https://www.fiqmiku.pl/przedszkole-mokotow/



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Wędrujące kamienie


Dodano: 2010-10-06 12:58:05 · Wyświetleń: 19603
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Wędrujące kamienie, Sailing stones


Wyschnięte, słone jezioro w Dolinie Śmierci w stanie Kalifornia, słynie z “wędrujących kamieni”, których drogi nikt jeszcze nie był naocznym świadkiem. Zjawisko to nigdy nawet nie zostało sfilmowane.

Nawet dla naukowców procesy na płaszczyźnie Racetrack Playa, tzw. doliny śmierci, pozostają nie wyjaśnione. W tajemniczy sposób poruszają się tam kamienie, pozostawiając bruzdy jako dowód ich migracji. W ostatnim czasie naukowcy z NASA razem ze studentami wzięli ten fenomen pod lupę.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Swój początek biorą owe głazy o masie 15-350 kg w górach na skraju płaszczyzny. W wyniku działania erozji urywają się i staczają do doliny, tu jednak zaczyna się ich dziwna wędrówka. Jakaś siła pcha je nie tylko prosto przed siebie, ale także po zygzaku, a nawet po łuku - w jaki sposób to się dzieje, nikomu na razie nie udało się zauważyć. Co więcej, znajdują się tam jeszcze kamienie, które wędrują w parach, a inne znów w pojedynkę - niektóre ścieżki mają kilkaset metrów. Zwykle na ich końcu spotykamy kamienie, ale są też i takie, gdzie na końcu ścieżki kamienia nie ma.

Pierwszy raz udokumentowano wędrujące kamienie w latach 1940-tych, od tego czasu powstało parę interesujących teorii. Ubiegłego lata grupa studentów z Lunar and Planetary Sciences Academy (LPSA) razem z naukowcami NASA podjęła się wyprawy badawczej, żeby wyjaśnić to zjawisko.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Do tej pory nikt nigdy nie zauważył, w jaki sposób kamienie się poruszają, a ustawienie kamer jest zabronione przez regulamin Parku Narodowego, dotychczasowe obliczenia mówią jednak, że niektóre kamienie mogą się nawet poruszać z szybkością pieszego tempa.

Niektóre teorie mówiące, że kamienie zostały przesunięte przez zwierzęta albo trzęsienia ziemi, zostały już w poprzednich latach zbadane i odrzucone.

Obecnie grupa studentów mierzy za pomocą GPS dokładne położenia kamieni oraz kierunek ich wędrówki. Pod niektórymi kamieniami przez 3 miesiące były zakopane chronometry wodne, które rejestrowały temperaturę i wilgotność gleby.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Uzyskane dane potwierdzają wcześniejsze podejrzenia, że duże głazy poruszają się szybciej niż te mniejsze. Na końcu każdej ścieżki studenci odkryli malutką kopkę ziemi - dotychczasowe założenia mówiły, że pochodzą one od kamieni, co jest logiczne, tyle że owe kopki ziemi odkryto także na końcu ścieżek, na których kamieni nie było.

Ponadto studenci przeprowadzili badania kamieni i ścieżek pod względem nietypowego lub zmiennego pola magnetycznego lub nietypowego promieniowania - nie wykazano jednak niczego takiego. Na podstawie wykopalisk badacze obalili poprzednie założenia, że kamienie poruszały się po pochyłym terenie , były nawet przypadki, że kamienie, choć tylko w minimalnym stopniu, wędrowały pod górkę.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Podobnie studenci obalili poprzednie założenie mówiące, że kamienie posiadają cechy, które sprzyjały wędrówce - kamienie te są zrobione ze zwykłego dolomitu, którego w okolicznych górach jest bardzo dużo, podkreśla się również, że nie mogły one stoczyć się aż tak daleko na pustynię.

Do poruszenia takich skał wymagana jest duża siła . W tym rejonie nawet wiatr wydaje się być całkiem odpowiednim kandydatem - wyliczenia pokazały, że potrzeba wiatru o szybkości 250 km/h żeby poruszyć większe kamienie. Wprawdzie wiatry na równinie są tam dość silne, nie wystarczają jednak, dlatego grupa badaczy szuka czegoś, co mogło spowodować mniejsze tarcie tak, żeby i słabsze wiatry mogły te kamienie przesuwać.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Tutaj rozpatrywane są różne możliwości, które od lat stawiano jako możliwe wytłumaczenie. Do takich należy także ta, że przy wilgotnej glebie tworzy się cienka warstwa z gliny, błota, albo że zakwitające ukryte w ziemi glony mogą spowodować zmniejszenie tarcia, wciąż jednak potrzeba dalszej siły, która by te kamienie pchała.

"Może pomocne jest tutaj zlodowacenie?", pytali studenci. Już kiedyś wysunięto hipotezę, że kamienie znajdujące się na zlodowaciałym gruncie mogą zostać popchnięte przez wiatr - w ten sposób można by wytłumaczyć te kamienie, które w parach lub synchronicznie wędrowały w jednym kierunku. Takie wyjaśnienie nie obejmuje jednak wszystkich kamieni, ponieważ inne głazy wędrują w innym kierunku, więc hipotezę tą po naradzie odrzucono.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Ciekawe jest również to, że na początku ścieżki są węższe, a z kolejnymi metrami poszerzają się, stając się jednocześnie coraz głębszymi.

