Wszechświat

Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

Nie galaktyk, a wszechświata- przepraszam za błąd.
Mam tyle samo dowodów na moje twierdzenia, co Ty na te teorie o których się "niby" spekuluje. Niby kto spekuluje? Podaj jakąś literaturę, odniesienia, a nie pisz bajek.
Jak na kogoś, kto orientuje się w "tych sprawach" (bo przecież takie starasz się sprawiać wrażenie) trochę mnie dziwi, że o tych spekulacjach nie słyszałeś, szczególnie, że sam rozpocząłeś temat wielowymiarowości...

Oczywiście są to radykalne teorie, a ja nie kłócę się z Twoimi. Nie przedstawiłeś jednak wszystkich (ja zresztą też)
No dobra, a powierzchnia Ziemi, piłka, mają one granice?
Oczywiście, że mają- jak zrobisz dziurę w piłce, to powietrze z niej wyleci- opuści piłkę. Nie twierdzę, że coś takiego da się osiągnąć w wszechświecie- zakładając, że biała dziura jest wylotem czarnej, możesz opuścić granicę naszego wszechświata, ale czystko teoretycznie.
Podpowiadam, że pierwsze NIE, a drugie TAK (matematyka wyższa się kłania).
Więc uzyskasz, że nasz 3-wymiarowy Wszechświat jest jak 4-wymiarowa Sfera, czyli skończona, ale bez granic. Kapisz?
Ja prościej nie umiem, a grafikiem też nie jestem :roll: ...
Wszechświat jest sferą? aha... kapish, kapish- wszechświat jest sferą...
Nie twierdzę, że się mylisz, tylko że nie podałeś wszystkich teorii- a jest ich trochę i każda zasługuje na omówienie...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

Dajesz odpowiedzi jak przedszkolakom to pytam jak przedszkolak.

Gdzie w przykładzie z tym balonem są zawarte zjawiska które astronomowie obserwują na codzień?.
Znam te pokazy z telewizji , gdzie astrofizyk dmuchał ten balon i tłumaczył przedszkolakom, tylko zapomniał powiedzieć : co się dzieje wtedy wewnątrz balonu, umiesz ty na te pytanie odpowiedzieć???
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: Beowulf »

Claude Monet, widzę, że masz ,,dużą" wiedzę, więc wytłumacz mi jak można nie mieć granic a być skończonym, to chyba ta Twoja ,,wyższa" matematyka nie przewiduje wykorzystania wiedzy w praktyce, bo jakbyś tak zwykłemu człowiekowi wyjechał z takim stwierdzeniem, to by padł ze śmiechu. Z resztą Tobie też zapewne wydaje się to dziwne... Do tej pory myślałem, że matematyka to ,,logika". Tu usłyszałem jakąś dziwną rzecz. Nie twierdzę, że tak nie jest bo nie studiowałem matematyki, ale mniemam, że coś poprzekręcałeś. Z racji tego, że większości tu wypadły gały na Twoje ,,naukowe" słownictwo chyba zapomnieli, że wciskasz im ,,kit". Co do stwierdzenia, że wszechświat się rozszerza, to też to moim zdaniem jest dziwne, bo skoro ma to jakąś konkretną prędkość, to wszystko powinno ,,podróżować" w jednakowym tempie, więc jak mogą się zderzać te galaktyki... Zwłaszcza, że dzieje się to od Wielkiego Wybuchu, czyli prawdopodobnie od środka wszechświata.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Chciałeś się ponabijać, a tylko objawiłeś swoją niewiedzę.
jak można nie mieć granic a być skończonym
Bardzo prosto. Sfera nie ma początku ani końca, a ma skończoną powierzchnię i objętość.
Co do stwierdzenia, że wszechświat się rozszerza, to też to moim zdaniem jest dziwne, bo skoro ma to jakąś konkretną prędkość, to wszystko powinno ,,podróżować" w jednakowym tempie, więc jak mogą się zderzać te galaktyki... Zwłaszcza, że dzieje się to od Wielkiego Wybuchu, czyli prawdopodobnie od środka wszechświata.
To proste. Oprócz prędkości wynikającej z ekspansji wszechświata (która wcale nie musi być jednorodna), galaktyki mają także prędkość własną.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: Beowulf »

