[ZAMKNIJ REKLAMY]
Kup reklamę w tym miejscu!

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
STR. GŁÓWNA
SŁUCHAJ
PODCASTY
CZYTELNIA
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Hawking: Ludzie wkroczyli w nowy etap ewolucji


Dodano: 2009-09-19 17:42:57 · Wyświetleń: 39968
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Stephen Hawking
Profesor Stephen Hawking


Mimo, iż wyewoluowanie od małpy zajęło Homo sapiens kilka milionów lat, użyteczne informacje zapisane w naszym DNA uległy zmianie jedynie w kilku milionach bitów. Stąd szybkość ewolucji biologicznej u ludzi, jak twierdzi profesor Stephen Hawking w swojej książce "Life in the Universe", wynosi ok jednego bita na rok.

"Kontrastując, w Wielkiej Brytanii publikowanych jest rocznie ok 50 tysięcy książek, zawierających uporządkowany bilion bitów informacji", stwierdza Hawking. "Rzecz jasna, ogromna większość tych informacji to śmieci nie mające zastosowania w żadnej z form życia. Ale nawet w takim przypadku ilość użytecznej informacji, jaką możemy uzyskać, jest miliony - jeśli nie miliardy - razy większa, niż ma to miejsce w DNA".

Według Hawkinga świadczy to o tym, iż weszliśmy w nowy etap ewolucji. "Po pierwsze ewolucja, po której nastąpiła naturalna selekcja z różnymi mutacjami. To darwinowski etap, który trwał około 3,5 miliarda lat i doprowadził do powstania nas, istot, które stworzyły język, by wymieniać między sobą informacje".

Tym jednak, co odróżnia nas od jaskiniowców, jest wiedza, którą zebraliśmy przez ostatnie 10 tysięcy lat, w szczególności zaś ta, według Hawkinga, zebrana przez ostatnie 300 lat.

"Myślę, iż uzasadnione jest to, aby przyjąć szerszy pogląd i zawrzeć w nim informacje przetransmitowane z zewnątrz, podobnie jak DNA, w procesie ewolucji rasy ludzkiej", twierdzi Hawking.

Przez ostatnie 10 tysięcy lat gatunek ludzki znajdował się w fazie nazywanej przez Hawkinga "fazą zewnętrznej transmisji", w której wewnętrzny zapis informacji, przekazywany w DNA następującym po sobie pokoleniom, nie uległ znaczącej zmianie. "Ale zewnętrzny zapis, zawarty w książkach i innych formach długotrwałego przechowywania informacji, niewyobrażalnie się rozrastał. Niektórzy ludzie skłonni byliby używać określenia "ewolucja" tylko w odniesieniu do wewnętrznie transmitowanego materiału genetycznego i sprzeciwiać się angażowaniu w to informacji przekazywanych z zewnątrz. Jestem jednak zdania, iż jest to pogląd zbytnio zawężony. Jesteśmy czymś więcej, aniżeli tylko własnymi genami", twierdzi Hawking.

Genetyka


Skala czasowa ewolucji w okresie transmisji zewnętrznej trwała około 50 lat, a może nawet mniej.

W międzyczasie, jak zauważa Hawking, nasze ludzkie mózgi, "przy pomocy których przetwarzamy te informacje, ewoluowały jedynie w darwinowskiej skali czasu, wynoszącej setki lub tysiące lat. Tu zaczynają się pojawiać problemy. W XVIII wieku wierzono, że istnieje człowiek, który przeczytał wszystkie napisane dotychczas książki. Dziś jednak, nawet gdybyś przeczytał jedną książkę dziennie, to przeczytanie wszystkich książek znajdujących się w narodowej bibliotece zajęłoby ci 15 tysięcy lat. W tym czasie napisane zostałyby ogromne ilości nowych książek", stwierdza Hawking.

Obecnie jednak wchodzimy w nową fazę, którą Hawking nazywa "samozaprojektowaną ewolucją" (self-projected evolution), w której zdolni będziemy do zmiany i ulepszania naszego DNA. "W pierwszej kolejności zmiany te będą się ograniczały do naprawy naszych defektów genetycznych, jak np mukowiscydoza czy dystrofia mięśniowa. Są one kontrolowane przez pojedyncze geny, a tym samym łatwe do zidentyfikowania i skorygowania. Inne cechy, takie jak np inteligencja, są prawdopodobnie kontrolowane przez większą ilość genów. Będą one dużo trudniejsze do odnalezienia i określenia zachodzących między nimi relacji", wyjaśnia Hawking. "Niemniej, jestem pewien, iż w ciągu następnego stulecia ludzie odkryją, w jaki sposób można kontrolować zarówno inteligencję, jak i instynkty takie jak np agresja.

