Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Wszystko, co związane jest z nauką. Odkrycia, ciekawostki, teorie, doświadczenia, badania naukowe...
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Arek »

Sydney/ Australia.
Astronomom którzy przeszukują wszechświat w poszukiwaniu oznak inetigentnych cywilizacji udało się uchwycić dziwny sygnał.W pierwszej połowie grudnia zarejestrowano niecodzienny optyczny impuls laserowy który po dzień dzisiejszy nie mogą wytłumaczyć.
W przeciwieństwie do klasycznego poszukiwania SETI zajmującego się falami radiowymi, naukowcy projektu OSETI "Optical Search for Extraterrestrial Intelligence " szukają optycznych impulsów laserowych. Założenie jest takie że radiowe sygnały mogą być w kosmosie nie używane , inteligentne cywilizacje używają innych form komunikacji. Tak jak i u nas telegraf jest przestarzały.
Dr. Ragbir Bhathal i jego "OZ OSETI PROJECT" na uniwersytecie Western Sydney to oprócz instytucji w USA jedyna oficjalna placówka OSETI znajdująca się na południowej półkuli. Wprzeciwności do innych poszukiwań SETI w którym nie udało się uzyskać zadowalających wyników, grupa dr. Bhathala uchwyciła silny sygnał ,jednak do teraz on się nie powtórzył.
(Szczegółowe zdjęcie sygnału z grudnia 2008).
http://3.bp.blogspot.com/_WWUzaO9pYcA/S ... /04840.jpg
"To mogła wywołać awaria naszych urządzeń ale i również stronomiczny faktor jak np. optyczny pulsar. Dalej próbujemy rozwiązać tą zagadkę" mówi profesor Bhathal.
Aby oficjalnie uznać ten sygnał musi on być przynajmnie kilka razy uchwycony i przez innych astronomów potwierdzony i analizowany. Dopiero po dokładnej analizie i wyłączeniu różnych możliwych źródeł np. ziemskiego lub naturalnego pochodzenia będzie można go oficjalnie podać do wiadomości.
Do dnia dzisiejszego udało się naukowcom programu SETI uchwycić parę sygnałów, przeważnie udało się je wytłumaczyć, jednakże jeden pozostał do dzisiaj zagadką. Był to tak zwany "Wow-sygnał" z dnia 15 sierpnia 1977 złapany w przez radioteleskop "Big Ear" uniwersytetu Ohio. Do dzisiaj dyskutuje się na jego temat. Sygnał trwał 72 sekundy jednak już się nie powtórzył i nigdy nie znaleziono jego źródła, jedynie wykluczono że sygnał ten nie pochodził z Ziemi ani naszego systemu słonecznego....


http://2.bp.blogspot.com/_WWUzaO9pYcA/S ... /04836.jpg
źródło www.grenzwissenschaft-aktuell.de
zdjęcia Copyright: Ragbir Bhathal
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

Chcę powiedzieć, że SETI zarejestrowało co najmniej 1000 takich sygnałów, lecz trudno zlokalizować ich źródło więc o tym się przeważnie nie mówi... Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Arek »

Tak Beowulf, masz rację.
Jakiś czas temu rozmawiałem z Darnokiem na ten temat.
To taka anomalia (albo i nie) w kosmosie. Najpierw łapiemy sygnał, a jak chcemy go po jakimś czasie powtórzyć i mierzymy w to samo miejsce okazuje się że już go tam nie ma.
Przyczyn może być więcej niż jedna, to nie podlega dyskusji. Po prostu wiemy jeszcze za mało jak nasz Wszechświat funkcjonuje.
Wszystko jest w ruchu , jak się nie mylę to porównam to z grubsza do szukanie fal w zwyczajnym radiu starą techniką znaczy za pomocą pokrętła :D
Kręcisz, kręcisz i w pewnym momencie coś ci mignęło jakiś szum. Tylko w naszym radiu mamy luksus, nasze stacje nadawcze znajdują się w pobliżu i nie trudno je "z powrotem" znależć. Ale w Kosmosie to już większy problem
Claude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2010-05-23, 03:26
Komentarze: 5

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Claude »

Ja mam inne zdanie na temat SETI tzn. uważam, że nawet jeśli zdobędziemy sygnał WOW i będziemy mieli pewność, że pochodzi od kosmitów, to nie będziemy go potrafili odkodować.
Dobrze, że w końcu trochę SETI się zmienia i nie szuka na jednej częstotliwości, chociaż to i tak kropla w morzu potrzebnych zmian. Uważam, że powinniśmy się skoncentrować na badaniu UFO tu na Ziemi, a nie w dalekim kosmosie.
Dzisiaj SETI jest bardzo krytykowana nie tylko przez ufologów, ale i samych świetnych naukowców m.in. Michio Kaku, czy Stephen Hawking.

Moja argumentacja przeciwko SETI jest bardzo długa, więc jeśli chcesz ją poznać to zawarłem ją w pliku dźwiękowym podcastu Teoria Chaosu (odcinek 2 pt. Kosmici, UFO i nauka).
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Arek »

uważam, że nawet jeśli zdobędziemy sygnał WOW i będziemy mieli pewność, że pochodzi od kosmitów, to nie będziemy go potrafili odkodować
Może tak, może nie. Tego nie można już teraz wiedzieć. Jeżeli są wysoce inteligentni, i znają Ziemian to napisą nam drukowanymi literami.
Jeżeli ma to być przypadkowy sygnał który zarejestrujemy, to nie wiem. Należy najpierw taki sygnał przeanalizować i wtedy zobaczy się czy on jest do czegoś przydatny czy nie?
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: IteratorZX81 »

Ja się chciałbym dowiedzieć więcej o sygnale Wow. Wszystko co znalazłem w google, to jakieś niewyraźne skany + opisy, czyli to co już wiem. Czy jest gdzieś PEŁNY zapis tego sygnału (na pewno gdzieś jest, tylko gdzie)? Jeśli tak, to gdzie tego szukać?
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Arek »

Jeżeli doszłeś do "niewyraźne skany + opisy," to jesteś u naukowców :lol: a wiąc masz pełny opis :D
Ja kiedyś tutaj czytałem
http://www.paranormalne.pl/index.php?showtopic=21032
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: IteratorZX81 »

Tak, tylko że te skany, jakiekolwiek by nie były w którymś miejscu były ucięte (np połowa 1 czy rąbnięta czwórka). A co do opisów, to znalazłem tylko to co wszyscy wiedzą, czyli że było takie coś i że to dziwne.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

Ja ,,znikające" sygnały wiążę z mikrofalowym promieniowaniem tła (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi :grin: ), prędkość fali jest porównywalna do prędkości światła... Wszystkie fale rozchodzą się od miejsca Wielkiego Wybuchu (nie wiadomo, czy od środka i czy wielki wybuch musiał się w ogóle gdzieś znajdować), moim zdaniem projekt SETI jest zupełnie bezsensowny bo łapiąc na różnych częstotliwościach i tak nic nie uchwycą, bo częstotliwości może być nieskończenie wiele i teoretycznie nie wiadomo na jakiej będzie ,,coś"... Pozdrawiam!

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0816075445

Wejdź na ten link i tam jest pokazane jak wyglądał sygnał WoW, z roku 1977... Jak dla mnie SZOK!
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Darnok »

Beowulf- ale promieniowanie tła jest bardzo słabe. SETI szuka fal, które noszą znamiona stworzonych sztucznie.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

W takim razie jakie są te znamiona...? Promieniowanie tła jest słabe?? Człowieku tyś chyba oszalał!
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Darnok »

W takim razie jakie są te znamiona...? Promieniowanie tła jest słabe?? Człowieku tyś chyba oszalał!
Oszalałbym, gdybym twierdził, że promieniowanie tła jest mocniejsze od promieniowania gamma, albo rentgenowskiego. Znamiona sygnału sztucznego to np. występowanie impulsów (bo ciągłe nadawanie sygnału w jednym kierunku jest nielogiczne), w wąskim zakresie z jednego miejsca we wszechświecie. Promieniowanie tła, które nas otacza chyba nie zaliczysz do tej grupy?
Gdy wyeliminujemy naturalne źródła sygnałów (np. kwazary, gwiazdy neutronowe), to możemy przypuszczać, że to sygnał wytworzony sztucznie.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0419202558
moim zdaniem projekt SETI jest zupełnie bezsensowny bo łapiąc na różnych częstotliwościach i tak nic nie uchwycą, bo częstotliwości może być nieskończenie wiele i teoretycznie nie wiadomo na jakiej będzie ,,coś"... Pozdrawiam!
Projekt SETI to najsensowniejszy projekt poszukiwania obcej inteligencji- wie o tym każdy, chociaż w najmniejszym stopniu interesujący się tematem.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

SETI jest totalnie bezużyteczny... Takich zakodowanych impulsów, może być miliony, ale spośród nich mogą wyłapać jeden, albo nic... Chociaż zawsze to coś. Mimo wszystko dzięki takim sygnałom mamy coraz więcej pytań, na które odpowiedzi nie znamy...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Darnok »

SETI jest totalnie bezużyteczny... Takich zakodowanych impulsów, może być miliony, ale spośród nich mogą wyłapać jeden, albo nic... Chociaż zawsze to coś.
O co ci konkretnie chodzi? jakich "zakodowanych"? nikt nie liczy na to, że odnajdzie 100% zachowaną informację, którą rozszyfrują. Szanse są małe, ale są i jest to jedyny środek komunikacji, który na takich odległościach ma sens. SETI szuka na dosyć szerokich, najbardziej prawdopodobnych zakresach- jak ufoki coś wyślą, to SETI to najprawdopodobniej znajdzie.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

Darnok, znajdzie??? Hmmm... No może za kilka tysięcy/setek tysięcy/milionów/miliardów... lat tak. Moim zdaniem znalazłyby się inne, sensowniejsze sposoby na szukanie cywilizacji we wszechświecie.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Darnok »

Darnok, znajdzie??? Hmmm... No może za kilka tysięcy/setek tysięcy/milionów/miliardów... lat tak. Moim zdaniem znalazłyby się inne, sensowniejsze sposoby na szukanie cywilizacji we wszechświecie.
Takie jak?
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

Wybacz, ale na miejscu Ci nie odpowiem...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Darnok »

Wybacz, ale na miejscu Ci nie odpowiem...
Nie odpowiesz, bo takich nie ma :) uwierz mi- ludzie dziesięć razy mądrzejsi od nas to wymyślili i wiedzą, co robią.
Awatar użytkownika
Beowulf
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 314
Rejestracja: 2009-11-09, 18:44
Lokalizacja: Brzozów
Komentarze: 1

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: Beowulf »

Powiem, Ci, że już takich głupstw się nasłuchałem z ust naukowców, chociażby na Discovery, że powątpiewam w ich ,,geniusz". Nie chodzi mi o to, że nie są mądrzejsi ode mnie, ale czasami szukają trudnej odpowiedzi, na pytanie, podczas gdy ja domyślam się prostej i zazwyczaj mam rację...
tak

Re: Australijscy SETI-astronomowie odkryli nieznany sygnał.

Post autor: tak »

Beowulf pisze:Moim zdaniem znalazłyby się inne, sensowniejsze sposoby na szukanie cywilizacji we wszechświecie.
Jakie to są sposoby? Z chęcią je poznam bo to wydaje mi się bardzo ciekawe!

I jeszcze jedno - kto za to zapłaci!? 8)
Beowulf pisze:(...) szukają trudnej odpowiedzi, na pytanie, podczas gdy ja domyślam się prostej i zazwyczaj mam rację...
Jakiej to odpowiedzi się domyślasz i dlaczego akurat Ty miałbyś mieć rację?

Masz w ogóle jakieś argumenty!? :zdziw:
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Nauka”