Już wkrótce będzie można wymazać pamięć

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 947

Już wkrótce będzie można wymazać pamięć

Post autor: Ivellios »

Być może już niedługo będziemy mogli sami selekcjonować to, co pamiętamy. Jak donosi najnowszy "Science", wspomnienia, nawet te utrwalone, można wymazać, i to za sprawą jednej dawki odpowiedniej substancji .

W jaki sposób dochodzi do tworzenia się wspomnień? Mimo wieloletnich badań naukowcy wciąż wiedzą na ten temat stosunkowo niewiele. W uproszczeniu: informacja, która dociera do nas za pośrednictwem zmysłów, trafia wpierw do magazynu pamięci krótkotrwałej, a stamtąd - o ile okaże się ważna - do magazynu pamięci długotrwałej.

Do utrwalenia się wspomnienia dochodzi, gdy pewne enzymy pobudzają neurony i gdy proces ten się powtarza. Jednym z takich enzymów jest PKM-zeta. Jak wykazały badania, uczestniczy on w stymulowaniu neuronów hipokampa - części mózgu, która odpowiada za zapamiętywanie otoczenia i orientowanie się w przestrzeni.

To, czy PKM-zeta odgrywa także rolę w tworzeniu się innego rodzaju wspomnień, postanowili sprawdzić naukowcy z Departamentu Neurobiologii izraelskiego Instytutu Naukowego Weizmanna w Rehovot. W tym celu stworzyli lek o nazwie ZIP, całkowicie blokujący działanie enzymu PMK-zeta.

Czy ZIP doprowadzi do usunięcia wspomnień? Odpowiedź na to pytanie miał przynieść eksperyment przeprowadzony na laboratoryjnych szczurach. Ponieważ gryzonie nie potrafią mówić, uczeni postanowili zbadać ich wspomnienia dotyczące smaków. Podawali zwierzętom słodką wodę, a po 40 minutach robili im zastrzyk z chlorku litu, który powodował, że szczury czuły się apatycznie i bolał je brzuch.

Następnie gryzonie podzielono na dwie grupy - doświadczalną i kontrolną. Zwierzęta z grupy doświadczalnej otrzymały zastrzyk z roztworu leku ZIP (substancję podano w miejsce mózgu nazywane korą wyspową, odpowiadające za formowanie skojarzeń smakowych). Zwierzętom z grupy kontrolnej wstrzyknięto do mózgu neutralny płyn.

Po trzech dniach szczury poddano decydującej próbie - dostały do dyspozycji pipetki ze słodką wodą. Zwierzęta z grupy kontrolnej nie chciały jej pić, pamiętając, że kiedyś w ten sposób nabawiły się bólu brzucha. Natomiast szczury, którym podano ZIP, już po 2 godzinach chętnie połykały słodką wodę.

Takie same wyniki przyniosły testy przeprowadzone tydzień i miesiąc od początkowego treningu smakowego, i to mimo że zastrzyk z substancji zrobiono szczurom tylko raz. Choć od podania ZIP minęło sporo czasu, przykre wspomnienia dotyczące słodkiej wody nie wracały. Być może nawet zupełnie przestały istnieć.

"Nie wiemy jeszcze, czy ZIP wymazuje tylko wspomnienia dotyczące smaku, czy także inne, o ile wstrzyknie się go w inny obszar kory mózgowej" - mówi dr Lynn Nadel, neurolog z University of Arizona w Tuscon. "Jeśli lek działa selektywnie i będziemy mogli kontrolować jego działanie, wtedy mógłby mieć zastosowanie kliniczne."

Głównymi odbiorcami leków selektywnie wymazujących wspomnienia byłyby osoby cierpiące na PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Obecnie zaburzenie leczy się głównie z pomocą psychoterapii, jednak ciągle szuka się leku, który mógłby ją wspomóc. Leki "niepamięci" nie pomogłyby nam jednak zapomnieć o niektórych rzeczach, np. że jesteśmy palaczami. Za uzależnienia odpowiadają bowiem w naszym mózgu zupełnie inne procesy chemiczne niż te, które związane są ze wspomnieniami.

Zrozumienie mechanizmu działania enzymu PKM-zeta może też zaowocować w inny sposób. "Być może w toku dalszych badań uda nam się opracować leki działające odwrotnie, tj. podtrzymujące wspomnienia" - zauważa dr Richard Morris, neuronaukowiec ze szkockiego University of Edinburgh.

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... leId=56886
The Little One
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 351
Rejestracja: 2006-07-26, 14:57

Post autor: The Little One »

Wybacz Iv, nie chciało mi się czytać artykułu. Zainteresował mnie tytuł tematu po prostu ;)
I teraz nie rozumiem - czym tu się emocjonować? ;D
Przecież wymazać pamięć i dowolnie manipulować zawartością ludzkiego mózgu można od zawsze ;p Wystarczy tylko znać pewne nietrudne, aczkolwiek sprytne, techniki zwane "technikami prania mózgu" i już ;D
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

OOO to twierdzenie jest dosyć odważne !!!
Pamięć to zbiór impulsów ( niezwykle krótkich i działających tylko w danych partiach mózgu !!! można je uruchomić innymi impulsami tzw. chęci
ale w żadnym wypadku nie można ich wychwycić ani nimi poza mózgiem operować !!! )...
Jednak słyszałem o czymś takim jak plastyczność pamięci ... miało by to polegać na działaniu bodźcami z zewnątrz na ciało np. emisja obrazów impulsy elektryczne dźwięki o ninjakich częstotliwościach ...

Ale jeśli chodzi o przenoszenie lub zmienienie ( można tylko podstawić ) pamięci to jest to niemożliwe ani nigdy nie będzie !
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

hahahaha i uwierz nigdy nie staniesz przed takim wyborem :)
The Little One
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 351
Rejestracja: 2006-07-26, 14:57

Post autor: The Little One »

hahahaha i uwierz nigdy nie staniesz przed takim wyborem
Czyżby?
A Ty myślisz, że niczego ze swojej świadomości nie wypierasz?
Jest całe mnóstwo rzeczy, których nie pamiętasz. Ba! Nie tyle nie pamiętasz, co całkowicie się ich pozbyłeś.
Wszystko to, o czym tu mówicie można nawet samodzielnie wywołać ;p
Także, bakal, najpierw trochę więcej się dowiedz na ten temat - potem wysnuwaj jakieś stanowcze tezy ;)
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

heh zle mnie zrozumniełaś mi chodzi o to że nie można poza mózgiem kooperować naszą pamięcią !!! a co do douczenia się to tego mam aż nadto !!!
The Little One
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 351
Rejestracja: 2006-07-26, 14:57

Post autor: The Little One »

mi chodzi o to że nie można poza mózgiem kooperować naszą pamięcią !!!
Wypowiadaj się zatem precyzyjnie.
(I jako Moderator proponuję pisać dłuższe i kunstruktywniejsze posty, bo te trochę zbyt mało wnoszą do tematu ;p)
a co do douczenia się to tego mam aż nadto !!!
Podziel się zatem z Userami swoją wiedzą na ten temat - myślę, że jest to adekwatny do tego rodzaju wynurzeń topic (;
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

Powiedzmy że wygrałaś :)
Bede starał się pisać więcej (to nie zawsze jest możliwe) i wypowiadać bardzo jasno...
A co do Userów to dzieki :P tylko wyrażam własną opinie!
marta.heva
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 262
Rejestracja: 2007-07-01, 14:45
Lokalizacja: Piastów

Post autor: marta.heva »

Pamięć to zbiór impulsów ( niezwykle krótkich i działających tylko w danych partiach mózgu !!!
a co jeśli te impulsy można z mózgu usunąć?
ja już dawno podejrzewałam, że do tego musi kiedyś dojść, że człowiek nauczy się usuwać pamięć, ba, nawet wprowadzać czyjeś wspomnienia ... przypuszczam że to tylko kwestia czasu.
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

Nie jest to możliwe z 2 powodów :
1. każdy mózg ma innego rodzaju impulsy zależą od np. wielkośći mózgu, ilości danych itd... każdy ma jakby inne IP i żaden nie pasuje do innego
2. Niemożna stworzyć sztucznego nośnika tych że impulsów ...

A co do usuwania to jest to nawet teraz możliwe ... jak juz mówilem w mózgu
można dowolnie kooperować tym co pamiętamy ale nic więcej i nigdzie więcej !!!
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Oj bakal, bakal, nie doceniasz ludzkiej pomysłowości. Każdy mózg ma przecież taką samą budowę i plan działania. Do selektywnego modyfikowania pamięci faktycznie daleka droga, ale interfejsy myślowe i bezpośrednie typu mózg-maszyna już skonstruowano. Wystarczy podłączyć kamery do ośrodków wzrokowych i już mamy rejestrator wspomnień. SF puka do naszych drzwi.
bakal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 2007-07-29, 18:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: bakal »

Co do budowy i planu to się niestety nie zgodzę :P
A co do tej drogi to jest zbyt długa i kręta !
Hmm ale skoro mamy sztuczny mózg ... to i tak poza nim nic niemożemy robić z tym co pamientamy :P i juz powiedzialeś dokladnie to co ja sugeruje :)
Tylko w innym formie :P
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”