Jeśli rasa ludzka dąży do przeprojektowania samej siebie, do zredukowania lub wyeliminowania ryzyka samozniszczenia, prawdopodobnie dotrzemy do gwiazd lub skolonizujemy inne planety. O ile zostanie to oczywiście dokonane. Hawking wierzy, że prędzej przy użyciu inteligentnych maszyn opartych na mechanicznych i elektronicznych komponentach aniżeli makromolekuł, które mogłyby ewentualnie zamienić życie oparte na DNA, DNA mogłoby zastąpić wcześniejszą formę życia.

Casey Kazan, www.dailygalaxy.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • GodLord
  (2009-09-19 22:30:37) #3859
  | 👮 raport

  Dosyć ciekawe artykul, jednak biorac pod uwage nawet technologie to widzimy jak w przeciagu paru lat sie zmienila... w tym swiecie wszystko sie zmienia :) i to na lepsze (?) miejmy nadzieje :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • v2rcript0n
  (2009-10-14 19:18:20) #3925
  | 👮 raport

  "Jeśli rasa ludzka dąży do przeprojektowania samej siebie, do zredukowania lub wyeliminowania ryzyka samozniszczenia, prawdopodobnie dotrzemy do gwiazd lub skolonizujemy inne planety"

  dzisiejsze noworodki nie dozyja tych czasow..
  moze by inwestowac wiecej w technologie kosmiczne ni zbrojenia...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Aquillo...
  (2009-11-04 23:30:09) #4070
  | 👮 raport

  Już sam nie wiem kim jest ten człowiek, translatorem fizyki na słowo mówione dla mas, czy popularnym przewodniczącym partii fizycznej na wzór sejmu którego mowa ma się w pół lub nijak do wewnętrznej prawdy... >>> Chciałbym wierzyć takim osobom bez świadomości że mogą się mylić....

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • loza szydercow
  (2009-11-10 00:14:37) #4104
  | 👮 raport

  przepraszam, co jest "fibroza cysty"?
  ktoś tutaj ma braki i nie wie, jak po angielsku zwie się mukowiscydoza?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • mj
  (2009-11-10 01:07:23) #4105
  | 👮 raport

  nie fibroza cysty, lecz mukowiscydoza lub zwłóknienie torbielowate. greetz

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Przypadek
  (2009-11-10 01:29:14) #4106
  | 👮 raport

  Przypadkowa mutacja musi walczyc o przetrwanie, zaprojektowana nie bedzie musiala i wykonczy wszystkich dokola, jak juz zabraknie roznorodnosci bo wszyscy beda mieli IQ powyzej 250 ktos sie ocknie ale bedzie juz za pozno. Po jakiego grzyba to wszystko. Nie jestesmy doskonali?

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Leo
  (2009-11-10 01:50:37) #4107
  | 👮 raport

  "jak np fibroza cysty " - kto ten tekst tłumaczył??? Nie ma czegoś takiego w naszym języku jak fibroza cysty. Chodzi o mukowyscydozę. A po angielsku jest to cystic fibrosis.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • zorba
  (2009-11-10 08:04:23) #4111
  | 👮 raport

  A ja wlasnie czytam "Genom" Siergieja Łukanienki. Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć jakby to, o czym mówi Hawking mogło wyglądać - to polecam :).

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • sceptyk
  (2009-11-10 09:06:27) #4112
  | 👮 raport

  Jednoczesnie Hawking stwierdzil kiedys, ze jesli ludzkosc przetrwa najblizsze 300 lat, to pozniej czeka nasz gatunek swietlana przyszlosc. Nie zapominajmy o tym warunku.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • ProFun
  (2009-11-10 09:45:30) #4113
  | 👮 raport

  Drogi tłumaczu! Cystic fibrosis to mukowiscydoza a nie żadna fibroza cysty.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • malkontent
  (2009-11-10 10:55:02) #4114
  | 👮 raport

  życie i tak napisze scenariusz po swojemu, czyli i tak będzie inaczej niż nam się wydaje, na przykład mam wątpliwości czy modyfikacja ludzkiego DNA w taki sposób aby wyeliminować u ludzi agresję i skłonność do samounicestwienia nie wpłynie negatywnie na rozwój gatunku, bo przecież największy postęp i skoki technologiczne występowały w okresach wojen, na przykład to dzięki pracom nad silnikami odrzutowymi dla wojska dzisiaj ludzie latają w kosmos, mamy gps, komputery i internet, bez pewnych cech charakteru które uznajemy za negatywne i które chcemy wyeliminować podejrzewam ze ludzkość wpadnie w stagnację, osiagnie wystarczajacy poziom rozwoju do zapewnienia wygodnego życia i na tym poprzestanie, ludzie będą chcieli stabilizacji, pewnego jutra, opadnie presja na nowe odkrycia i wynalazki, taka moim zdaniem jest przyszłość, poza tym wystarczy spojrzeć dzisiaj na cechy charakteru ludzi, kobiety mają niski poziom chęci do tworzenia czegoś tylko po to żeby walczyć z przeciwnikiem lub choćby z nim rywalizować o coś, jak już to wolą rywalizować w innych mniej postęowych dziedzinach, z kolei mężczyźni zatracają poziom agresji i rywalizacji i nieco upodabniają się do kobiety, temperamenty i dążenia życiowe obu płuci zbliżą się do siebie, wyrównają, ludziom nie będzie już tak bardzo zalezało na podoboju kosmosu jak w czasach na przykład zimnej wojny gdzie nie liczyły się koszty ale ważne było to kto pierwszy wyląduje na księżycu, dzisiaj księgowi nie znaleźliby na to pieniedzy

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • jacek
  (2009-11-10 13:15:23) #4116
  | 👮 raport

  Po Polsku cystic fibrosis to mukowiscydoza a nie fibroza cysty :)

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • burza
  (2009-11-10 16:41:45) #4120
  | 👮 raport

  Generalnie ogolne gadanie i nic w tym nowego. Zadne to odkrycie ameryki ze cywilizacja wyksztalcona przez czlowieka rzadzi sie nieco innymi prawami niz Darwinowska ewolucja, lecz mimo to porownujemy oba zjawiska co swiadczy o jej szczegolnym charakterze.
  Warto przyblizyc sobie pojecie memu, ktory jest niejako odpowiednikiem podstawowej komorki dziedziczenia ewolucji - genu.

  Do tlumacza: zwalilo mnie z krzesla jak zobaczylem fibroze cysty. LOL LOL i jeszcze raz LOL!!! Hahaa. Toz to mukowiscydoza jest po polsku...

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Ivellios
  (2009-11-11 00:01:58) #4057
    📧 pw | 👮 raport

  Dzięki wszystkim za uwagi, błąd z "fibrozą cysty" został poprawiony.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Aubrey
  (2009-11-12 08:52:34) #4136
  | 👮 raport

  Inteligencja (jak i świadomość) najprawdopodobniej powstaje na zasadzie emergencji, co oznacza, że jeszcze długo będą szukać tych zestawień genów. Stanie się to kwadraturą koła przyszłych pokoleń.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • xyź
  (2009-11-17 11:58:30) #4162
  | 👮 raport

  Populacja ludzka jest za duża, planeta już ma problemy z jej utrzymaniem. Dużo gatunków wymiera wiele jest zagrożonych wyginięciem, mozliwe ze już naruszyliśmy stan równowagi. Większość ludzi stoi na stopniu rozwoju technologicznego, kulturowego i mentalnego z przed kilku tysięcy lat. Wirus lub bakteria który przyniesie korekte we wzroście ludzkiej populacji to kwestia kilkunastu lat. jak głeboka będzie korekta tego nikt nie wie, to że nastąpi nie ulega wątpliwości, wystarczy nanieść na oś czasu liczbę ludzi przez ostanie 10000 lat.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Kresmord
  (2014-01-01 17:34:14) #7996
    📧 pw | 👮 raport

  Człowiek nigdy nie będzie twierdził, że jest doskonały. Może i jesteśmy na najwyższym szczeblu ewolucji, lecz uporczywie będziemy dążyć do tego, aby poprawić swój wygląd, zdobyć jak najlepszą odporność, być bardziej inteligentni. A do czego od wieków człowiek dąży? Żeby być nieśmiertelnym. Jak na razie to tylko wyobrażenia, ale nie wykluczone, że kiedyś do tego dotrzemy. Pytanie tylko czy to jest aby na pewno dobre? Można by polonizować w nieskończoność, bo każdy ma inne zdanie na ten temat. Rozwój technologii nie jest dobre czy złe, dopiero jego wykorzystanie może być dobre lub złe..

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2022 by Radio Paranormalium