słupki z taśmą

hibernal winoNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Martwy Kosmos i sekta Niebiańska Brama


Dodano: 2018-04-09 17:04:57 · Wyświetleń: 4260
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Logo sekty Niebiańska Brama


Grający w gry komputerowe często próbowali porównywać fikcyjny Kościół Unitologiczny (Church of Unitology) - przedstawiany jako złowieszcza sekta wystepująca w popularnych grach komputerowych z serii Dead Space (Martwy Kosmos) - z sektami, które naprawdę istniały. Jedno z najczęstszych porównań dotyczy Kościoła Scjentologicznego. Poza jednak nazwami oraz faktem przedstawiania współczesnych futurystycznych religii, tak naprawdę nie istnieje wyraźne podobieństwo pomiędzy fikcyjnym Kościołem Unitologicznym a prawdziwym Kościołem Scjentologicznym. Scjentologia może być na swój sposób kontrowersyjna, częściej jednak jest krytykowana za wykorzystywanie wpłat ("składek na określony cel") i związki z celebrytami, aniżeli naprawdę przerażającymi cechami, jakie spotykamy w sektach o charakterze apokaliptycznym lub samobójczym.

Scjentologii, choć jej elementem jest takie samo poświęcenie dla tajemnicy jakie znajdujemy w wielu ezoterycznych grupach religijnych, tak naprawdę nie można porównywać z samobójczą sektą, taką jak fikcyjny Kościół Unitologiczny. Dużo ważniejszego porównania możemy dokonać w przypadku samobójczej sekty Heaven`s Gate (Niebiańska Brama), dowodzonej przez Marshalla Applewhite ("Do" w systemie nazw tej sekty) i Bonnie Nettles ("Ti") w latach 90-tych XX wieku. W rzeczy samej, podobieństwa są tak uderzające, że trudno odrzucić wniosek, jakoby twórcy Dead Space o tej sekcie nie wiedzieli. Ponieważ Niebiańska Brama stanowi jedyny rzeczywisty przypadek samobójczej sekty związanej z UFO, prawdopodobnie została ona wykorzystana jako materiał źródłowy dla fikcyjnej religii unitologicznej, która zawiera wiele takich samych elementów.

Choć odkrycie tego było dość wstrząsające, strona internetowa Niebiańskiej Bramy, pod adresem heavensgate.com, wciąż istnieje jako rodzaj upamiętnienia ludzi, którzy zginęli w rezultacie szeroko komentowanego zbiorowego samobójstwa, do którego doszło w 1997 roku. członkowie Niebiańskiej Bramy wierzyli, że byli na duchowej ścieżce do "wyewoluowania" w transhumanistycznych kosmitów. Wierzyli w to tak bardzo fanatycznie, że w końcu w roku 1997 pozbawili sami siebie życia, by pozbyć się tym samym swoich ludzkich ciał, które uważali za przeszkodę. Wespół z dziwnym i unikalnym dla Niebiańskiej Bramy pojęciem duchowości "ewoluującej" do [formy] kosmicznej, wiele elementów języka tej grupy wydaje się stanowić podstawę dla historii opowiedzianej w grach Dead Space. tak naprawdę, ta seria gier sama wygląda jak gdyby miały one stanowić złożoną parodię wierzeń Niebiańskiej Bramy.

W samym centrum fabuły gier z serii Dead Space znajduje się obcy artefakt nazywany "Znacznikiem" (Marker), czczony przez członków Kościoła Unitologicznego jako znak istnienia zarówno Boga jak i życia pozaziemskiego (według unitologii, oba pojęcia oznaczają to samo). Zgodnie z fabułą gier Dead Space, pierwotny Znacznik został przypuszczalnie odkryty na Ziemi przez założyciela Kościoła Unitologicznego, Michaela Altmana. Fani Dead Space już zauważyli na swojej wikipedii, że inicjały założyciela unitologii są takie same jak przywódcy Niebiańskiej Bramy, Marshalla Applewhite, i że obaj rzekomi prorocy odzwierciedlają siebie nawzajem.

Kosmiczny "Znacznik" pojawiający się w Dead Space może być w całości oparty o to, co opisywała Niebiańska Brama. Gdy grupa dowiedziała się o plotkach dotyczących (uznawanego za UFO) obiektu znajdującego się za Kometą Hale-Boppa, Niebiańska Brama opisała to zjawisko jako "znacznik, na który wszyscy czekaliśmy". Dokładnie te słowa wciąż możemy znaleźć na stronie internetowej sekty, wypowiada je również oddany członek Kościoła Unitologicznego, Challus Mercer, podczas wydarzeń rozgrywających się w pierwszej z serii gier Dead Space. W dwóch fragmentach holograficznego nagrania Mercera pojawiają się słowa "odnaleźliśmy "znacznik" - oto jest to, na co czekaliśmy!" - to samo szalone stwierdzenie, które padło w ostatnich dniach istnienia ufologicznej sekty Niebiańska Brama.

Innym istotnym elementem systemu wierzeń Niebiańskiej Bramy, stanowiącym również centralny element fabuły Dead Space, jest idea, zgodnie z którą cały świat nieuchronnie zostanie "ponownie przetworzony" (z ang. recycled) podczas apokalipsy. Jedną z jej postaci w Dead Space będzie "rozbicie planety" wszystkich światów przez wielki wydobywczy statek kosmiczny "USG Ishimura". Kiedy indziej będą to nekromorficzni wrogowie, najwyraźniej "przetwarzający" zmarłych do swoich własnych celów, chcąc przemienić ludzkie ciała w postać kosmiczną. Trzecią formą przetworzenia będzie coś, co przypomina ostrzeżenia Niebiańskiej Bramy - rzekome skupianie się nekromorfów wokół znaczników, gdzie w końcu podczas "wielkiej konwergencji" stworzą większy superorganizm. W obliczu straszliwej natury swoich czynów, zarówno sekta Niebiańska Brama jak i fikcyjny Kościół Unitologiczny w Dead Space w podobny sposób wzywają swoich członków do porzucenia spraw "fizycznych", prosząc ich aby opuścili walący się wokół nich świat i obiecując im po śmierci lepsze ciało.

W pierwszej z gier z serii Dead Space, w wielu miejscach napotykamy na zwłoki unitologów-samobójców, którzy wyglądają na celowo przygotowanych na nadejście potężnych nekromorficznych kosmitów. Zwykle znajdujemy ich z głowami włożonymi do torebek, jak gdyby dusili się w celu przygotowania swoich ciał do wykorzystania przez kosmitów - dokładnie tak, jak mieli to robić członkowie sekty Niebiańska Brama.

Wreszcie, w drugiej z serii gier Dead Space, gracz odkrywa sceny w jeszcze bardziej celowy sposób mające odzwierciedlać potworne relacje dotyczące zbiorowego samobójstwa członków Niebiańskiej Bramy. Martwi członkowie Kościoła Unitologicznego leżą na łóżkach z głowami obwiązanymi purpurowymi szatami. Wykorzystanie purpurowych szat i łóżek jest niemal dokładnie oparte na zeznaniach i fotografiach z samobójstwa Niebiańskiej Bramy, i trudno zaprzeczyć temu, że twórcy Dead Space musieli się co najmniej zainspirować poświęconymi tej sprawie materiałami z mediów podczas tworzenia gry.

Choć do samobójstwa członków Niebiańskiej Bramy doszło wiele lat temu, wciąż jest to wydarzenie na tyle świeże, że stanowi źródło żałoby członków rodzin wielu ofiar. Choć gry z serii Dead Space mogą służyć jako parodia, ich celem nie jest wyśmianie ludzi, którzy padli ofiarą zbiorowego samobójstwa. Podobnie jak reaktywacja strony internetowej sekty Niebiańska Brama, gra ma na celu ostrzeżenie ludzi przed podobnymi sektami nawiązującymi do UFO i zagrożeniami, jakie mogą one stanowić dla łatwowiernych zwolenników.

Niebiańska Brama nie jest jedyną sektą, która propagowała wizerunek pozaziemskich gości jako boskich stwórców. Ruch Raeliański (The Raelian Movement), silny również i dziś, w bardzo podobny sposób przedstawia obcych jako rasę nadrzędną, choć nic nie wskazuje, aby członkowie tego ruchu wykazywali taką samą jak wyznawcy Niebiańskiej Bramy pogardę dla własnych ciał i wiarę w nieuchronną apokalipsę.

Arnold Isen, unexplained-mysteries.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium