pamietamy nigdy wiekszosci z nich) w tych snach nieswiadomie przewidujemy niedaleka przyszlosc ale nie wiemy ze to nam sie snilo. mozg jednak gdzies to zapamietal i gdy dochodzi juz do tej scenki to mamy wrazenie ze juz to bylo.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • kayako
  (2010-07-18 17:58:30) #5270
  | 👮 raport

  ja mam strasznie dziwne deja vu... i miewam to czesto. np.: ide do szkoly i nagle po drodze mam deja vu. niby nic dziwnego, chodze tedy codziennie.. ale wywyoluje to wielki niepokoj. po czym po prawo jest kiosk. patrze na niego i nagle nachodzi mnie mysl ''nie patrz na ten kiosk bo bedzie źle!''... a ja patrze dluzej i co wtedy? zaczyna mi sie robic niedobrze. mdli mnie. kreci mi sie w glowie. i czuje sie jak w snie... mam przechodzic przez ulice. i kolejna mysl ''o nieee, bedziesz przechodzic przez ta ulice!''. lapie kolezanke za reke, bardzo mocno i mowie ''jestes tu? to nie jest sen?'' poniewaz mam wrazenie ze to co sie dzieje nie jest prawdziwe.... i za moment to przechodzi. to jest okropne... deja vu połaczone z mdłościami, zawrotami glowy i myślą ze to co sie dzieje nie jest naprawde...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • kayako
  (2010-07-18 18:18:14) #5293
  | 👮 raport

  a ja miewam bardzo dziwne deja vu... połączone z mdłościami, zawrotami głowy i uczuciem, że to co sie dzieje jest nierealne... np. nagle dostaje deja vu. po czym robi mi sie slabo.. musze oddychac głęboko... zaczyna mi sie wydawac ze to co jest teraz to sen albo cos..widze przed oczami jakies sceny.. znam je ale nie wiem skąd! musze zlapac kogos mocno za ręke. bo nie jestem pewna czy ta osoba obok mnie jest naprawde... po paru glebszych oddechach jest juz dobrze... nie wiem dlaczego tak mam. to jest okropne! zdarza sie ze mam to pare razy dziennie.. ;/

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • bimber55
  (2010-08-03 15:30:10) #5382
  | 👮 raport

  Kto wie. Może śnią się nam pewne sytuacje, które potem przeżywamy naprawdę. I stąd to uczucie znajomości sytuacji. Ono jest naprawdę bardzo silne i trudno mu zaprzeczyć.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • rebel
  (2010-10-13 12:22:53) #5691
  | 👮 raport

  zajmuję się Urbexem-eksploracją miejsc opuszczonych i czasami właśnie mam uczucie,że już tam byłem. Nie jest to całe otoczenie,ale detal, który przykuwa moją szczególną uwagę! uczucie jest niesamowite! Bywa,że mam odczucia jakich doznała Asia (2010-01-25 18:59:40) ...chyba nie dowiemy się nigdy jak to jest z tym zjawiskiem...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • BoB
  (2010-12-08 08:21:18) #5865
  | 👮 raport

  hmmmm
  czy deja vu mogę nazwać sny w których przeżywam daną sytuację a później dzieje się to na żywo

  np miałem sen w którym był mój znajomy
  powiedziałem mu o tym śnie kilka dni później nam się to przytrafiło i nie mogło być to zaplanowane przez kumpla żeby zrobić mi żart czy coś bo by chyba nie wjechał specjalnie w drzewo samochodem rodziców
  macie pomysł jak to wyjaśnić a i zaznaczam że to nie pierwszy raz

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Wiecio
  (2011-01-11 16:09:07) #6041
  | 👮 raport

  No Ja też mam deja vu bardzo często , a najczęściej gdy jestem z większą grupą osób . Gdy mam Deja vu często się zastanawiam co się teraz dzieje skoro ja już tu kiedyś byłem . Słowa wymawiane przez osoby i to co robią są takie same jak już bym tu był kiedyś i jak by ta sytuacja powtórzyła się drugi raz.Iron według mnie być może coś dobrze mówisz ponieważ ja na lewe oko widzę bardzo dobrze ale na prawe słabo . Być może to jest powodem że deja vu mam dość często .

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Piotrek
  (2011-01-29 19:08:20) #6120
  | 👮 raport

  @Aderinio No właśnie; ta niemożność do zmiany tego co sie (już) widziało mnie też doprowadza do szału

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • sputnik262
  (2012-09-27 17:34:59) #7598
  | 📧 email | 👮 raport

  Witajcie ja mam prawie codziennie takie deja wu jak gdzieś idę to ja tu już byłem ja się dowiedziałem od znajomej która która się zajmuję takimi zjawiskami i ona mi powiedziała że już wiele razy byłem w tym miejscu no powiedziała ze to reinkarnacja pozdrawiam Piotrek z Krakowa sorki za błędy

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • TORBA
  (2012-12-05 15:15:42) #4703
  | 👮 raport

  ja mam codziennie deja vu nie wiem z kąd to się bierze ??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • TORBA
  (2012-12-05 15:16:10) #7666
  | 👮 raport

  ja mam codziennie deja vu nie wiem z kąd to się bierze ??

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium