księgarnia ezoteryczna WarszawaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Nie ma nic gorszego niż religie i filozofie, które zapominają o zdrowym rozsądku. Wywiad z Jakubem Niegowskim, autorem książki "Nowa Biblia"


Dodano: 2017-10-20 16:32:39 · Wyświetleń: 3008
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Okładka książki Jakuba Niegowskiego "Nowa Biblia"


Na rynku wydawniczym ukazała się książka nosząca tytuł "Nowa Biblia". Twórca – Jakub Niegowski, podnosi w niej potrzebę świadomego podejścia do zagadnień wiary religijnej i zdroworozsądkowe traktowanie tychże kwestii. Autor zarówno mocno krytykuje nadużycia dominujących religii jak i zarazem chwali samą ideę wiary w wyższe wartości, proponując alternatywne podejście do religijności. Książka stanowi próbę stworzenia współczesnego zbioru omawiającego ważne zagadnienia duchowe i społeczne. Jakub Niegowski zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu, do lektury którego gorąco Państwa zachęcamy.

"Nowa Biblia" to spore zaskoczenie. Skąd pomysł na taki tytuł książki?

Od dawna nosiłem się chęcią napisania czegoś co będzie swego rodzaju współczesnym przewodnikiem duchowym zawierającym spójną filozofię i kodeks postępowania. Uważam, że żyjemy w szczególnych czasach kiedy przeciętny człowiek przytaczany jest nawałem informacji i wydarzeń oraz sprzecznych sygnałów jakie dostaje od wielu grup społecznych, pragnących nagiąć jego postawę do własnych potrzeb. W tych czasach w których żyjemy obserwuję dwustronny ruch w społeczeństwie: Jedni ludzie odchodzą od dawnych religii widząc obłudę i sprzeniewierzenie się wartościom duchowym ze strony swoich kapłanów. Inni zaś, zazwyczaj Ci którzy wcześniej religijny nie byli, z braku alternatywy nieszczęśliwi w bezideowym materializmie starają się wracać do owej religijności i poszukują w religii oparcia popadając często w fanatyzm. Ja proponuję trzecią drogę: Nową, dojrzalszą duchowość która opiera się na zrozumieniu własnej istoty, swojej wiary i potrzeb. Proponuję filozofię życiowa i kodeks postępowania tak bardzo potrzebne współczesnym ludziom. To nie oznacza, ze moja książka stoi w jakiejś opozycji na przykład do podstaw przekazu chrześcijaństwa ale raczej tłumaczy wiele rzeczy i uzupełnia zrozumienie wielu zagadnień – zwłaszcza tych współcześnie kluczowych.

Pisząc książkę miałem w głowie taki zarys: Myślałem o tym, że chce napisać taką współczesną nową biblię. Już w trakcie pisania te słowa "nowa biblia" coraz częściej pojawiały się w mojej świadomości gdy myślałem o swojej książce a wszelkie pomysły na jakikolwiek inny tytuł wydawały mi się pozbawione sensu gdyż "Nowa Biblia" ostatecznie w naturalny sposób, organicznie stała się nazwą tego co pisałem. I tak powstała "Nowa Biblia".

Czy nie obawiasz się, że tytuł ten okaże się zbyt kontrowersyjny?

Swoją książkę kieruję do ludzi obdarzonych podstawową mądrością. Jest takie przysłowie "nie oceniaj książki po okładce". Nazwa jest dobra gdyż przyciąga uwagę a w dzisiejszych czasach zwrócić uwagę potencjalnego czytelnika wcale nie jest tak łatwo. Poza tym dla mnie to też gra słów gdyż "biblia" z greckiego oznacza księgę, książkę. Czyli nowa biblia, to po prostu moja nowa książka. Oczywiście owa gra słów to tylko taki smaczek, który zapewne głównie ja sam jako autor mogę docenić ale nie sądzę by nazwa miała postawy kogoś urazić. Myślę, że mądra osoba doceni formę tej książki i przede wszystkim jej treść a ewentualni malkontenci - cóż, zawsze znajdą się tacy i nie ma co się tym przejmować.

Jakub Niegowski, autor książki "Nowa Biblia"


Swego czasu pisałeś sporo artykułów oraz wydałeś książkę na temat rozwijania zdolności postrzegania pozazmysłowego. Teraz zajmujesz się filozofią, mistyką i naukami społecznymi – skąd ta zmiana? Czy te tematy się jakoś ze sobą wiążą?

Tematy te z pewnością się ze sobą wiążą gdyż mówią o człowieku i jego potencjale. Swego czasu jako dużo młodsza osoba zafascynowany byłem badaniami nad możliwościami postrzegania pozazmysłowego i wszystkim tym co się z nimi wiązało. Do dziś uważam, że jest to dziedzina mocno zaniedbywana przez główny nurt naukowy a często niesłusznie wręcz wyśmiewana. Jednakże obecnie żyjemy w czasie w którym uznałem, że dużo ważniejsza jest nasza postawa duchowa, nasze wartości i jasne ich zdefiniowanie, nasze odzyskanie wewnętrznej harmonii i zrozumienia przez społeczeństwo otaczającego świata. Zresztą moja własna droga duchowa przez te lata stopniowo od zainteresowania zdolnościami ludzkiego umysłu, kierowała mnie coraz bardziej ku filozofii i mistycyzmowi. Moje osobiste poszukiwania kontaktu z absolutem z czasem dały mi podstawę do przekazywania nowej wiedzy. Zawsze staram się pisać rzeczy, które sam chciałbym przeczytać i co do których wiem, że pomogły by mi na pewnym etapie życia. Skoro jednak już sam przetarłem ten szlak to naturalnym jest dla mnie przekazywać ową wiedzę by inni podobni do mnie mieli ułatwione zadanie. Dziś najbardziej istotnym według mnie przekazem potrzebnym we współczesnym świecie jest nowa filozofia życia – neoreligijność jak ją nazywam.