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2353

Spock, ja jestem zwolennikiem teorii, że wszechświat jest skończony (hipersferyczny) i po wielu miliardach lat zapadnie się w osobliwości z której się wyłonił... Co do sfery, dobra jest nieskończona, ale ma granice...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

To proste. Oprócz prędkości wynikającej z ekspansji wszechświata (która wcale nie musi być jednorodna), galaktyki mają także prędkość własną.
A dokładniej chodzi o grawitację- patrząc na wszechświat w skali makro, to galaktyki się od siebie oddalają, ale zbijają się też w gromady i supergromady. W pewnym momencie dojdzie do tego, kiedy oprócz naszej galaktyki (czy tam nie naszej- zależy ile razy się poobija o inne) na niebie będą widoczne gwiazdy tylko z galaktyk sąsiednich.
pock, ja jestem zwolennikiem teorii, że wszechświat jest skończony (hipersferyczny) i po wielu miliardach lat zapadnie się w osobliwości z której się wyłonił...
A wiesz, że promieniowanie tła jest dowodem na Wielki Wybuch?
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: Beowulf »

Darnoku, a czy ja mówię, że nie promieniowanie tła nie jest dowodem na Wielki Wybuch?? No właśnie, nic takiego nie powiedziałem i doskonale o tym wiem, ale nie wierzę w to, że wszechświat jest nie skończony, bo skoro cały czas ,,rozszerza" się to musi się gdzieś rozszerzać, czyż nie? No właśnie, a skoro się rozszerza, to znaczy, że musi mieć granice, które cały czas rosną... Piszę, to nie w oparciu o jakąś wiedzę, bo podobnie jak my wszyscy za mało o tym wiem, może zrobiłem błąd w tej interpretacji, jak tak to mnie poprawcie.
Claude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2010-05-23, 03:26
Komentarze: 5

Re: Wszechświat

Post autor: Claude »

Darnok pisze: Jak na kogoś, kto orientuje się w "tych sprawach" (bo przecież takie starasz się sprawiać wrażenie) trochę mnie dziwi, że o tych spekulacjach nie słyszałeś, szczególnie, że sam rozpocząłeś temat wielowymiarowości...

Oczywiście są to radykalne teorie, a ja nie kłócę się z Twoimi. Nie przedstawiłeś jednak wszystkich (ja zresztą też)
Gdybać to sobie można, jeśli się ma wiedzę p.Michio Kaku, a nie w naszym przypadku. Poza tym są to hipotezy nie poparte żadnymi doświadczeniami, czy obserwacjami. Natomiast ja opisywałem uproszczoną geometrię Wszechświata jaka została potwierdzona przez naukę. Poniżej uzasadniam dlaczego, my ignoranci, nie powinniśmy gdybać na ten temat.
Darnok pisze:
No dobra, a powierzchnia Ziemi, piłka, mają one granice?
Oczywiście, że mają- jak zrobisz dziurę w piłce, to powietrze z niej wyleci- opuści piłkę. Nie twierdzę, że coś takiego da się osiągnąć w wszechświecie- zakładając, że biała dziura jest wylotem czarnej, możesz opuścić granicę naszego wszechświata, ale czystko teoretycznie.
Znowu faulujesz, mówiłem o piłce, czy Ziemi bez dziur (trudno sobie to wyobrazić, bo jakby taką piłkę nadmuchać :) ).
Darnok pisze:Wszechświat jest sferą? aha... kapish, kapish- wszechświat jest sferą...
Nie twierdzę, że się mylisz, tylko że nie podałeś wszystkich teorii- a jest ich trochę i każda zasługuje na omówienie...
W uproszczeniu 4-wymiarową sferą, bo tak naprawdę nie wiemy jak jest. Ja nie jestem naukowcem, ale Ty, jak i inni dyskutanci też nie, więc dyskusja o hipotezach np. Michio Kaku nie ma sensu skoro wielu nie rozumie podstaw matematyki (np. co to jest sfera, 4-wymiar, powierzchnia, objętość).
Przyrównałbym to do gadania o Kosmitach, gdzie ludzie biorący udział w dyskusji nie mają pojęcia o skali Kardaszewa, technologicznej osobliwości, paradoksie Fermiego, czy podstawach fizyki (Uwaga! Dotyczy to też naukowców, którzy często nie rozumieją tych pojęć). Taka dyskusja ignorantów jest jałowa. Bez podstaw drepczemy w kółko i do niczego to nie prowadzi.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

