Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Wszelkie tematy związane z życiem po śmierci, duchami, przeżyciami z pogranicza śmierci, itd. Co się dzieje z nami po śmierci? Przechodzimy w inną rzeczywistość? Wchodzimy do innego ciała? Czy może tylko umieramy i przestajemy istnieć?
Pawqq
 
 
Posty: 11
Rejestracja: 2011-05-04, 18:21
Lokalizacja: Bielsko-biała

Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: Pawqq »

Ostatnio zainteresowałem się tematem EVP, lecz nęka mnie jedna myśl, a mianowicie czy owe nagrania mogą być fałszowane? podam kilka przykładów, a Wy oceńcie
PS. 2 linki z innych stron resztę znalazłem sam ;]



http://www.aaevp.com/examples.htm
http://theshadowlands.net/ghostwav.htm
http://inicia.es/de/luisfountain/evp_1.htm
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: Spock »

Fałszerstwo ? Ależ to niemożliwe. Jak mogło ci to przyjść do głowy ?



Oczywiście że mogą być sfałszowane, miszczu.
Awatar użytkownika
wolek14
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 2010-02-28, 19:36

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: wolek14 »

Cześć!
Przesłuchałem sobie nagrania, lecz nie poddawałem szczegółowej analizie. W pierwszym filmiku moment w którym niby nagrało się "Please Help Me" jest ukazany tylko po przeróbce, oryginalny materiał jest ucięty tuż przed tym momentem. Poza tym sam szept ma w sobie ewidentny efekt zbliżeniowy, czyli zjawisko który występuje gdy mówi się bardzo blisko mikrofonów, podbija wtedy dolne rejestry.
W drugim filmiku hmm... może ja się nie znam, ale nie wiem co może powodować nagranie się takiej ilości szumów, i to bardzo nienaturalnych. Podejrzewam, że czytelność głosu, i tym samym możliwość dokładniejszej analizy została uniemożliwiona właśnie tak olbrzymią ich ilością.
A w trzecim filmiku odgłosy tych niby dzieci coś za wyraźne, i równe poziomem z głosami ludzi. Od razu jakoś tak mało wiarygodny ten filmik, bez jakichś "efektów specjalnych".
Ogólnie, gdy natrafiam na takie nagrania, zawsze można wskazać odpowiedni efekt zrobiony programem komputerowym.
Drugą sprawą jest sprzęt używany do nagrań... Nawet najwięksi "zawodowcy", którzy zapewne z własnej kieszeni badań nie robią, idą nagrywać.... analogowym dyktafonem. To już samo w sobie ma niewielki odstęp sygnału od szumów, a podając przetwarzaniu np. do formatu mp3, dochodzą kolejne szumy, błąd kwantyzacji na przetwornikach A/D itd. Poza tym mikrofony elektretowe, jakie są używane w takich sprzętach wołają o pomstę do nieba. Ich pasmo przenoszenia jest bardzo zawężone, oraz nieliniowe. To tak, jakby nagrywać telefonem.
Analiza tak nagranego materiału jest bardzo trudna, więc bardzo łatwo o fałszerstwo, bo każdy "błąd" popełniony przy fałszowaniu można zwalić na niedokładność urządzenia, zniekształcenia itp.
Pozdrawiam, Łukasz.

PS. Widzę że kolega z BB, można się kiedyś ugadać na jakieś EVP w okolicy:)
Ostatnio zmieniony 2011-05-08, 13:27 przez wolek14, łącznie zmieniany 2 razy.
robertwawa31
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-12, 01:59

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: robertwawa31 »

Zjawisko jest prawdziwe.

To nie są żadne demodulacje, intermodulacje, skrośne - fal radiowych,
takie jakie niekiedy słychać od zagranicznych stacji radiodyfuzyjnych
przy podwyższonej propagacji jonosferycznej,
np. w tanich chińskich głośnikach komputerowych ze wzmacniaczem.
Jestem obeznany z tematyką radiokomunikacji, nasłuchów,
krótkofalarstwa od lat i transmisje radiowe rozpoznaję natychmiast.

Tu masz po polsku.



sek 33-35 "czy jest tam ktoś" (z pogłosem)
sek 41-43 "czy jest tam ktoś" (wypowiedziane w tonie pytającym)
sek 44-45 "dziękujemy"

Wyjaśnieniem naukowym jest powodowana przez duchowy umysł
modulacja (koherencja) na poziomie kwantowym.
W tym przypadku zostały na poziomie stanów kwantowych
zmodulowane tworzące tło nagrania
- artefakty kompresji formatu AMR
(stosowanego w dyktafonach wbudowanych w telefony komórkowe)
- w taki sposób, by utworzyły głosy.

Wyjaśnia to obecną naukową zagadkę - czym jest i jak działa mózg.
Duchowy umysł moduluje w ten sam sposób stany kwantowe
w mikrotubulach mózgu ożywiając ciało, materię.

I właśnie evp jest doświadczalnym potwierdzeniem tej teorii:

Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: Arek »

Wolek i Robertwawa
Jaki powinien być mikrofon i sprzęt do nagrań takiego rodzaju?. Widać że wiecie więcej niż przeciętnie, więc chętnie poczytam o sprzęcie który ma mniej wad.

pozdrawiam serdecznie
robertwawa31
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-12, 01:59

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: robertwawa31 »

A skąd wniosek o fałszerstwie?

A co do mikrofonu to wcale nie jest on potrzebny, gdyż to nie są dźwięki.
Każdy szum elektroniczny czy to w radiu między stacjami,
czy szumy własne tranzystorów
(także tych w przedwzmacniaczach mikrofonowych),
które słychać na tle nagrań
- powstają w wyniku zjawiska tunelowego.

Na elportalu był schemat generatora szumu
w oparciu o diodę Zenera.
Ostatnio zmieniony 2011-05-12, 12:05 przez robertwawa31, łącznie zmieniany 1 raz.
robertwawa31
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-12, 01:59

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: robertwawa31 »

Dużo pisania, trzeba by całą pracę rozprawę napisać.
Tym nie mniej wykonując taki generator a następnie rejestrując szum w formacie nieskompresowanym PCM - można potem wyłowić z tego szumu głosy.
Ale trzeba znać podstawy elektroniki i być obeznanym z lutownicą.
Generator należy zaekranować, inaczej może być słyszany "brum" sieciowy 50hz.
a sygnał z generatora doprowadzić ekranowanym przewodem do wejścia karty dźwiękowej.
robertwawa31
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-12, 01:59

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: robertwawa31 »

Oczywiście można sfałszować nagranie i zapewne część taka właśnie jest.
Jednak w tym temacie nie ma mowy o pieniądzach czy sławie,
bez względu czy opublikujesz prawdziwe nagranie czy sfałszowane.
Nawet uznani naukowcy którzy się tym zajęli
- stracili zaufanie w oczach świata naukowego
i zostali automatycznie zepchnięci do grona pseudonaukowego.
Podobnie jest z naukowcami badającymi relacje pacjentów
którzy opuścili ciało w czasie tzw śmierci klinicznej,
a którzy to naukowcy na podstawie własnych obserwacji
odważyli się sprzeciwić naukowemu paradygmatowi
odnośnie mózgu i umysłu.
Awatar użytkownika
wolek14
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 2010-02-28, 19:36

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: wolek14 »

Witam!
Kolego, uważasz że jedynym sposobem na - jak to barwnie ująłeś "modulację szumu" tudzież artefaktów, jest przebywanie w pokoju istoty pozaziemskiej, która mówi słowa nie mające kompletnie sensu? Dla mnie to jest dziwne wiesz, bo takie "odgłosy" może powodować tyle różnych czynników, że duchy to ostatnie co bym obstawiał. Zrobiłem test... Puściłem nagranie z linku który podałeś moim domownikom, nie mówiąc im że coś jest na nim "paranormalnego". Oczywiście szło bardzo głośno, by dało się to usłyszeć. Efekt? Oczywiście nikt nie zauważył na nim żadnego "dziękuje" ani "jest tu ktoś". Dla nich to był zwykły szum... Wniosek jest prosty - to taka słuchowa pareidolia, którą można podciągnąć pod zjawisko tzw. Adaptacji Słuchu. Ktoś kto nagrywa z myślą o duchach, zawsze znajdzie taką kombinację odgłosów, którą potraktuje jako jakieś słowo. A zakrywanie się terminologią podchodzącą pod kwanty itp, to dla mnie oznaka chęci podniesienia sobie samooceny.

Przechodząc do konkretów - na filmiku nagłe zmiany "barwy szumu" można podciągnąć pod m.in.:
-zmiany pola EM (fale radiowe, pioruny, przepięcia w sieci itp)
-drgania mechaniczne
-odgłosy otoczenia
Przy tym ostatnim muszę się zatrzymać, gdyż ktoś zapyta "skąd się niby biorą w otoczeniu takie odgłosy?". A no można rozważyć 2 przypadki, albo celowo ktoś je sobie "wytwarza" w ramach oszustwa, albo dobiegają z daleka/z boku itp. W zależności jak fala dźwiękowa dotrze do mikrofonu, w taki sposób zostanie zarejestrowana. Z jakiegoś przedmiotu wytwarzającego dźwięk, wychodzi kilka częstotliwości, jedna - podstawowa, i reszta tzw. harmoniczne. Zawartość tychże harmonicznych decyduje o barwie dźwięku. Tylko że fale dźwiękowe w zależności od częstotliwości, i szerokości źródła promieniowania biegną w różnych kątach rozproszenia, więc w jednym miejscu może promieniowac komplet harmonicznych, a w niektóre tylko kilka z nich, co zmienia naturalną barwę, i stąd takie a nie inne dziwne dźwięki. To samo z ich odbiornikiem, czyli mikrofonem.
Jednoznacznie nie da się określić który z podpunktów jest konkretną przyczyną powstania czegoś, co zazwyczaj tylko przypomina "słowo", więc spór był, jest i będzie. Jedyną taką osobą jest autor nagrania, bo zna okoliczności, sprzęt itp. A czy mu uwierzymy to już sprawa każdego z nas... w końcu nie było by to tak pasjonujące gdyby wierzyć na ślepo we wszystko.

A co do pytania o nagrywanie dźwięków, to hmmm... Zalezy co nagrywamy. W pomieszczeniach, gdzie chcemy objąć jak największą powierzchnie, i odległość od mikrofonu jest znaczna, to oczywiście użyłbym mikrofonów pojemnościowych wielkomembranowcyh kardioidalnych. Natomiast konkretny punkt/miejsce, to w zależności od rozmiarów też pojemnościowe ale superkardioida lub mikrofony typu "maczuga". Dynamiczne mikrofony nadają się tylko do nagrywania z bliska, co w sumie wyklucza je z użycia.
maksim399
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 2011-05-09, 12:44
Lokalizacja: Konin
Komentarze: 4

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: maksim399 »

Witam,widzę,że jesteście w temacie więc wytłumaczcie mi,jak to się stało,że samotny facet na Saharze nagrał głos ducha?Nikogo nie było w promieniu 50ciu km!Więc skąd ten głos?
Awatar użytkownika
wolek14
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 2010-02-28, 19:36

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: wolek14 »

Pokaż jakieś źródło tej nowinki...
maksim399
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 2011-05-09, 12:44
Lokalizacja: Konin
Komentarze: 4

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: maksim399 »

Znajoma mi o tym kiedyś mówiła i tak mi się to teraz przypomniało:-(jestem ciekawa czy to w ogóle prawda,że można nagrać głos osoby zmarłej albo to czy ducha słychać przez telefon bądż widać i słychać na ekranie telewizora...przytłaczająca jest świadomość tego jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy o otaczającym nas świecie...
Awatar użytkownika
wolek14
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 2010-02-28, 19:36

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: wolek14 »

Znajoma mi o tym kiedyś mówiła i tak mi się to teraz przypomniało:-(
Miej dystans do takich informacji rodem z poczty pantoflowej. Nie odpowiem Ci na to pytanie, gdyż niestety nie znam żadnych okoliczności zdarzenia, nie słyszałem tego nagrania itd.
A co do reszty, to czy się da, czy nie, to też nie wiadomo. Wiele niby autentycznych nagrań, oraz teorii, da się obalić. Podobnie jak ze zdjęciami. Wystarczy trochę znajomości tematu.
przytłaczająca jest świadomość tego jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy o otaczającym nas świecie...
Zgadzam się. Ale niestety musimy bazować na poziomie wiedzy którą do tej pory zdobyliśmy i jest ogólnie uznana za prawdziwą. Może kiedyś ktoś coś obali, i otworzy się droga ku temu. Dysponując aktualnym stanem wiedzy i technologii niestety chyba jesteśmy trochę bezradni. Poza tym, cytując klasyka - "każdy widzi i słyszy to co chce".
Pozdrawiam, Łukasz.
maksim399
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 2011-05-09, 12:44
Lokalizacja: Konin
Komentarze: 4

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: maksim399 »

Ja każdą informację zawsze sprawdzam pod kątem wiarygodności i jestem kobietą,która dopóki nie zobaczy to nie uwierzy :grin: pozdrawiam, Marta
robertwawa31
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-12, 01:59

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: robertwawa31 »

Nie bedę podawał linka do mojego artykułu, bo już administracja mi zbanowała jedno konto, za to że rzekomo reklamuję stronę (na której notabene nie ma zadnych reklam) ale opisałem dlaczego w kwestii duchowości umysłu nie należy opierać się na paradygmacie głoszonym przez establishment naukowy.
Awatar użytkownika
Ramiro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 2010-06-04, 16:09
Komentarze: 1

Re: Czy nagrania EVP mogą być fałszowane?

Post autor: Ramiro »

Fałszowane? To że są sfałszowane jest bardziej prawdopodne niż to że są prawdziwe.


Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Życie po śmierci”