Spiritus familiaris

Magia hermetyczna
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Spiritus familiaris

Post autor: amciak »

co mozecie mi o tym powiedziec? chodzi o ducha opiekunczego? ducha - sluge? "ducha" :)

ps. prosze o zaniechanie wypowiedzi dotyczacych spirytusu :)
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

nie chodzi mi o opiekuna, chociaz ta istota tym tez się zajmuje. tzn nie o takiego, ktory jest z nami od urodzenia.

spiritus familiaris (lac.) czy paredros (greka) to istota sprowadzona poprzez dzialanie magiczne. moze miec rozne zadania, ale jej rola to sluzenie czlowiekowi. i wlasnie spotkalam się z roznymi rytami. wieksosc dotyczy jasnowidzenia, ale sa tez takie, ktore maja niby sprowadzic istote dajaca moc chodzenia po wodzie, bycia niewizdialnym, zmieniania ksztaltow itd.

jestem icekawa, czy sprowadzaliscie kogokolwiek kiedykolwiek i czy spotkaliscie się z tymi nazwami.
Awatar użytkownika
Kura
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 356
Rejestracja: 2005-05-01, 21:16

Post autor: Kura »

jestem icekawa, czy sprowadzaliscie kogokolwiek kiedykolwiek i czy spotkaliscie się z tymi nazwami.
mam nadzieje, ze nikogo/czego nie sprowadzilam, bo ostatnio boje się swoich wlasnych mysli, a co dopiero "innych"
z nazwami tez się nie spotkalam, ale to nie powinno dziwic, bo nawet gdybym się spotkala, to szybciutko bym je zapomniala - sa troszke za trudne jak na muj kurzy mozdzek
ale po przeczytaniu tematu, wydaje mi się, ze moze moze ci chdzic o mysloksztalt zwany bodajrze przez chaotow servitorem...? byl swegoczasu bardzo ladny artykul na GW, ale nie wiem, czy jest teraz dostepny, bo strasznie zaczeli ostatniu utrudniac na portalu...
Gość

Mandy777

Post autor: Gość »

A może chodzi o sprzymierzeńca, takiego jak z opisów Don Juana :wink:
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

jakie to opisy?
Mandy777

Post autor: Mandy777 »

Opisy Carlosa Castanedy są co najmniej enigmatyczne, aby w pełni wyjaśnić Ci pojęcie sprzymierzeńca. I myślę, że takie pozostaną do czasu, aż się na niego(-nich) nie natrafi. Ale bardziej właściwie jest powiedzieć, że do czasu, aż się ich nie zauważy. Nie jestem do końca przekonany czy chodzi ci o ten rodzaj istot. Jednak z prezentowanych przez ciebie zdolności magicznych na to wynika. Posiadając sprzymierzeńca można przykładowo przenosić się na bardzo wielkie odległości, skakać w wzwyż i dal z niezwykłą zwinnością itd... Sprzymierzeniec jest zwykle niewidoczny, ponieważ może przyjąć dowolną formę. Może być dowolną istotą żyjącą jak i obiektem nie ożywionej materii, wedle swojego uznania. W środowisku ludzi zachowuje się jak ludzie, w środowisku zwierząt jak zwierzęta. Jednak zwierzęta są o bardziej wyczulone na te istoty, gdyż nie kierują się tylko i wyłącznie zmysłem wzroku. Potrafią bezbłędnie je rozpoznać. Jeśli są przyzwyczajone do ich przebywania zwykle nie uciekają, ale trzymają się od nich z daleka. Ludzie postępują podobnie. Jedyną metodą ich rozpoznania jest rodzaj aury jaką wytwarzają wokół siebie. Don Juan mówi, że "wyglądają dokładnie jak to, co właśnie udają. Kiedy widzisz, wszystko ma swój specyficzny sposób bycia. Tak samo jak ludzie. Natomiast sprzymierzeńców zobaczyć można jedynie w takiej formie, którą przybrali. Ta forma wystarczy, aby oszukać nasze oczy." Podobno pośród nas jest mnóstwo sprzymierzeńców. Jedynak ponieważ jesteśmy w stanie jedynie patrzeć nie zauważamy ich. Wejście w kontakt jest bardzo niebezpieczne i cechą charakterystyczną jest przerażający strach. Kontakt z taka istotą powoduje wyciągnięcie na wierzch najgorszej natury człowieka i czarownicy przed jego przystąpieniem przechodzą żmudną i trudną pracę nad sobą.

Dwa rozdziały przybliżą ci co nieco charakter tych istot ;)
Wewnęrztny Ogień - rozdział 6
Drugi krąg mocy - rozdział 3
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

wniosles, wniosles, dzieki!
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Hermetyzm”