oza tym są to hipotezy nie poparte żadnymi doświadczeniami, czy obserwacjami
http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Einsteina-Rosena
Znowu faulujesz, mówiłem o piłce, czy Ziemi bez dziur (trudno sobie to wyobrazić, bo jakby taką piłkę nadmuchać
No przyznaję się do tego- ale mi właśnie od początku chodziło właśnie o "piłkę z dziurami" :)
I znowu powtarzam link

Już nie pamiętam co tam dokładnie leciało, ale Pan Kaku chyba tam występuje i gdyba sobie :)
inni dyskutanci też nie, więc dyskusja o hipotezach np. Michio Kaku nie ma sensu skoro wielu nie rozumie podstaw matematyki
Ja nawet nie zaczynałem dyskusji o jednej konkretnej hipotezie. Ja po prostu podałem inne, a nie kłócę się, że te "moje" są lepsze. Ty tylko się zamknąłeś w konkretnym przykładzie i walczyłeś z wszystkim dookoła.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Wszechświat

Post autor: Chantelle »

Widzieliscie najnowsze zdjecie 'calego' Wszechswiata? http://www.bbc.co.uk/news/10501154
~Sir Nobody~
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 87
Rejestracja: 2009-08-21, 14:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wszechświat

Post autor: ~Sir Nobody~ »

Całego widzialnego Wszechświata, i to jest raczej "mapa" mikrofalowego promieniowania tła ;)

A zdjęcie, owszem, widziałem, i jego starsze wersje też :P
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Wszechświat

Post autor: Chantelle »

Dlaczego za kazdym razem jak otwieram strone, tematu , w ktorym wypowiedzial się Sir Nobody pojawia mi się na kompurterze czerwona strona z napisen ' Entering this site may harm your computer.?!

Dobra nie wazne czy to mikrofale czy co , ale dla mnie to jest takie dziwne, ze to ma byc obraz calego Wszechswiata , nie ogarniam tego . A my jestesmy gdzies posrodku :)
~Sir Nobody~
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 87
Rejestracja: 2009-08-21, 14:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wszechświat

Post autor: ~Sir Nobody~ »

Chantelle, naprawdę? :) Ojej, pechowy jestem xD

Co do tematu - to jest zdjęcie całego nieboskłonu :) A co dt. czy jesteśmy pośrodku - hmm, nie wydaje mi się, żebyśmy byli w środku, jeśli Wszechświat w ogóle ma środek ;) Ale fakt, to może tak wyglądać :)
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Wszechświat

Post autor: Chantelle »

No tak, bo oni wyslali to do samego konca jakby , nie wiem na czym to polega, ale naprawde , wiecej nic widzialnego nie ma. To nie jest niebosklonu , tylko wszystkiego , fale wyslali przez 'wszystko ' i do nich wrocily . Tak to mniej wiecej wyglada. Matko, ktos bardziej zorientowany pewnie zlapie się za glowe jak to przeczyta i się zalamie .
Serio :) Przykro mi , ale dla dobra mojego komputera musisz przestac pisac chyba :D
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Czego nie ogarniasz, Chantelle ? To ci wytłumaczę.
~Sir Nobody~
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 87
Rejestracja: 2009-08-21, 14:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wszechświat

