Hipnoza, Sugestia vs. Reiki, afirmacja?

Tematy o hipnozie, autohipnozie i szeroko pojętej psionice (czyli postrzeganiu pozazmysłowym i psychokinezie).
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Hipnoza, Sugestia vs. Reiki, afirmacja?

Post autor: Titania (usunela konto) »

Juz zawsze interesowala mnie psychoanaliza, Freud, hipnoza. Wywieranie wpływu na ludzi, neurolingwistyka, manipulacja ...

Przy pomocy autohipnozy probowalam urosnac, zżucić pare kilo, poprawic nastruj, nabrac pewnosci siebie. Czytalam ksiazki o autohipnozie, o mocy sugestii.....nagle znalazlam się posrod grona ezoterycznego.
Zamiast sugestii spotkalam się z afirmacja, hipnoze i autohipnoze zastapilo Reiki.

Wszystko to co obiecywano przez autohipnoze lub hipnoze mozna uzyskac przez Reiki, ktore jest jeszcze latwiejsze w uzyciu, wystarczy miec inicjacje i wierzyc...wszystko moze trwac krocej, czas i raum nie odgrywaja roli.

Wlasciwie mysle, ze gra w tym wszystkim ogromna role moc sugestii szczegolnie w Reiki, gdzie kazdy inaczej odczuwa jakas energie lub jej wibracje. Uwazam, ze sugestia odgrywa niemala role u tych co widza aure...nie wspominajac juz o podrozach astralnych.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

A czy Reiki nie zawiera elementów autosugestii ?
Nephesh

Post autor: Nephesh »

Usui ReiKi Ryoho owszem między innymi Gokai MeiJi powtarzane codziennie ;), jeśli chodzi o samo ReiKi jako energii jego skuteczność jest potwierdzona jak i innych tego typu sprawdzonych terapii tym, iż przynosiła efekty w czasie eksperymentów niezależnie od odległości i od tego czy pacjent o tym wiedział czy nie, plus efekt bardzo przekraczające tyle ile mógłby dać efekt placebo.
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Tak, Spock;) wlasnie to chcialam delikatnie zasugerowac...., ze ezoteryka jest jakby odlamem psychologii. Odlamem dla samoukow, dla ludzi z pewnymi zdolnociami "para" i bez.
Czytajac np. ksiazki o Biopolach tej slynnej pani Jasmuheen, ktora odzywia się podobno swiatlem (ale jak byla tutaj gosciem na Talk Show, zamawiala sobie podobno duze porcje w hotelu :roll: ) wynikalo by, ze nauka o biopolach to wlasciwie tylko samosugestia/ autohipnoza!;) Kody na wieczna mlodosc, lub szczescie dotyczace biopoli to nic innego.

Dlatego zastanawiam się coraz glebiej nad Reiki...pozostajac wierna psychologii i coraz bardziej uznawanej w niej dziedzinie hipnozie.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Jeśli ezoteryka jest odmianą psychologii, to kompletnie szaloną :wink:

Autosugestia nie jest zła jesli pomaga czuć się lepiej. Ale... Na ile chcemy żyć w świecie iluzji ? Czy nie uciekamy tak od rzeczywistości ? Czy jesteśmy przez to silniejsi czy wręcz przeciwnie ?
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Dla mnie jest ezoteryka raczej odlamem nie odmiana psychologii...i stoje raczej tez po stronie naukowej czyli psychlogii. Faktem jest, ze psychlogia nie byla nigdy w pelni akceptowana, tzn. konkurencja z psychiatria gdzie zamiast duszy leczy się cialo -tabletkami, itd.
Dziedziny psychlogii jak hipnoza dopiero wlasciwie teraz zostaly zaakceptowana przez medycyne ale na bardzo malym obszarze zastoswania, np. u dentysty zamiast znieczulenia.
W niektorych bardzo katolickich regionach w gimnazium zabroniona jest wykladanie pedagogiki, poniewaz S. Freud powiedzial, ze czlowiek wymyslil sobie Boga jako obraz ojca, kogos kto wspiera i pomaga.

Spock ... pytam Cie jako matematyka/ inzyniera czy A. Einstein bez swojego swiata iluzji mogl by wpasc na tyle wspanialych odkryc? Wiedza
podobno jest wyczerpywalna, fantazja nie.
Zeby powstala zarowka, musi powstac ona najpierw w fantazji, potem w realu.

W ezoteryce nie podoba mi się pare spraw, to, ze Usui sam nie musial miec
inicjacji a inni musza (bo tak twierzda mistrzowie). Czy uniwersalna energia nie jest ostepna dla wszystkich? Tylko dla wybranych?
Potem nie wiem co mam sadzic o modlitwach do Metatronow, Elohimow, itd...Wiem, ze w tradycji zydowskiej bylo o tym ale to nie moja religia. Podobnie jak powtarzanie mantr z sanskryptu.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Rozbrajasz mnie Elfko... Na upartego mógłbym polemizować czy ludzka wyobraźnia jest rzeczywiście nieograniczona, ale... Chyba jesteś mądrzejsza ode mnie.
hanif
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-10-21, 07:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hanif »

Czy w ogóle istnieje coś takiego jak rzeczywistość?
Wszyscy mamy jakieś "filtry" przez które postrzegamy świat. Tak więc zmieniając owe filtry w ten czy inny sposób zmieniamy rzeczywistość.
jak powiedział Tim Leary "Any reality is an opinion. You make up Your own reality. WOW"
Co do hipnozy i autohipnozy, i tego czy jest to iluzja... Akurat jestem świeżo po lekturze rewelacyjenej pracy "Hipnoterapia" w której Ernest Rossi pokazuje mechanizm jakim sugestia jest w stanie wpłynąć na organizm na poziomie pojedyńczych komórek. Jako człowiek który z hipnozą (eriksonowską), instalacją hipnotyczną, transem etc. ma do czynienia dośc dużo moge powiedzieć, że są to świetne metody dające zadziwiające wręcz rezultaty jak np. wyostrzenie zmysłów, odmłodnienie, poprawia zdrowia czy wiele efektów bardziej "wewnętrznych" czy psychologicznych jak likwidacja fobii czy zainstalowanie sobie wchodzenia w szamański stan świadomości i inne "ezoteryczne" efekty.
A czy ezoteryka to sugestia, hipnoza? Hmmm.... Jeżeli pamietamy że astral to właściwie to samo co wyobraźnia, to takie rozważania traca moim zdaniem sens. Granica tych wszystkich rzeczy jest bardzo płynna i najistotniejszym kryterium jest efek. "Naszą metodą nauka" i sceptycyzm magiczny Mistrza Theriona.
Co do inicjacji. Istnieje coś takiego jak linia przekazu. I ile, dalikatnie mowiąc, reiki is not my cup of tea, to istnienie jej w reiki wcale mnie nie dziwi.
Oczywiście że każdy może mieć dostęp, każdy ma potencjał "KIA jest we wszystkim i wszystko jest w KIA. KIA jest wszystkim i wszystko jest KIA". Natomiast jest to już inne jego przejawienie. Jak białe światło przepuszczone prze rózne filtry,
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Tak, masz w pelni racje Hanifm kazdy ma swoja i inna iluzje rzeczywistosci.
Swiat jest taki jakim go widzi poszczegolna osoba....podobno.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Hipnoza, psionika (PSI)”