Turystyka paranormalna

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Luxor

Turystyka paranormalna

Post autor: Luxor »

Prośba o udział w ankiecie przypomniała mi, że chciałem zapytać się właśnie o tę sprawę.

Proszę o wszelkie informacje nt. opisów planów i odbytych podróży w Polsce, Europie i na świecie do miejsc "niezwykłych" takich jak Machu Pichu, Puma Punku, Tiwanaku, Göbekli Tepe, Rapa Nui, piramidy na Bałkanach, Szangri-La, itp:
- ile trwała wyprawa?
- jakie były niezbędne przygotowania formalne (wizy), zdrowotne, czytanie lektur?
- ile to kosztowało, jak zaoszczędzić?
- jaki transport?
- jakie jedzenie, picie?
- jaki sprzęt do chodzenia, wspinaczki, nurkowania ...?
- jak najlepiej udokumentować, jaki sprzęt to zdjęć, filmów?
- jaka pora roku najlepsza?
- przewodnicy na miejscu?
- strony www na ten temat z dokumentacją?
- czy ktoś próbował objechać świat w ten sposób?

Będę bardzo zobowiązany, pozdrawiam serdecznie ! :grin:
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Spock »

Może nie jest ze mnie jakiś wielki podróżnik, ale to naprawdę zdumiewające, jak bardzo ludzie są bezmyślni. Jak wielu wyrusza w drogę bez jakiegokolwiek rozeznania. A potem zdziwienie i wielka obraza...

Tak więc, mądrze czynisz, że pytasz :)

Podstawowym źródłem informacji praktycznych jest poradnik "Polak za granicą", dostępny na stronach polskiego MSZ. Znajdziesz tam informacje o wizach, przepisach wjazdowych, ogólnym poziomie bezpieczeństwa, czego można się spodziewać - może nie wyczerpujące, ale za to bez upiększeń i ściemy.
No i oczywiście google maps, lonelyplanet, fora podróżnicze...

Z wymienionych przez ciebie miejsc, byłem w Bośni (tam gdzie ta domniemana piramida). O Bośni można wiele opowiadać, ale tak w telegraficznym skrócie:
- Bośnia leży poza UE i Shengen, czyli wymagany jest normalny paszport. Wizę dostajesz na granicy.
- Jeśli jedziesz na własnych kółkach - Zielona Karta. Wyrobisz za darmo w ubezpieczalni. Polskie prawo jazdy jest uznawane.
- Pieniądze. Bośniackiej waluty nie kupisz w żadnym banku, kantorze ani w ambasadzie. Karty płatnicze działają, więc przy pierwszym bankomacie warto wybrać trochę ichniej gotówki, na wszelki wypadek.
- W Bośni wciąż jest dużo min przeciwpiechotnych z okresu wojny w Jugosławii. Dla ciebie oznacza to: nie chodzić po lasach, nie rozbijać namiotu, nie chodzić w krzaczki na poboczu, iść/jechać tylko koleiną, nie zwiedzać ruin. A jeśli już, to tylko w towarzystwie miejscowych.
- Unikać tematów polityki.
- Język: może mi się wydaje, ale lepiej nie wyjeżdżać od razu z angielskim (trochę tego nie lubią). Bośniacki należy do rodziny języków słowiańskich, warto spróbować po polsko/rosyjsku. Naprawdę można się dogadać.
- Koszty: to już musisz sam policzyć, ceny są podobne. Uwzględnij jedzenie, nocleg, benzynę/bilety za każdy dzień. Zaokrąglaj w górę, raczej więcej niż mniej.
- Czas: dojazd tam i z powrotem + ilość dni na zwiedzenie tego co chcesz + 2 dni na zapas.

Tak ogólnie, gdziekolwiek byś nie był:

- Gdy jesteś za granicą, reprezentujesz nasz kraj. Nie przynoś Polsce wstydu (wystarczy że nasz rząd to robi...)
- Ubierać się skromnie, nie kłuć w oczy gadżetami. Wtopić się w tłum.
- Słuchać miejscowych, bo oni zawsze znają swój kraj najlepiej.
- Nie fotografować policji, wojska, przejść granicznych itp. Różnie bywa.
- Nie bać się.


A poza tym: czytać książki! To naprawdę zjednuje ludzi, gdy zobaczą, że interesuje cię coś więcej, niż standardowe turystyczne badziewie. Od razu inaczej na ciebie patrzą.
Idź do księgarni, popatrz co czytają, a lepiej poznasz obcy kraj.

PS. Ta piramida to inaczej góra Visocica, we wsi Visoko, 15 km od Sarajewa. Jeździ tam jakiś PKS. Można próbować zasięgnąć języka na miejscu, albo kontaktować się z towarzystwem poszukiwaczy.
Luxor

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Luxor »

Ok, dziękuję bardzo za info nt. Bośni i poradnika.

Byłem wiele razy za granicą, mieszkałem w USA przez kilka lat, kilka miesięcy w europie Zachodniej więc te zbyt bezpośrednie uwagi co do zachowania są niezbyt trafione.

Chodzi mi o konkretne info związane z miejscami niezwykłymi.

Pzdr
Awatar użytkownika
MarcinK95
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 86
Rejestracja: 2012-07-19, 17:31

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: MarcinK95 »

Chodzi mi o konkretne info związane z miejscami niezwykłymi.
W takim razie polecam książkę "Podróże Z Dreszczykiem" gdzie między innymi opisane są sposoby dotarcia do miejsc niezwykłych.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/86766/po ... eszczykiem
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Spock »

Z miejscami niezwykłymi jest pewien problem: albo przyjeżdża tam setka turystów i całą niezwykłość diabli biorą (np. Stonehenge), albo są zamknięte dla zwiedzających, jak Altamira.
Dużo zależy od tego, co dla ciebie jest warte uwagi.
Luxor

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Luxor »

Rzeczywiście bardzo ciekawe - o to chodziło!

Dziękuję. :-)
Luxor

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Luxor »

Stonehage wydaje mi się bardziej ciekawe niż Altamira i pewnie poradziłbym sobie z dużą liczbą turystów, po prostu wyłączyłbym się zupełnie i przestał zwracać uwagę.

Interesuje mnie miejsca jak wcześniej wymieniłem, np. jeszcze Nazca itp.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Spock »

http://www.wenezuela.zwiedzak.pl/?adr=3

Powrót do ery paleozoicznej, a bez roślin to wręcz Archaik. Tak wyglądała Ziemia u zarania dziejów.
Luxor

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Luxor »

Ciekawe, dziękuję, dużo się nowych rzeczy dowiaduję :-)
Niestety nie będę zapewne odpowiadał na bieżącą ale zachęcam gorąco do kontynuowania dyskusji!
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: Arek »

Hejka ,,,,na pewno godne polecenia jest między innymi wyprawa W. Bobilewicza na Wyspy Salomona.
Opis , a raczej jego dziennik można poczytać w necie, bardzo ciekawe, sam kiedyś wszystko od deski do deski przeczytałem
http://www.wyspy.webd.pl/pl,wyprawa.html

https://solomonexpedition.wordpress.com/

pozdrawiam
patyk
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2020-07-19, 03:59
Komentarze: 7

Re: Turystyka paranormalna

Post autor: patyk »

Spock pisze: 2015-03-03, 12:55 Z miejscami niezwykłymi jest pewien problem: albo przyjeżdża tam setka turystów i całą niezwykłość diabli biorą (np. Stonehenge)...
Nie, to miejsce jest puste i nie wiem co ludzie w tym widzą - lokalne firmy w angli wręcz proszą się o ludzi, namawiają szkoły, ośrodki językowe...byleby tylko zorganizować wycieczkę.
A gdy przybędziemy na miejsce po wielogodzinnej podróży, to widzimy puste pole, w ciul ludzi, drutu, i jedno kółko dookoła sterty kamieni. W zasadzie szybciej chcesz stamtąd odjechać niż przyjechałeś.
Natomiast co do "magiczności" tego miejsca...nope, pustka, może jakieś lekkie zawirowania energetyczne pola, ale z kolei nie każdy ma taką wrażliwość aby "to" poczuć, czyli dla 95% zwiedzający bedzie to nadal....kupa kamoli.
Gdyby spisać wszystkie odczucia ludzi którzy tam przyjechali, to głownie brzmiałyby: kupa kamoli, strata czasu, czy po co ja dałem się nabrać na tą wycieczkę.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”