[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

swimmotion.pl/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Praski Golem


Dodano: 2005-03-08 20:38:37 · Wyświetleń: 30467
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Golem


Czym tak właściwie jest Golem?

W legendach żydowskich tą nazwą określano człowieka ulepionego z błota lub gliny, ożywianego poprzez włożenie mu do ust skrawka papieru z wypisanym na nim magicznym zaklęciem, tudzież wypowiedzenie zaklęcia przez mądrego, biegłego w sztuce kabały rabina. Odpowiednia zmiana zaklęcia sprawiała, że Golem znów nieruchomiał, a nawet obracał się w glinę lub pył...

Najsłynniejszy Golem powstał w 1580 roku w Pradze (Czechy)-wtedy to rabin Jehuda Loew Ben Bezalel wraz z dwoma przyjaciółmi zbudował z wiadomego surowca naturalnych, ludzkich rozmiarów Golema i ożywił go, wkładając mu do ust karteczkę z wypisanym na niej zaklęciem-Shem (w tradycji kabalistycznej: "Bóg"). Pod czujnym okiem rabbiego Loewa Golem wykonywał wszelkie wymagające siły i niezbyt wielkiej inteligencji prace typu przenoszenie kamieni, pomoc przy budowie synagogi i inne tego typu. W sobotę przypada żydowski szabas-toteż co piątek rabin wyjmował z ust Golema skrawek papieru, przez co Golem nieruchomiał i nie przeszkadzał nikomu. Owego feralnego piątku rabin Loew o karteczce zapomniał-podczas szabasowego nabożeństwa rozszalały Golem począł siać strach i zniszczenie, został jednak szybko schwytany, a rozzłoszczony rabin, wyjmując mu papierek z ust, kazał zamknąć stwora na poddaszu synagogi. Od tamtej pory nikt go już więcej nie widział.

W poszukiwaniu jakiegokolwiek śladu po Golemie udawało się co najmniej kilku kryptozoologów-z Ivanem Mackerle na czele-niczego jednak nie znaleźli. Okazało się bowiem, iż synagoga była remontowana w II połowie XIX wieku, więc gdyby zostały znalezione jakieś szczątki, zostały zapewne pogrzebane na miejscowym cmentarzu żydowskim.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • stiopa
  (2008-10-21 14:00:45) #1164
  | 👮 raport

  A po co ktoś miałby chować na cmentarzu szczątki glinianego posągu? Bo tym, jak rozumiem, był Golem bez kartki w ustach.
  Ostatecznie schyłek XVI w. to nie taka znowu spowita mrokiem przeszłość. Ciekawe, czy jakiś "kryptozoolog" poszukiwał kiedyś Frankeinsteina? O ile dobrze kojarzę, obie te postaci są bohaterami literatury grozy. Może za 200-300 lat, ktoś spróbuje odnaleźć wyspę Gilligana... ;-)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Mnie sie Golem kojarzy z robotem
  (2010-02-06 13:22:57) #4535
  | 👮 raport

  a karteczka (lub gliniana tabliczka) wkladana dojego ust z programem komputerowym...
  To nie byla zywa istota, byl ulepiony z gliny, wiec nie wiem skad kryptozoolodzy mieliby sie tym zajmowac.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Aranelka
  (2011-01-03 20:13:26) #6001
  | 👮 raport

  znam też wersję, gdzie rysuje się golemowi na czole "emeth" (co chyba znaczy życie, nie pamiętam), a jeśli chce się, by znieruchomiał, zmazuje się 'e' i zostaje "meth" czyli śmierć :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Rebee Moshe Menelberg
  (2012-12-18 16:55:05) #7744
  | 👮 raport

  ciężko będzie o dobrego kabalistę zwłaszcza po tym co zrobili z narodem wybranym naziści podczas II wojny światowej

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • DeoxS
  (2012-12-18 18:19:49) #7745
  | 👮 raport

  Golem mógłbyć poprostu osobą psychicznie chorą, która dostawała leki i była wykorzystywana do ciężkich prac fizycznych. Jeśli nie dostał wieku to w ataku choroby mógł siebię oraz kogoś zabić. Prawdopodobnie właśnie tak mogłobyć i Jehuda Loew Ben Bezalel zapomniał dać lekarstwa. A ten człowiek zabił się. To wyjaśniałoby ten fragment "znalezione jakieś szczątki, zostały zapewne pogrzebane na miejscowym cmentarzu żydowskim."  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Morte
  (2013-02-16 02:43:47) #7698
  | 👮 raport

  Wydaje mi sie ze to byl jakis kawal, gosciu kazal innemu wykonywac jego polecenia, ten gosciu byl oczywiscie caly w blocie, taki byl ich plan, i zdarzylo sie to kilka razy, zwoki mogli takze ulepic z gliny.. i teraz wszyscy o tym mowia.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium