[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Mechanizm z Antikythery


Dodano: 2007-04-01 17:02:18 · Wyświetleń: 16951
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Mechanizm z AntikytheryMoże nie ma nic nowego pod słońcem. Minęło ponad dwa tysiące lat od zatonięcia dużego statku w pobliżu wybrzeża greckiej wyspy Antikythera i ponad sto lat od momentu, gdy nurek odkrył wartościowy ładunek owego statku, zawierający brązowe i marmurowe rzeźby, ceramikę, szkło i srebrne naczynia. Jednak dopiero teraz badacze odcyfrowali jeden z wrakowatych - i klasycznie archeologicznych - zagadkowych artefaktów: zbiór skorodowanych brązowych i drewnianych elementów znanych jako Mechanizm z Antikythery.

Od początku archeolodzy identyfikowali fragmenty kół w skorodowanej bryle, co doprowadziło do konsensusu, że był to jakiś rodzaj urządzenia astronomicznego. W ciągu dwudziestego wieku, znalazłszy w końcu swój dom w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, Mechanizm Antikythery był celem sporadycznych wizyt archeologów i historyków, którzy zdumieni byli jego bardzo złożonym, dokładnym, precyzyjnym systemem przekładni i nieodcyfrowanymi inskrypcjami znajdującymi się zarówno na przekładniach jak i na drewnianej oprawie. Mechanizm sporadycznie przyciągał zainteresowanie naukowców, był również badany rentgenem w latach siedemdziesiątych i ponownie w latach dziewięćdziesiątych, jednak nikt nie zdołał całkowicie zrozumieć natury tego artefaktu. Na czym polegało jego działanie i do czego był używany? Czy tak wyszukane urządzenie mogło zostać zmontowane na ponad 1400 lat przed pojawieniem się na świecie podobnych urządzeń, o których wiemy, że istniały?

Mechanizm z Antikythery
Mechanizm z Antikythery. Po lewej widok z góry, po prawej widok od środka


Aktualnie, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, Międzynarodowy Projekt Badawczy Mechanizmu z Antikythery pod wodzą matematyka i filmowca Tony'ego Freetha używa nowatorskiej technologii obrazowania. Po czterech latach prób, siedemnastoosobowy zespół Freetha składający się z archeologów, historyków i programistów komputerowych otrzymał w końcu od Muzeum pozwolenie na zbadanie mechanizmu składającego się z siedmiu głównych i trzydziestu pięciu mniejszych elementów. Zespół AMRP, obawiając się ewentualności uszkodzenia 2200-letniego urządzenia, postanowił użyć specjalnej technologii. Nowatorskie techniki oświetleniowe i skomputeryzowana rentgenowska tomografia komputerowa (CT) pozwoliły zespołowi na zrekonstruowanie funkcji przekładni mechanizmu oraz na podwojenie ilości odcyfrowanych inskrypcji, co dało pogląd na starożytny świat, którego wiedza o systemie słonecznym była o wiele większa, niż wcześniej uważano.

Jarrett A. Lobell, archeology.org
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium