UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Dobra, przyszedł czas się podzielić tym, o czym wspominałem wczoraj w shoutboksie :P

Jeśli ktoś nie wie, o co biega, niech przeczyta tego newsa:
http://www.paranormalium.pl/1003,news.html

Zaprezentuję w tym temacie dokonane przeze mnie nagrania fragmentów transmisji zagadkowej radiostacji, znanej jako UVB-76.

Na dobry początek jednak - troochę informacji na temat tej stacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/UVB-76
Właśnie od tego dźwięku wzięła się nazwa potoczna radiostacji - "the buzzer" (po naszemu "budzik", rosjanie nazywają to "żużałka" lub "wojennaja żużałka").
Nie jest to typowa stacja numeryczna, choć raz na ruski wiek komunikaty słowne można (było) usłyszeć.

Normalna transmisja wygląda(ła) mniej więcej tak:

Tak cały dzień - tuuut, tuuut, tuuut...

Natomiast to, co zarejestrowałem wczoraj, w najwyższym stopniu odbiega od "normalności" :P
Korzystałem z odbiornika "Hano Bay DX" udostępnionego do korzystania w witrynie http://globaltuners.com (Ivo, thanks for this website!).

Pierwsze nagranie:
http://paranormalium.pl/download/buzzer ... 04_UTC.mp3
Nagrywane od 19:55 do 20:04 (czas podany w nazwie pliku jest w formacie UTC - aby uzyskać czas polski, dodajemy dwie godziny).
Niestety, koło 20:04 padł mi modem z iPlusa i na pół godziny straciłem kontakt z Internetem :/

Drugie nagranie:
http://paranormalium.pl/download/buzzer ... 40_UTC.mp3
Nagranie trwa ponad trzy godziny - nagrywałem bez przerwy od 20:29 do 23:40.
Tu w 18. minucie ktoś wszedł na odbiornik i mi przestawił częstotliwość - koło 21. minuty ustawiłem spowrotem na UVB-76.

Przygotowuję krótki opis co ciekawszych fragmentów drugiego nagrania. Na chwilę obecną mogę polecić następujące momenty:

Czas nag. - opis
0:01:34 - pierwszy raz występuje zestaw budzik + muzyka Czajkowskiego + budzik, ów zestaw będzie się często powtarzał - będzie opisywany jako "budzik + muzyczka + budzik"
0:06:16 - pierwsza wyliczanka
0:09:48 - druga wyliczanka
0:18:22 - ups, ktoś wszedł na odbiornik i zmienił częstotliwość...
0:21:37 - częstotliwość spowrotem ustawiona na 4625 khz
0:43:40 - wyliczanka + przekaz Morsem
1:09:40 - jakieś krzyki, piski
1:03:14 - budzik + muzyczka + budzik
1:05:19 - budzik + muzyczka + budzik
1:11:23 - beknięcie! :D
1:12:06 - budzik + muzyczka + budzik, wymieszało się z przekazem w alfabecie Morse'a
1:13:41 - budzik + muzyczka + budzik
1:16:00 - budzik + muzyczka + budzik
1:25:06 - budzik + muzyczka + budzik
1:31:47 - budzik + muzyczka + budzik

Później poszerzę opis. Powyższe pisałem krótko przed północą, takie krótkie bo na szóstą rano musiałem wstawać, więc czas był więcej niż najwyższy, by udać się do wyra :P

Mogę powiedzieć jeszcze tyle, że przez większość czasu w tle słychać jakieś rozmowy albo przekaz alfabetem Morse'a - zwykle na 4625 khz słychać tylko "budzik".
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Darnok »

A rozszyfrowałeś alfabet morsa?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Nie. I z tego co wiem z czatu na GlobalTuners, z rosyjskiego forum radioscanner.ru i z forum RadioPolska.pl, to nikomu jeszcze się tego nie udało odkodować.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Otrzymałem właśnie subskrypcję z listy dyskusyjnej serwisu spynumbers.com - tutaj wklejam co ciekawsze fragmenty dyskusji.
Ryan pisze:The morse code was absolutely from a pirate. I decoded a lot of the higher hz morse
It said "Fuck You Ryan" twice followed by "Good Night Ary" in dutch
There were a few parts I was not sure of "??? My mother copied ????" and "???K you in morse"
As well as various "UVB76" and "AVB76" mentions within the morse.
The lower portions of morse were 5character groupings of no obvious pattern or meaning.

