Pionierzy piramid poszli dalej
Opublikowano w dziale Inne
Archeolodzy odkryli, że pomiary egipskich piramid, przeprowadzone ponad 100 lat temu, były zaskakująco precyzyjne. W artykule Politechniki w Queensland analizowane są badania piramid Cheopsa, Chefrena i Mycerinosa, które powstały około 2600 roku p.n.e. Współautor badania, Robert Webb, podkreśla, że mimo postępu technologii, wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie dotyczące ich astronomicznych powiązań. Nowe technologie, takie jak skanowanie laserowe i modelowanie komputerowe, mogą jednak przynieść nowe odkrycia dotyczące tajemnic piramid.
Archeolodzy, którzy ponad 100 lat temu mierzyli egipskie piramidy, byli zaskakująco dokładni, co pokazuje przegląd historyczny. Artykuł udostępniony w Internecie przez Politechnikę w Queensland (Australia) zawiera analizę głównych projektów badania piramid Cheopsa, Chefrena i Mycerinosa, zbudowanych około 2600 roku p.n.e. na południe od dzisiejszego Kairu.
"Oni nie mierzyli piramid z daleka, ich pomiary były bardzo dokładne i systematyczne, pokazuje to, jak bardzo była rozwinięta ówczesna technika", mówi współautor artykułu, Robert Webb, wykładowca badań w szkole rozwoju urbanistycznego. Jednak, jak mówi Webb, skanowanie laserowe, modelowanie komputerowe i inne współczesne techniki nie przybliżyły nas ani trochę do odpowiedzi na jedno z najbardziej intrygujących pytań o piramidy. Chodzi o to, czy ich pozycja i wymiary celowo odzwierciedlają ustawienie planet i gwiazd.
"[Wcześniej przeglądy wskazywały] bardzo bliską relację do ustawienia planet, co możemy zmierzyć na ziemi. Istnieje jednak więcej teorii i niektórzy doszukują się także podobieństwa na powierzchni, które ma być dość bliskie, jest to w rzeczywistości jeden z matematycznych szczęśliwych trafów", powiedział Webb.
Według przeglądu, dwa najważniejsze pomiary piramid przeprowadzono w latach 1880 i 1925 przy użyciu drutów, stalowych taśm i mahoniowych prętów. W czasie najnowszych prób sporządzenia map piramid używane są lasery skanujące, GPS, zdjęcia satelitarne, technologie cyfrowe i wizualizacje komputerowe.
Pytania o ustawienie
Badanie przeprowadzone w latach 1880-1882 przez sir Williama Flindersa Petrie pokazało, że nie istnieje żaden związek przestrzenny między odległościami a kierunkami piramid ani też niczym innym. Jednakże teorie, które powstały od tamtego momentu, sugerowały, że stosunki przestrzenne piramid odzwierciedlają w linii prostej ustawienie Pasa Oriona i drogi orbitalnej Merkurego, Marsa i Wenus. Inne teorie sugerowały, że obwód Wielkiej Piramidy lub piramidy Cheopsa, równy 36 525 cali odpowiada ilości dni w ciągu 100 lat oraz ilości książek zawierających starożytne mądrości, przypisywane bogowi Tot.
Cal piramidalny, podstawowa jednostka używana do mierzenia piramid, jest tylko ułamkiem cala.
Webb powiedział, że inicjatywy takie jak projekt kartograficzny Gizy zrealizowany przez Uniwersytet w Chicago ujawniają dziwne ustawienie w linii prostej wewnątrz piramid, które może rzucać nowe światło na teorie dotyczące wszelkich ustawień.
"Wizualizacja komputerowa wnętrza piramid i ich pomieszczeń może ujawnić jakieś rewelacje, o których obecnie nie mamy pojęcia", mówi Webb. Dodał, że piramidy wciąż otacza tajemnica. "W rzeczywistości nigdy się nie dowiemy, co zainspirowało starożytnych Egipcjan do budowy piramid ani jak oni to zrobili".
Judy Skatssoon, ABC Science Online
Tłumaczenie: Ivellios