[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

medsteticaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Szaman... a kto to taki?


Dodano: 2006-04-16 20:00:00 · Wyświetleń: 18957
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
SzamanŚwięci ludzie z prawie każdego kontynentu na Ziemi prowadzili od wieków starożytne szamańskie praktyki. Szamanizm był pierwszą drogą, którą ludzie mogli kroczyć i dzięki niej zrozumieć otaczający ich świat. Szamani odkryli, że świat składa się z różnych wymiarów i płaszczyzn istnienia, odkryli również, że możliwe jest wykonanie przeskoku kwantowego, że tak powiem, przez przepaść i podróżowanie do tych światów. Spostrzegli także, że można wejść w niezwykły stan świadomości i konwersować z naturą, roślinami i zwierzętami. Mogli spostrzec duchy właściwe dla wszystkich żywych istot. Spostrzegli też, jak ludzie leżą na granicy wielu światów jednocześnie, duchowo i fizycznie.

Kim jest szaman?

Słowo szaman w oryginalnym tunguskim języku odnosi się do osoby, która podróżuje do niezwykłej rzeczywistości w zmienionym stanie świadomości. Przyjęcie terminu na Zachodzie było przydatne, ponieważ ludzie nie wiedzieli, co ten termin oznaczał. Pojęcia takie, jak "czarnoksiężnik", "czarownica", "czarodziej" i "szaman" mają własne konotacje, dwuznaczności i z góry przyjęte związane z nimi osądy. Pomimo tego, że sama nazwa pochodzi z Syberii, praktyka szamanizmu istniała na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Szamanizm wzmacnia wszystkie praktyki duchowe na planece, był to fundament spirytyzmu większości dzisiejszych religii, zaś najbardziej wyróżniającą cechą szamanizmu są podróże do innych światów w zmienionym stanie świadomości. Szaman, w ekstatycznym transie, mógł łączyć się lub rozmawiać z duchami i pytać je o sposoby leczenia licznych chorób i rozwiązywania problemów wewnątrz plemienia. Był mediatorem, nauczycielem, kapłanem i szanowaną starszą osobą. Obecność szamanów przynosiła stabilność, dobrobyt i jedność plemienia. Nie mogło istnieć plemię bez jednego szamana.

W gruncie rzeczy, szaman jest "ekspertem bezpośrednio stawiającym czoła siłom nadprzyrodzonym" dla udowodnienia istnienia religijnej rzeczywistości. W najprostszych terminach zwolennicy najbardziej zachodnich religii czerpią swój opis Boga i nieba z książek, podczas gdy szamani poznają je, składając im wizyty. Więc dlaczego w dzisiejszych czasach żyjemy w naszych nowoczesnych miejskich dżunglach bez porad szamana? Jak możemy, jako globalne plemię, żyć, prosperować i utrzymywać stabilność? W dzisiejszych czasach zawiodły nas nowoczesne religie. Nie utrzymują one żadnej tajemnicy lub świetności. Praktyka szamańska jest metodą, nie religią. Mimo to, może istnieć i istnieje wespół z innymi religiami.

Szamanizm istniał też w kulturach animistycznych, ale jego wzrost przypadł także i na nasze czasy. Animizm oznacza, że ludzie wierzą w duchy, jest to wiara, która we współczesnym społeczeństwie odnalazła nowy oddech życia. Szaman komunikuje się z duchami, uzyskując takie rezultaty, jak leczenie. Szamani rozmawiają z roślinami i zwierzętami, ze wszystkim, co pochodzi od natury. Robią to w odmiennym stanie świadomości. Wiedzą, że rozmawiają z roślinami, mogą przy tym dowiedzieć się, jak z tych roślin sporządzać lekarstwa. Szaman wie, że wszystko, co kiedykolwiek zostało poznane, co może zostać poznane, jest dostępne w zmienionym stanie świadomości. Dlatego szamani mogą wracać oraz patrzeć w przyszłość. Odkryli to dzięki dyscyplinie, ćwiczeniom i pomocy duchów, dzięki którym to kompletne źródło wiedzy jest dostępne.

Powrót szamanizmu

Zorganizowana religia i polityka wobec tej kwestii była powodem zgryzoty wielu ludów, była przyczyną wojen i ludobójstwa, jakiego dopuszczano się w ich imieniu. Te indoktrynowane i dogmatyczne instytucje doprowadziły nas do konfliktów. Spowodowały one, że zapomnieliśmy o naszej wrodzonej magicznej naturze. O naszej istocie wewnętrznej.

Gdzie wobec tego zmierzamy? W ubiegłych niewielu latach miał miejsce dramatyczny powrót do ezoterycznych, tajemnych i duchowych zainteresowań i praktyk. Szamanizm jest na liście rosnących Alternatywnych Religii. Ludzie powracają do nich dla tajemnicy i osobistego doświadczenia z Tworzeniem i Jednością z naturą i wszechświatem. Kościół z tego powodu nazwie nas Poganami i Heretykami, prawdą jednak jest, że ta forma religii istniała NA DŁUGO przed pojawieniem się którejkolwiek z tych instytucji. W moich oczach to oni są heretykami. To, co może dzisiaj zaoferować szamanizm, nie jest żadnym nauczaniem, ale osobistym doświadczeniem Wszechświata i światów, które tworzą jego strukturę.

Możesz się z nim udać, gdziekolwiek zachcesz. Każdy może to praktykować. Jedyną rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest troche czasu za dnia i mały obszar do pracy. Szamanizm może ci pomóc nauczyć się szacunku dla planety. Szacunku dla wszystkich żywych istot. Da ci on spokój ducha, ciała i duszy, przede wszystkim jednak pozwoli łączyć się z twórczymi energiami we wszechświecie. A teraz, co dla ciebie lepiej brzmi? Pozostań owcą, usiądź w jakiejś dusznej kaplicy ulegając hipnotyzmowi masy z resztą "stada" i słuchaj jakiegoś staruszka beczącego o czymś, co zdarzyło się tysiące lat temu. Czy raczej wyszedłbyś stamtąd (lub tam do tej pory tkwi twoja świadomość, co stanowi wszechświat) i zobaczyłbyś samego siebie. Życie to wszystkie twoje doświadczenia. Już czas uświadomić sobie swój ukryty potencjał. Baw się dobrze, badając go...

Jaguar Guardian, www.unexplained-mysteries.com
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • Ruka
  (2008-06-25 22:27:39) #352
  | 👮 raport

  Bardzo interesujęcy artykuł. Uważam, że szamanizm powinien być praktykowany, a owce siedzące w dusznej kaplicy mogłyby otworzyć oczy i opuścić beczącego staruszka, udając się w podróż do własnego wnętrza i poznawać piękni tych wszystkich światów....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Crytlatius
  (2009-12-25 18:20:37) #4332
  | 👮 raport

  Mnie sie to i tak nie uda. Mam tylko nadzieję, że bęę zył dostatecznie krótko, aby potem umrzeć i jako duch zgłębiąc te wszystkie tajemnice. W śmierci mam tylko nadzieję i iczę na to, że nie dożyję trzydziestki. NIe zależy mi na tym. Wolę już żyć po śmierci, ponieważ jestem pewien, że dzięki temy będę mógł zająć się tym, czym się interesuję, że wówczas żywa istota całkowicie się wyzwoli.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Kuźdapyr
  (2011-09-28 22:45:02) #6973
  | 👮 raport

  Świetny artykuł. Popieram komentarz Ruki. Szamanizm to nic innego jak Magia, nasze ukryte i zakonserwowane zdolności, które w sobie budzimy. To, że dzisiaj prawie nie ma szamanizmu to wina rządów i kościoła, który przez setki lat tępił Magię i praktykujących ją. To przez kościół mamy dzisiaj takie zacofanie duchowe, stres i tyle problemów. Jednak jak wyczytałem w artykule zainteresowanie tym rośnie. Ja także widzę to w realu. To wir zmian, który sprowadzi ludzkość z powrotem na drogę Magii w 2012 roku, a kościół ostatecznie rozpadnie się.

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (1)
  • Beya
   (2020-02-21 18:52:21) #40253
   | 👮 raport

   Poznajcie najpierw dobrze wasza religie chrześcijańska to wtedy zrozumiecie dokładnie co znaczy szaman
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium