Ruiny 7000-letniego miasta odkryto w egipskiej oazie
Opublikowano w dziale Niezwykłe miejsca
Zespół amerykańskich archeologów odkrył ruiny 7000-letniego miasta w egipskiej oazie Fayyum, co stanowi istotny krok w badaniach nad wczesnymi cywilizacjami rolniczymi. Egipska Najwyższa Rada Starożytności poinformowała, że badania elektromagnetyczne ujawniły sieć murów i dróg, charakterystycznych dla okresu grecko-rzymskiego. Pozostałości, w tym mury, domy oraz liczne artefakty, są wciąż przykryte piaskiem, a szczegóły odkrycia mają zostać ujawnione w najbliższym czasie.
Zespół Amerykańskich archeologów odkrył ruiny miasta wybudowanego w czasach pierwszych rolników, 7,000 lat temu w Egipskiej oazie Fayyum, podała we wtorek 29 stycznia egipska Najwyższa Rada Starożytności.
"Badania elektromagnetyczne wykazały istnienie w regionie Karanisk sieci murów i dróg podobnych do tych konstruowanych w okresie grecko-romańskim", powiedział przewodniczący rady, Zahi Hawwas.
Pozostałości miasta są "wciąż przykryte piaskiem, więc szczegóły tego odkrycia zostaną ujawnione w najbliższym czasie", powiedział Hawwas.
"Artefakty składają się z resztek murów i domów oprawionych w wapień i wyłożonych terakotą, ale także z dużej ilości wyrobów garncarskich, pieców i sklepów zbożowych", dodał.
Szczątki datowane są na okres neolitu pomiędzy 5200 a 4500 r. p.n.e.
Lokalny dyrektor ds znalezisk sztuki antycznej, Ahmed Abdel Alim, powiedział, że teren ten położony jest siedem kilometrów od jeziora Fayyum i miasto prawdopodobnie leżało przy samym brzegu tego zbiornika wodnego, gdy było zamieszkane.
Źródło: Yahoo! News (za: AFP Kair)
Tłumaczenie: Voozie