Post autor: ~Sir Nobody~ »

Nikt nigdzie fal nie wysyłał i znikąd nie wracały :D Tzn, wróć, wracały. to jest reliktowe promieniowanie tła, czyli pamiątka z "Wielkiego Wybuchu".
Jak zrobili to zdjęcie? Umieścili satelitę na orbicie Ziemi, która cały czas robiła b. szczegółowe 'zdjęcia', każdego skrawka nieba... To nie jest zdjęcie wszystkiego, tylko raczej wszystkiego, co zdołał (satelita) "zobaczyć". Także ten dobrze widoczny pas na zdjęciu to jest po prostu nasza galaktyka :)

Także nie, to nie jest zdjęcie WSZYSTKIEGO. Nie można zrobić zdjęcia całego Wszechświata, ponieważ im dalej patrzymy - tym starsze obrazy widzimy (prędkość światła jest w końcu skończona, choć dla większości z nas - niepojęta ;) ). W pewnym momencie dochodzimy do miejsca (i czasu), w którym panuje (panowała) nieprzepuszczająca światła plazma (czy tak? plazma? bodajże plazma xP) a co za tym idzie - dalej nie widzimy nic, mimo, że w "chwili obecnej" mogą być tam galaktyki podobne do naszej :) Także nie wiemy, tzn nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jakiej wielkości jest Wszechświat :) Widzimy tylko jego cześć.

To samo się tyczy zdjęć mikrofalowego promieniowania tła :)

(tzn mniej więcej tak to wygląda, jakby do mojego tekstu wkradły się jakieś błędy językowe bądź logiczne proszę pisać ;) Mimo, że interesuję się kosmologią i fizyką nie jestem ekspertem i mogłem coś namieszać [co jest swoją drogą dość prawdopodobne])
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Po prostu mierzyli promieniowanie dochodzące do nas ze wszystkich kierunków.

Najsilniejszy sygnał jest oczywiście z naszej galaktyki (bo najbliżej) - to właśnie ta niebieska chmura i jasny pas pośrodku. Ładnie wyglada, ale najciekawsze są te miejsca oznaczone na czerwono i żółto - daleki kosmos. Niebieskie światło Galaktyki to niestety oślepiający szum który przeszkadza.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Wszechświat

Post autor: Chantelle »

Z tego tekstu , ktory podalam wynika ze widzimy na tym zdjeciu gazy i pyl , z ktorego powstaly obecne gwiazdy i galaktyki. Jest na nim wszystko, co jestesmy w stanie w tej chwili zbadac .

Czyli to , co jest na tym zdjeciu , to nie jest wszystko , co istnieje??

Sir Nobody prosze Cie nie ran juz mojego komputera ! ;)
Ostatnio zmieniony 2010-07-23, 00:18 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Heimdallur
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2010-10-26, 20:11

Re: Wszechświat

Post autor: Heimdallur »

Wszechświat jest najprawdopodobniej sferą, na powierzchni której znajduje się wszystko, co istnieje. Według teorii Multiverse'u może on okrążać inne, równoległe Wszechświaty. W przypadku kolizji dwóch Wszechświatów wewnątrz ich nic spektakularnego się nie dzieje, jednak pomiędzy nimi (na zewnątrz) emitowana jest ogromna ilość energii, która przeradza się w Wielki Wybuch, który to z kolei inicjuje początek nowego Wszechświata. Według tej teorii, kosmosów jest nieskończenie wiele i cały czas ich przybywa.

Jest to dosyć nowa hipoteza, która wywodzi się z fizyki kwantowej i teorii strun.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Kosmos i jego tajemnice”