Swoimi badaniami studenci chcą udowodnić, że wiatry nie muszą być tam aż tak silne i że różne inne czynniki umożliwiają wędrówkę kamieni - jakie to czynniki? Narazie nie chcą tego zdradzić.

Wędrujące kamienie, Sailing stones


Inna grupa studentów interesuje się hipotezą nazywaną regelacją. Regelacja to proces, który jest powodowany przez różnice ciśnień pomiędzy dwoma stronami obiektu, w tym przypadku migracji kamieni - woda z jednej strony pozostaje w stanie ciekłym, opływa kamień i zamienia się w pęcherzyk zamarzniętego lodu. I rzeczywiście takie pęcherzyki odkryto już w "dolinie śmierci", pozostaje jedynie poczekać na końcowe wyniki badań.

Źródło: http://grenzwissenschaft-aktuell.blogspot.com/2010/09/nasa-studenten-erforschen-wandernde.html

Tłumaczenie i opracowanie: Arek

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
  • waclaw7@onet.eu
    (2010-10-07 10:07:36)
    | 👮 raport

    Z tymi kamieniami to ciekawa sprawa, ale mnie to specjalnie nie dziwi.Ponieważ u nas też są takie miejsca gdzie samochody same jadą pod górę.


    | Odpowiedz



  • dweight
    (2010-10-07 20:03:43)
    | 👮 raport

    Tylko, że na auta działa siła magnetyczna znajdującego się w górze ferrytu, a na te kamienie działa jakaś "tajemnicza" siła ;)


    | Odpowiedz



  • RaXX
    (2010-10-07 21:59:29)
    | 👮 raport

    Hmm to może być taj jak za sprawa z tymi dziećmi pociągiem (nie pamiętam a nie chcę kłamać) ,że po odpowiednich wyliczeniach okazuję się ,że to nie jest pod górę tylko z niej


    | Odpowiedz



  • Marcel
    (2010-10-07 22:04:02)
    | 👮 raport

    Widziałem to na Discovery, według mnie to stopniowe zmiany grawitacyjne, ciągnące ciężkie obiekty w określoną stronę


    | Odpowiedz



  • mike44
    (2010-10-07 23:10:41)
    | 👮 raport

    Sądzę, że najprawdopodobniej sprawcą wędrówek kamieni jest zjawisko rezonansu Na tej zasadzie pracuje wiele urządzeń, np podajniki


    | Odpowiedz



  • Kuźdapyr
    (2010-10-10 02:12:49)
    | 👮 raport

    Też myślę że tam występują jakieś zaburzenia grawitacyjne, podobnie jak w Wirze Oregońskim. Możliwe że jest to spowodowane cienką granicą między naszym wymiarem a innym a kamienie, których nie było na końcu ścieżek mogły zostać wessane przez tunele czasoprzestrzenne.


    | Odpowiedz



  • sputnik262
    (2010-10-10 14:24:59)
    | 👮 raport

    Witajcie ja kiedyś oglądałem film dokumentalny na national dzeografik właśnie o tych kamieniach jest wiele hipotez na przykład że owe kamienie przyniosły kry lodowcowe pozdrawiam Piotrek z Krakowa


    | Odpowiedz



  • marti_944
    (2010-10-14 08:52:25)
    | 👮 raport

    Bardzo interesujące zagadnienie... myślę, że rzeczywiście to może być coś z czasoprzestrzenią, albo oddziaływaniem grawitacji...


    | Odpowiedz



  • dupa trupa
    (2010-10-16 21:38:58)
    | 👮 raport

    w polandzie jest takie miejsce gdzie na drodze pochyłej wozy stojące na luzie zaczynają jechać same pod górę.magnetyczne jakieś terefere czy coś.powinni zweryfikować i porównać te sytuacje.Znajdzcie sobie w sieci namiar na to miejsce i pojedzcie tam.przejedzcie się i chajda pod górę.


    | Odpowiedz



  • KrwawaMary
    (2010-10-17 09:49:17)
    | 👮 raport

    Na temat tych waszych zjawisk fizycznych się wypowiadać nie będę, bo z fizką mam tyle wspólnego co z chińskim. Wszystko ładnie pięknie, z pewnościa te wasze przypuszczenia są logiczne i mające sens, tylko dlaczego u licha nikt jeszcze nie zauważył jak te kamienie sie poruszają?


    | Odpowiedz



  • bluegirl21
    (2010-11-03 13:45:28)
    | 👮 raport

    Wydaje mi się, że w takim wypadku park narodowy powinien wydać zgodę na monitorowanie tego miejsca, dla dobra nauki ;)


    | Odpowiedz



  • Arek
    (2010-11-04 11:02:59)
      📧 pw | 👮 raport

    W jednym z art. na ten temat wyczytałem że podobno te kamienie poruszają się tylko zimą, dalej pisano tam że niektóre kamienie stoją w miejscu nawet i parę lat by potem w ciągu tylko jednej zimy przebyć kilkadziesiąt metrów


    | Odpowiedz



  • nieznajoma
    (2012-02-08 18:55:30)
    | 👮 raport

    Ja miałam taki kamień w domu, ruszał się co 2 minuty między godziną 24:00 - 4:00 nad ranem.


    | Odpowiedz



Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium