System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Tzuchinoko


Dodano: 2005-03-11 21:25:32 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Kryptozoologia - nieznane zwierzęta

Tzuchinoko, tajemniczy wąż występujący na japońskich wyspach Honsiu, Kiusiu i Shikoku, oraz na Półwyspie Koreańskim i w Nowej Gwinei, budzi zainteresowanie zarówno naukowców, jak i miłośników folkloru. Charakteryzuje się długością od 2 do 3 stóp, dużymi wyłupiastymi oczami oraz zdolnością do stania w pionie. Jego jadowite właściwości oraz zdolność do wydawania nietypowych dźwięków przyczyniły się do licznych relacji i legend. Badacze Michele Dethier i Ayako Dethier-Sakamoto zebrali wiele z tych opowieści, które sięgają nawet czasów II wojny światowej, wskazując na fascynację tym enigmatycznym stworzeniem.

Tzuchinoko jest znany pod ponad czterdziestoma nazwami. Zamieszkuje górzyste tereny trzech wysp Japonii-Honsiu, Kiusiu i Shikoku. Spotykany jest również na Półwyspie Koreańskim, a także w Nowej Gwinei.

Tzuchinoko jest małym wężem, ma zaledwie 2 do 3 stóp długości. Jest pokryty wielkimi łuskami, ma wielkie, wyłupiaste oczy, które często są mylone z uszami lub rogami. Zwierzę jest koloru czarnego, rdzawego lub jasnopomarańczowego.

Wąż jest zdolny do "stania prosto", podczas gdy inne tylko się wiją. Potrafi pływać. Jest uważany za jadowitego, czasem wręcz pluje jadem. Wydaje dźwięki podobne do huku, chrapania, gwizdu lub jęku. Według niektórych relacji Tzuchinoko potrafi skakać (wspólna cecha wielu gatunków węży), podobnie jak węże amerykańskie, podczas lądowania zwija się w "sprężynę".

Istnieje wiele relacji-również historycznych-na temat Tzuchinoko, najwięcej pojawiło się w XX wieku. Wiele z nich zostało zebranych przez dwóch badaczy, Michele Dethiera i Ayako Dethiera-Sakamoto.

Według relacji z końca lat 50. M.Kyuzo, pracujący w Hashimoto, usłyszał hałas i zobaczył wielki, czarny przedmiot wijący się po zboczu góry. "Przedmiot" wpadł do kanału, po czym wykonał skok i znikł w oddali.

Inna relacja z lat 70. mówi o parze spacerującej w pobliżu góry Tojikimi, która ujrzała Tzuchinoko-w pierwszej chwili młodzi uznali go za gałąź. Wąż szybko ześlizgnął się na dół. Stworzenie miało wielkie, brązowe plamy na grzbiecie. Według zakochanych, armatura ciała węża była bardziej trójkątna, niż kolista.

Kilka relacji mówi o wężach "włączających" się do działań w czasie II wojny światowej, kiedy M.Fujiwara ujrzał węża niedaleko Kyoto. W czerwcu 1969 roku M.Tokutake schwytał węża wyraźnie różniącego się od takich węży, jak mamushi albo żmija Halysa (Agkistrodon halys). Wąż w pewnym momencie odsłonił zęby, pokazując błyszczący język. Skakał wokół Toutake, który usiłował chwycić go przy pomocy rozwidlonego kija.

Dethier i Dethier-Sakamoto uważają, że Tzuchinoko może być utożsamiany jako członek rodziny Viperidae (żmijowate) lub Crotalidae (grzechotnikowate), ponieważ jest bardzo podobny do przedstawicieli tych rodzin. Może również być członkiem Agkistrodon genus crotalids, chociaż może to być również nowy gatunek węża.

Na podstawie artykułu pochodzącego ze strony www.fortunecity.com/roswell

Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.