Neoreiliginość? Czy to znaczy religia?

Neoreligijność to pojęcie, które mówi o świadomym wyborze własnych wierzeń i praktyk, które mają stanowić dla człowieka świadome narzędzie doskonalenia i odzyskiwania bądź pogłębiania kontaktu z absolutem. W przeciwieństwie do klasycznego pojęcia religii, nie ma tu mowy o żadnych odgórnych nakazach czy hierarchicznej strukturze religijnej. Jest tylko człowiek i jego świadome, oparte na zrozumieniu wybieranie tego w co wierzy w celu jego własnego rozwoju. Taki przekaz starałem się zawrzeć w mojej książce. Każdy człowiek powinien świadomie wybierać swoje wierzenia by jak najlepiej zbliżały go do absolutu czy też Boga zależnie jaką nazwę ktoś preferuje, w najdoskonalszej wersji jaką sobie może wyobrazić.

Dla kogo jest przeznaczona twoja książka?

Dla każdego, kto pragnie się rozwijać i poszukuje zrozumienia siebie i otaczającego go dziś świata. Także dla tych, którzy już wkroczyli na ścieżkę świadomego istnienia i sporo już rozumieją ale pragną owo zrozumienie dalej pogłębiać i rozbudowywać o nowe aspekty. Myślę, że każdy człowiek o otwartym umyśle znajdzie w niej inspirację i coś budującego oraz materiał do wartościowych przemyśleń.

Jesteś filozofem, mistykiem?

Jestem Człowiekiem, tak jak wszyscy w przeszłości, którzy spisali wszelkie księgi religijne w historii ludzkości. Zapewne również obydwoma powyższymi jednym i drugim jeśli ktoś lubi etykietki.

Jak widzisz przyszłość ludzkości?

Ludzkość jest obecnie na gigantycznym zakręcie. To właśnie w dzisiejszych czasach rozstrzygnie się los ludzkości i dlatego tak ważne jest byśmy poświęcili nieco uwagi zrozumieniu samych siebie i naszej roli jaką każdy z nas odgrywa w tym wszystkim. Stąd los ludzkości może potoczyć się naprawdę w przeróżnych kierunkach. Osobiście jestem optymistą ale tylko dlatego, że wybieram to przekonanie jako konstruktywne i prowadzące mnie ku bardziej budującym działaniom. Nie jest jednak tak różowo na świecie i o tym wie każdy czytelnik. Musimy nauczyć się rozumieć, że nasze przekonanie to nasze narzędzie kształtowania przyszłości ale jednocześnie powinniśmy jasno i realnie oceniać sytuację. A sytuacja jest delikatna mówiąc delikatnie. Defetyzm jednak nie jest rozwiązaniem a blokadą, którą musimy usunąć ze swoich umysłów. Naszym obowiązkiem jest poświęcić się konstruktywnemu, świadomemu wnoszeniu tego co każdy z nas w swoim zakresie może wnosić do otaczającego nas świata. W istocie zawsze każdy z nas coś wnosi, zatem pozostaje nam zwrócić uwagę na to co wnosimy i wybrać najlepszą jakość.

Czy Twoi czytelnicy mogą się jakoś z Tobą skontaktować i porozmawiać o książce?

Zdecydowanie tak. Pisząc Nową Biblię miałem świadomość, że przekaz ten będzie z pewnością inspirował do dyskusji i wymiany poglądów a sami czytelnicy z mogą po lektorze mieć jakieś dodatkowe pytania oraz chcieć porozmawiać z innymi o tym co przeczytali. Dlatego do życia powołałem specjalne forum dyskusyjne gdzie można nie tylko dopytać o coś po przeczytaniu książki ale zachęcam również swoich czytelników do dyskusji mający zainspirować ciąg dalszy tej historii.

Forum można znaleźć pod adresem: www.nowabiblia.pl

Proszę jednak pamiętać, że forum jest dodatkiem do książki a nie książka dodatkiem do forum dlatego przed zadaniem pytania na forum i rozpoczęciem aktywności dana osoba powinna przeczytać książkę, której jest ono poświęcone.

Na koniec gdzie można nabyć Twoją nową książkę?

Pytać można we wszystkich dobrych księgarniach. Nawet jak nie mają to powinni sprowadzić gdyż książka jest dostępna w szerokiej dystrybucji. Ponadto można zamówić ją na: czarymary.pl

Jakuba znacie już Państwo z emitowanej na naszej antenie audycji pt. "Przejrzeć czas i przestrzeń". Starsi Słuchacze i Czytelnicy pamiętają zapewne prowadzony przez niego niegdyś serwis Gwiezdne Wrota.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium