Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Brytyjscy naukowcy podważają istnienie zdolności psychicznych


Dodano: 2012-03-19 17:39:45 | Wyświetleń: 7009 | 🕑 Odłóż na później
Niezależni badacze podważyli możliwość istnienia zdolności psychicznych po tym, jak nie byli w stanie znaleźć dowodu potwierdzającego istnienie postrzegania pozazmysłowego.

Ich raport stanowi odpowiedź na badanie przeprowadzone w 2011 roku przez psychologa Daryla Bema, postulujące istnienie prekognicji - zdolności do postrzegania przyszłych wydarzeń.

Jak podaje dziennik Public Library of Science ONE, Chris French, Stuart Richie i Richard Wiseman z Uniwersytetów w Londynie, Edynburgu i Hertfordshire próbowali odtworzyć ostatni eksperyment Bem'a, nie znaleźli jednak dowodów na istnienie prekognicji.

Ich raport został odrzucony przez dziennik Journal of Personality and Social Psychology (JPSP), który pierwotnie opublikował odkrycia Bem'a wraz z jego apelem do niezależnych badaczy o próbę powtórzenia eksperyment, czytamy w oświadczeniu Uniwersytetu w Hertfordshire.

"Nasz tekst został odrzucony bez przekazania do sprawdzenia, zgodnie z polityką dziennika, która nie dopuszcza publikacji powtórzeń", powiedział profesor French. "Nasz artykuł otworzył debatę na temat właściwego miejsca replikacji w literaturze naukowej".

W eksperymencie Bem'a, po wypełnieniu testu pamięci składającego się z listy słów, uczestnikom pokazano wybrane 50% słów z pierwotnej listy.

Wyniki pokazały, że uczestnicy lepiej zapamiętywali słowa, które dopiero miały się ukazać, co wskazuje, że z wyprzedzeniem w czasie 'sprawdzali' te przyszłe słowa.

W parapsychologii istnieje tendencja do przyjmowania każdego pozytywnego powtórzenia, oprócz odrzucania nieudanych prób powtórzenia, jeśli procedury nie zostały dokładnie odtworzone.

"Uczyniliśmy ogromny wysiłek, aby upewnić się, że zastosowaliśmy te same procedury, co Bem", powiedział Stuart Ritchie. "Używając programu komputerowego Bem’a i metod statystycznych, powtórzyliśmy jego eksperyment trzykrotnie, w każdym z naszych kampusów, z taką samą liczbą uczestników, co w pierwotnym badaniu".

Zeenews.com, za: IANS
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


  • kar-dar (2012-05-20 11:48:56) #7437   PW   ❗❗❗
    Heh moim zdaniem trochę źle tytuł tematu napisany , z tego co wyczytałem to tak na ludzki rozum badali czy hehehe powiedzmy człowiek może widzieć z wyprzedzeniem coś jak przewidywanie czynności lub przyszłości , ja osobiście też mam małe zastrzeżenia co do takiej umiejętności psychicznej ale nie mówię że nie może istnieć , natomiast co do tematu to to jest tylko jedna z umiejętności psychicznych a są jeszcze np.Telepatia itd więc ***o udowodnili a takie eksperymenty nie mogą oddać samych zdolności psychicznych , fajne jest to że mózg ludzki jest nie zbadany a potrafi tak wiele więc wyobraźmy sobie że każdy z nas umiałby wykorzystać tylko skromne 50% po 25% z każdej półkuli a cotam zaszalejmy 70% co daje 35% na jedną połowę wyobraźcie sobie , kiedyś oglądałem Nie do wiary program chyba na TVN był tam koleś z chorobą nie pamiętam nazwy (miał sparaliżowaną czy uszkodzoną jakąś połówkę tylko niwiem jaką) potrafił zapamiętywać tekst obojętnie jaki po jednokrotnym przeczytaniu i potrafił powiedzieć-wyczytać w myślach datę urodzenia indywidualnej osoby kim by nie była ciekawa umiejętność , gdzieś czytałem że to brednie o tym procentowym wykorzystywaniu mózgu że podobno cały mózg człowiek wykorzystuje może i prawda ale to musi być żałosne wykorzystywanie i przepływ danych że ho ho !

    Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Niezwykłe zdolności
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium