https://elkowyzakatek.com/apartment/jacuzzi/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum
Ustawienia newslettera emailowego

Mechanizm z Antikythery


Dodano: 2007-04-01 17:02:18 | Wyświetleń: 16568 | 🕑 Odłóż na później
Mechanizm z AntikytheryMoże nie ma nic nowego pod słońcem. Minęło ponad dwa tysiące lat od zatonięcia dużego statku w pobliżu wybrzeża greckiej wyspy Antikythera i ponad sto lat od momentu, gdy nurek odkrył wartościowy ładunek owego statku, zawierający brązowe i marmurowe rzeźby, ceramikę, szkło i srebrne naczynia. Jednak dopiero teraz badacze odcyfrowali jeden z wrakowatych - i klasycznie archeologicznych - zagadkowych artefaktów: zbiór skorodowanych brązowych i drewnianych elementów znanych jako Mechanizm z Antikythery.

Od początku archeolodzy identyfikowali fragmenty kół w skorodowanej bryle, co doprowadziło do konsensusu, że był to jakiś rodzaj urządzenia astronomicznego. W ciągu dwudziestego wieku, znalazłszy w końcu swój dom w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, Mechanizm Antikythery był celem sporadycznych wizyt archeologów i historyków, którzy zdumieni byli jego bardzo złożonym, dokładnym, precyzyjnym systemem przekładni i nieodcyfrowanymi inskrypcjami znajdującymi się zarówno na przekładniach jak i na drewnianej oprawie. Mechanizm sporadycznie przyciągał zainteresowanie naukowców, był również badany rentgenem w latach siedemdziesiątych i ponownie w latach dziewięćdziesiątych, jednak nikt nie zdołał całkowicie zrozumieć natury tego artefaktu. Na czym polegało jego działanie i do czego był używany? Czy tak wyszukane urządzenie mogło zostać zmontowane na ponad 1400 lat przed pojawieniem się na świecie podobnych urządzeń, o których wiemy, że istniały?

Mechanizm z Antikythery
Mechanizm z Antikythery. Po lewej widok z góry, po prawej widok od środka


Aktualnie, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, Międzynarodowy Projekt Badawczy Mechanizmu z Antikythery pod wodzą matematyka i filmowca Tony'ego Freetha używa nowatorskiej technologii obrazowania. Po czterech latach prób, siedemnastoosobowy zespół Freetha składający się z archeologów, historyków i programistów komputerowych otrzymał w końcu od Muzeum pozwolenie na zbadanie mechanizmu składającego się z siedmiu głównych i trzydziestu pięciu mniejszych elementów. Zespół AMRP, obawiając się ewentualności uszkodzenia 2200-letniego urządzenia, postanowił użyć specjalnej technologii. Nowatorskie techniki oświetleniowe i skomputeryzowana rentgenowska tomografia komputerowa (CT) pozwoliły zespołowi na zrekonstruowanie funkcji przekładni mechanizmu oraz na podwojenie ilości odcyfrowanych inskrypcji, co dało pogląd na starożytny świat, którego wiedza o systemie słonecznym była o wiele większa, niż wcześniej uważano.

Jarrett A. Lobell, archeology.org
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
BBcode:
[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Zagadkowe obiekty
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium