nadzoryarcheologiczne.com.pl

księgarnia ezoteryczna WarszawaArcheolog

Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Tajemnica Jaskini Denisowej


Dodano: 2010-11-15 00:46:48 · Wyświetleń: 35441
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Homo Denisowa
Prawdopodobny portret Homo denisowa


W Kraju Ałtajskim, jednym z krajów związkowych Federacji Rosyjskiej, odkryto szczątki humanoidalnej istoty niebędącej ani Homo erectus ani Neandertalczykiem. Podejrzewa się, iż te dwa gatunki skrzyżowały się 300 tysięcy lat p.n.e. Są to jednak tylko przypuszczenia - kim naprawdę byli mieszkańcy Jaskini Denisowej? Kim jest Kobieta X?

Ale od początku. Mowa o Jaskini Denisowej (Denisova Cave). Znajduje się ona w Kraju Ałtajskim, położonym na południu Syberii, na terenie współczesnej Rosji. W Jaskini Denisowej znaleziono narzędzia oraz dosyć słabo zachowane szczątki, które określono jako Homininów Denisowej lub Homo Denisowa. Badania genetyczne przeprowadzone przez naukowców potwierdziły, że Hominini Denisowej nie należą ani do żadnego znanego Homo - ani Homo erectus (Człowiek wyprostowany, Pitekantrop) ani Homo neanderthalensis (znanego w Polsce jako Neandertalczyk). Budowa DNA jest po prostu biologicznie odmienna od budowy znanych dotychczas gatunków homo.

Toteż zdania co do faktycznej klasyfikacji odkrycia z Jaskini Denisowej są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to hominin, czyli łącznik między człowiekiem a małpą, inni zaś, że jest to krzyżówka Neandertalczyka z Homo erectus. Tę pierwszą teorię raczej się odrzuca. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, że odkryte w Jaskini Denisowej kości datuje się na około 30-40 tysięcy lat p.n.e. Jednakże są i takie, które sygnalizują, że Jaskinię Denisowej zamieszkiwano już w średnim paleolicie, około 123 tysiące lat p.n.e.

Homo Denisowa
Jaskinia Denisowa. Widok na wejście


Samą jaskinię znano już od dawna, jednakże dopiero w 1977 roku zwrócono uwagę na jej walory archeologiczne.

Słynne wykopaliska, o których tutaj mowa, rozpoczęły się jednak dopiero w 2008 roku. Szczątki hominidów z Denisowej są naprawdę bardzo niepełne. Instytut Archeologii i Etnografii Rosyjskiej Akademii Nauk odkrył na przykład dwa zęby jednego osobnika, a także mały fragment kości pochodzący z górnego paleolitu.

W 2010 roku odkryto kolejne resztki. Doniesiono, iż jest to mały fragment kości, paliczki dziecka w wieku około 5-7 lat, odkopane na poziomach 9 i 11. Dokładne datowanie wygląda następująco: tzw. Warstwa 9 datowana jest na górny paleolit - wykopaliska wskazują na kulturę mustierską, dokładnie datowaną na 46 tysięcy lat p.n.e. Następna jest Warstwa 11 - początkowy górny paleolit, mustierien ałtajski trwający od 29 do 48 tysięcy lat p.n.e.
Zagadkowym znaleziskiem zajęli się niemieccy naukowcy z Instytutu Ewolucyjnej Antropologii im. Maxa Plancka, Svante Pääbo i Johannes Krause. Paliczki właśnie były tak szokujące - ich DNA mitochondrium (mtDNA) jest niepodobne do żadnego znanego obecnie Homo. Uznaje się, iż był to dotychczas nieodkryty i niesklasyfikowany gatunek Homo, który wywędrował z Afryki jeszcze przed Homo erectus, około miliona lat temu. Warto tutaj zwrócić uwagę, że poza kośćmi, odkopane zostały wczesne narzędzia. Wskazuje to na wysoki stopień rozwoju tego gatunku.
mtDNA to materiał przekazywany potomstwu przez matkę, stąd archeolodzy potocznie nazywają tę istotę Kobieta X.

Homo Denisowa
Jaskinia Denisowa. Wykopaliska


Wykopaliska trwają. Badane są obecnie niższe warstwy: 20-12 - jest to już późny środkowy paleolit, kiedy stwierdzano użycie specyficznej techniki Levallois, związanej z rozbijaniem kamieni przy tworzeniu narzędzi. Te odkrycia datuje się na od 69 do 155 tysięcy lat p.n.e. Najniższe dotąd odkryte warstwy to 21 i 22, początki środkowego (średniego) paleolitu - od 171 do 182 tysięcy lat p.n.e.

Odkrycie to wskazuje na coś jeszcze: mianowicie w trakcie rozprzestrzeniania się Homo erectus po świecie towarzyszyły mu również, poza Neandertalczykiem, inne gatunki Homo. Było więc kilka gatunków Homo równolegle żyjących, nic nie wiadomo na temat ich wzajemnych kontaktów ani tego, jak faktycznie na siebie oddziaływały. Pozostaje nam tylko jedna pewna informacja: to Homo sapiens ostatecznie przetrwał. Jednakże Homo X - Homo denisowa dotrwał aż do tego czasu, spotkał prawdopodobnie nasz gatunek.

Informacje na temat tych odkryć publikuje tygodnik "Nature".

Autor: Klaudyna "Luna" K. (Administratorka serwisu http://blood-luna.ovh.org)

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
 • szwagier0s
  (2010-11-15 01:29:02) #5793
  | 👮 raport

  Obstawiam za krzyżówką. Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • EineHexe
  (2010-11-15 01:31:29) #5796
  | 👮 raport

  Zacna Autorko!

  Pragnę niewinnie zauważyć, że budową DNA Homo Denisova nie różnił się ani trochę od Homo Sapiens, australopiteka, czy kukurydzy. Całkiem tak samo składa się ono z nukleotydów, zasad azotowych i tak dalej. To, co różni Homo Denisova od innych gatunków to informacja w tymże DNA zakodowana.

  Ponadto hominin to nie jest "łącznik", ogniwo pośrednie między człowiekiem a małpą, ale każdy gatunek przynależny do plemienia Hominini, a więc także człowiek współczesny i jego wymarłe podgatunki oraz inne kopalne gatunki człowiekowatych i ich przodków. Mniej więcej.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • antek
  (2010-12-10 10:25:06) #5868
  | 👮 raport

  Nawet DNA szympansa jest w 98% takie same jak u człowieka!

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Michał
  (2013-02-07 11:54:28) #7689
  | 👮 raport

  antek: I co z tego? Wiewiórka ma 60% takiego samego DNA co Homo ledwo sapiens.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Jan
  (2014-12-25 15:50:17) #10848
  | 👮 raport

  Ja bez badań wiem, że to Homo Soviticus, najgorsza bestia na naszej planecie.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
 • Kedat
  (2016-03-31 17:06:31) #14564
  | 👮 raport

  Do Jan. Posiadasz Acan niezgłębioną tajemnicę wyjaśnienia tematu. Ja czytam żeby wiedzieć, to dopiero umysł który WIE bez czytania.

  Odpowiedz
  DODAJ ODPOWIEDŹ
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2023 by Radio Paranormalium