These transmissions were during the time myself and Ary were sending emails regarding the recent fluctuations in broadcast, and are obviously not a coincidence.
Po naszemu - wiadomości nadawane Morse'em były (a raczej są - cały czas coś tam pika) dziełem żartownisiów, którzy wykorzystali szum wokół UVB-76. Ryan odkodował część tych wiadomości - ich treść brzmiała "pierdol się Ryan" i "dobranoc Ary" (po duńsku - "Ary" to Ary Boender, twórca jednej z popularniejszych stron o stacjach numerycznych).

W innym miejscu Ryan jest pewny, że głos żeński odczytujący cyfry pochodził z syntezatora.
Pavel pisze:I was listening yesterady evening about 18:00z from Prague, Czech Republic, where I obviously have a good reception.

1) There is (was) permanent carrier on 4625. It was definitely weaker than obviously, but it was there. This carrier was unmodulated most of the time, with exceptions below.

2) Sometimes, a modulation appeared.
- Counting by male voice (natural, not synthesized) in Russian from
1 to 10 and then "priyom" ("over")
- Swan Lake samples
- Various noises and knocking
- Buzzer sound - only a few bursts and then silence again.

I believe, that this modulation was genuine, because it had the same partly suppressed LSB as UVB-76 obviously has. I believe that a pirate cannot easily simulate this. I think also, that a pirate would not transmit a continuous carrier for such a long time like this.

3) Two sources of morse, one high-pitched and faster, the second about obvious 500 Hz and slower. These didn't have their LSB "shadow" and so I
think, that they were pirates. I didn't attempt to decode neither of them, because I realized, that they are not from real UVB-76. I think that there is really a maintenance of the AF part of the transmitter, but the HF/final is still running, even maybe with reduced power.

With regards,
Pavel
Pavel słuchał w sobotę wieczorem koło 18-tej czasu miejscowego w Pradze, gdzie miał dobry odbiór. Na częstotliwości 4625 kHz jest lub była obecna fala nośna - zdecydowanie słabsza, niż wcześniej, ale jednak była. Pozostała ona niezmodulowana przez większość czasu, z pewnymi wyjątkami - czasami modulacja się pojawiała:
- odliczanie przez głos żeński (naturalny) po rosyjsku od 1 do 10, po czym następowało słowo "koniec"
- fragmenty "Jeziora Łabędziego" Czajkowskiego
- różne hałasy i stukanie
- "budzik" - kilka brzęknięć i cisza
Pavel sądzi, że ta modulacja była oryginalna - to znaczy pochodziła z UVB-76, ponieważ podczas nadawania w USB występowały odgłosy w LSB. Ponadto, pirat nie byłby w stanie nadawać nieprzerwanie nośnej przez tak długi czas.

Przekazy w alfabecie Morse'a, nadawane w USB, nie powodowały występowania jakichkolwiek dźwięków w LSB, stąd wniosek, że były one dziełem piratów. Pavel dał sobie w ogóle spokój z ich odkodowywaniem. Wydaje mu się, że to obsługa UVB-76 przeprowadza jakąś konserwację nadajnika i stąd te dziwy na 4625 kHz.

Swoją drogą, jeśli ktoś się dokładnie wsłucha w drugą połowę dłuższego nagrania, z pewnością rozpozna... "Dragostea din tei" zespołu O-Zone :P
W tamtym czasie piraci już zdążyli się nieźle rozkręcić. "Żużałka" w pewnym momencie stała się całkowicie niesłyszalna, przynajmniej dla mnie.

Obecnie, jak już wspominałem, "budzika" nie słychać - na ich częstotliwości jeno Morse...
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: IteratorZX81 »

To w końcu UVB jest na 4625 LSB czy USB? Bo w newsie było że USB, tu że LSB...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

To znaczy normalnie UVB-76 nadaje w USB, ale z jakiegoś powodu występuje również przydźwięk w LSB. Brak przydźwięku w LSB oznacza, że sygnał emitowany jest nie przez "żużałkę", ale przez jakiegoś pirata.

Teraz coś z innej beczki. Kolega z forum RadioPolska.pl zapodał linka do nagranego przez siebie kawałka transmisji:

Rzecz zabawna, że - o ile godzina wyświetlająca się na jego radiu jest poprawna - u mnie w tym momencie było słychać... "Dragostea din tei" :P (w moim nagraniu słychać to w momencie koło 2:20:00)
Nieźle się musieli już piraci bawić - krzyki, piski, beknięcie, "fuck you" Morse'em i O-Zone na dokładkę.
Kac_r
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-19, 11:08

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Kac_r »

witam.

i jak wygląda sytuacja ?

stacja znów nadaje 'normalnie' ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Narazie w eterze cisza. Ostatnią wyliczankę i w ogóle cokolwiek co możnaby przypisać "żużałce" słyszałem kilka dni temu.

Możesz samemu sprawdzić - wystarczy się zarejestrować na GlobalTuners.com i po uaktywnieniu konta przez admina mamy dostęp do wszystkich odbiorników. IMO najlepsze to Vidablick i HanoBay DX.
Kac_r
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-19, 11:08

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Kac_r »

ps. stacja do dnia 16.09 powinna juz funkcjonowac


aha i jeszcze jedno :

5448.0 kHz (day), 3756.0 kHz (night) – North-Caucasus military district, Rostov/Don: channel marker “pip”, voice messages

4325.9//5465.9 kHz – Privolzhsko-Uralsky military district, Yekaterinburg: callsign “Plavets-41”, channel marker “R”, voice messages

5473.0 (day); 3828.0 (night) – Leningradsky military district, Saint Petersburg: callsign “Riabina”, channel marker “squeaky wheel”, voice messages


mozesz sprawdzic ? : )


i na koniec, kolejny edit . ... prosze o krotka instrukcje odnosnie tego radia online ...

co do buzzera, wczoraj byl slyszalny ;] ... na ta chwile cisza.

tak swoją droga wczorajszy mors wyglądał tak : ...---.../...---... heh, czy trzeba cos wiecej dodawac ? : ) ...


sam nie wiem, czemu to tutaj pisze, ale zainspirowalo mnie wasze zainteresowanie.... moze ktos odpisze

-- 2010-09-09, 18:15 --

pisze post pod poste, ale nie chce zeby się zlalo info.


buzzer wrocil, teraz nadaje morsem od 3 minut.

pozdr.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Taka ciekawostka - zobaczcie co zostało nadane 6 września w postaci radiowego graffiti :P
http://uvb-76.blogspot.com/2010/09/prob ... ffiti.html
Dla nieznających grażdanki - tak, tam pisze "ch*j" :lol:
Na 100% bawili się piraci. Teraz boją się nadawać na tej częstotliwości, bo administrator tego bloga - cokolwiek popularnego - raportuje do odpowiednich służb takich delikwentów.
Kac_r
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-19, 11:08

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Kac_r »

Ivellios pisze:Taka ciekawostka - zobaczcie co zostało nadane 6 września w postaci radiowego graffiti :P
http://uvb-76.blogspot.com/2010/09/prob ... ffiti.html
Dla nieznających grażdanki - tak, tam pisze "ch*j" :lol:
Na 100% bawili się piraci. Teraz boją się nadawać na tej częstotliwości, bo administrator tego bloga - cokolwiek popularnego - raportuje do odpowiednich służb takich delikwentów.

do jakich służb ... przecież to radio 'niczyje' ;] .... wiadomo o co chodzi.

osobiscie nie wierze, ze piraci mogliby zakłócić bądź co bądź rządowy nadajnik ... nie wnikając w jego funkcje, to stacja nadająca od blisko 20 lat nie jest niczym nie znaczącym.

w przekazie niema nic przypadkowego mimo, że może to sprawiać takie wrażenie.

na tą chwilę radio miczy ;]. Do wczoraj morse ;]
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Kac_r pisze:osobiscie nie wierze, ze piraci mogliby zakłócić bądź co bądź rządowy nadajnik ... nie wnikając w jego funkcje, to stacja nadająca od blisko 20 lat nie jest niczym nie znaczącym.
To widocznie NIC nie wiesz o radiu.
Co z tego, że rządowy nadajnik? Jak ktoś chce i potrafi to zakłóci wszystko.
Wystarczy trochę wiedzy, odrobina sprzętu - i możesz wejść na częstotliwość Radia Maryja i nadać "gdyby kózka kwiecień plecień to by Rydzyk ch** wam w d***".
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: cleric »

albo podać info ze ojciec Rydz kaput ^^ to byloby piekne :D wyobrazacie sobie co by się dzialo? :D sory za OT ale tak mi się spodobało to włamanie do Radia ze nie moglam sobie odmowic :)
Kac_r
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-19, 11:08

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Kac_r »

Ivellios pisze:
Kac_r pisze:osobiscie nie wierze, ze piraci mogliby zakłócić bądź co bądź rządowy nadajnik ... nie wnikając w jego funkcje, to stacja nadająca od blisko 20 lat nie jest niczym nie znaczącym.
To widocznie NIC nie wiesz o radiu.
Co z tego, że rządowy nadajnik? Jak ktoś chce i potrafi to zakłóci wszystko.
Wystarczy trochę wiedzy, odrobina sprzętu - i możesz wejść na częstotliwość Radia Maryja i nadać "gdyby kózka kwiecień plecień to by Rydzyk ch** wam w d***".

widocznie nie wiele wiesz o podejściu rosjan względem bezpieczeństwa swoich stacji nadawczych (nie tylko radio ;] ), jeśli tyle wiesz to wiesz także, że z odległości zbyt dużej nic się nie zrobi.

ja oczywiście nie upieram się, że to nie piractwo itd ... chcę tylko zwrócić uwagę na to, że wątpliwym jest, żeby coś takiego zaszło... chociaż z drugiej strony ...

tak czy inaczej, komunikaty morse`a nadawane są nawet i dzisiaj, co jakiś czas ... jeśli robiliby to piraci to z pewnością nie trwałoby to tak długo

co więcej, biorąc pod uwagę to, że rosjanie utrzymują ten nadajnik od blisko dwudziestu lat tym mniej prawdopodobne, żeby na to przez taki czas pozwalali.

pozdr.

-- 2010-09-16, 22:44 --

ok. dzis jest 16.

prosze wlaczyc buzzera i ...
radze teraz doczytac to co pisalem wczesniej.

teraz nadal twierdzisz, ze nie wiele wiem ?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: UVB-76 aka "The Buzzer" aka "wojennaja żużałka" - mp3!

Post autor: Ivellios »

Przepraszam za takiego odświeża, ale mam coś ciekawego dla fascynatów stacji numerycznych i innych radiowych zagadek. I tym razem nie jest to podcast Paranormalium ani jakiś suplement do niego, ale coś, czego można sobie posłuchać na żywo. I nie, nie jest to UVB-76, choć i do dziś z tą radiostacją dzieją się ciekawe rzeczy :P

Otóż od nieco ponad roku śledzę stację znaną pod kryptonimem E06. W necie krążą różne inne nazwy - "Russian Man", "Russian Man in English", itd, a to ze względu na prawdopodobną lokalizację nadajnika oraz osobliwy akcent, z jakim męski głos odczytuje cyferki (w przybliżeniu - łan, tu, fri, foo, fajf, sjeks, sevyn, ejt, najn, zjeroo). Chciałbym zachęcić was do zajrzenia do tematu, który założyłem na forum ludzi interesujących się UVB-76 i innymi zagadkami w eterze:

http://uvb76.freeforums.org/viewtopic.php?f=10&t=195

W każdy weekend nasłuchuję E06 i zapodaję tam linki do nagrań transmisji.
Jeśli ktoś jest słaby z angielskiego, to opiszę w skrócie - stacja wzmogła ostatnio swoją aktywność (dotychczas nadawali raz na cztery tygodnie, gdzieś od listopada słyszę ich dwa razy co tydzień), niedawno przestali nawet zmieniać częstotliwość (wcześniej za każdym razem nadawali na innej). E06 można usłyszeć w każdą sobotę i niedzielę na częstotliwości 5782 kHz, normalna transmisja zaczyna się o godzinie 0130 UTC (u nas to jest 2:30, w czasie letnim 3:30), aczkolwiek czasami zdarza się, że identyfikator stacji słychać już wcześniej.

Uprzedzając ewentualne pytania o odbiornik, zachęcam do zapoznania się ze stroną http://globaltuners.com/ - tutaj można skorzystać z kilkudziesięciu radioodbiorników usytuowanych w różnych częściach świata. Wspomnianą stację E06 najlepiej słychać na odbiornikach w UK, Szwecji i Niemczech, choć nawet i na Słowacji "gra i buczy" :P
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Download”