System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Mechanizm z Antikythery


Dodano: 2007-04-01 17:02:18 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Zagadkowe obiekty

Mechanizm z Antikythery, odkryty ponad sto lat temu w wraku statku u wybrzeży Grecji, od lat fascynuje archeologów i historyków. To złożone urządzenie astronomiczne, którego fragmenty przez długi czas pozostawały nieodcyfrowane, doczekało się nowoczesnych badań. Międzynarodowy Projekt Badawczy, kierowany przez Tony'ego Freetha, wykorzystując innowacyjne technologie obrazowania, zdołał odkryć nowe informacje o jego funkcji oraz zidentyfikować dodatkowe inskrypcje. Dzięki tym badaniom, wiedza o starożytnym systemie słonecznym uległa znacznemu poszerzeniu.

Mechanizm z AntikytheryMoże nie ma nic nowego pod słońcem. Minęło ponad dwa tysiące lat od zatonięcia dużego statku w pobliżu wybrzeża greckiej wyspy Antikythera i ponad sto lat od momentu, gdy nurek odkrył wartościowy ładunek owego statku, zawierający brązowe i marmurowe rzeźby, ceramikę, szkło i srebrne naczynia. Jednak dopiero teraz badacze odcyfrowali jeden z wrakowatych - i klasycznie archeologicznych - zagadkowych artefaktów: zbiór skorodowanych brązowych i drewnianych elementów znanych jako Mechanizm z Antikythery.

Od początku archeolodzy identyfikowali fragmenty kół w skorodowanej bryle, co doprowadziło do konsensusu, że był to jakiś rodzaj urządzenia astronomicznego. W ciągu dwudziestego wieku, znalazłszy w końcu swój dom w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, Mechanizm Antikythery był celem sporadycznych wizyt archeologów i historyków, którzy zdumieni byli jego bardzo złożonym, dokładnym, precyzyjnym systemem przekładni i nieodcyfrowanymi inskrypcjami znajdującymi się zarówno na przekładniach jak i na drewnianej oprawie. Mechanizm sporadycznie przyciągał zainteresowanie naukowców, był również badany rentgenem w latach siedemdziesiątych i ponownie w latach dziewięćdziesiątych, jednak nikt nie zdołał całkowicie zrozumieć natury tego artefaktu. Na czym polegało jego działanie i do czego był używany? Czy tak wyszukane urządzenie mogło zostać zmontowane na ponad 1400 lat przed pojawieniem się na świecie podobnych urządzeń, o których wiemy, że istniały?

Mechanizm z Antikythery

Mechanizm z Antikythery. Źródło: domena publiczna

Aktualnie, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, Międzynarodowy Projekt Badawczy Mechanizmu z Antikythery pod wodzą matematyka i filmowca Tony'ego Freetha używa nowatorskiej technologii obrazowania. Po czterech latach prób, siedemnastoosobowy zespół Freetha składający się z archeologów, historyków i programistów komputerowych otrzymał w końcu od Muzeum pozwolenie na zbadanie mechanizmu składającego się z siedmiu głównych i trzydziestu pięciu mniejszych elementów. Zespół AMRP, obawiając się ewentualności uszkodzenia 2200-letniego urządzenia, postanowił użyć specjalnej technologii. Nowatorskie techniki oświetleniowe i skomputeryzowana rentgenowska tomografia komputerowa (CT) pozwoliły zespołowi na zrekonstruowanie funkcji przekładni mechanizmu oraz na podwojenie ilości odcyfrowanych inskrypcji, co dało pogląd na starożytny świat, którego wiedza o systemie słonecznym była o wiele większa, niż wcześniej uważano.

Jarrett A. Lobell, archeology.org

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.