System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Magiczna Matrioszka


Dodano: 2015-10-10 16:41:26 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Ezoteryka

Matrioszka, ikona rosyjskiego rzemiosła, to nie tylko piękna lalka, ale także symbol bogatej kultury i tradycji. Złożona z mniejszych figur, każda z nich reprezentuje różne postacie, od świętych po artystów. Historia matrioszki sięga XIX wieku, kiedy to Wasilij Zwiozdoczkin po raz pierwszy zaczął je rzeźbić, inspirowany japońskim modelem. Ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów, matrioszka stała się popularną pamiątką, a jej różnorodność materiałów i wzorów odzwierciedla regionalne tradycje i magię.

Matrioszka to rosyjski skarb. Matrioszka to piękna lalka, często wykonywana z drewna lub metalu. Składa się z dużej lalki stanowiącej artystyczną reprezentację popularnych świętych, przywódców politycznych oraz artystów.

Otwiera się w połowie, by odsłonić podobne lalki, które z każdym otwarciem są coraz mniejsze. Istnieje wiele wariacji matrioszki, a pierwszą znaną inspiracją jest chińskie czarne pudełeczko zawierające w środku ziarenko ryżu.

Za pierwszego rzemieślnika tworzącego Matrioszki uważany jest Wasilij Zwiozdoczkin, który rzeźbił te lalki w 1890 roku. Pierwszym artystą, który je pomalował, był Siergiej Maliutin. Inspiracja wyszła od innego azjatyckiego tworu - japońskiej lalki w kształcie Buddy. Lalka zdobyła trzecią nagrodę na światowych targach w Paryżu w 1900 roku i została szeroko spopularyzowana. Jej wygląd i rękodzieło stały się współczesną częścią tradycyjnej Rosji.

Turyści przybywają gromadnie by nabyć kawałek kultury, a Matrioszka jest popularną pamiątką.

Zestaw matrioszek najczęściej wykonany jest z jednego kawałka drewna. Drewno pochodzi z różnych gatunków drzew, takich jak olcha, osika, brzoza oraz lipa. Olcha to rodzaj brzozy, który w Magii silnie łączony jest z planetą Wenus. Drewno jest składane w ofierze wielu bogom i boginiom, w tym Afrodycie i Odinowi. Drewno brzozowe ma wypędzać złe duchy, samo zaś drzewo często wyrasta po pożarach. Osiki często powodują szeleszczące odgłosy przy podmuchach wiatru. Lipa świetnie nadaje się do rzeźbienia!

Rosyjskie bajki

Ponieważ wiele Matrioszek jest wykonywanych tak by symbolizowały emocje, chciałabym podzielić się z wami kilkoma ulubionymi rosyjskimi baśniami. Baśnie stanowią świetny sposób, aby przekazać historie kulturowe, których doświadczył każdy - historię i magię tego czasu. Być może pewnego dnia, podobnie jak ja, trafisz na Matrioszkę i będziesz już wiedział, co oznacza ta twarz, historie za nią się kryjące oraz energia zawarta w drewnie. W ten sposób naprawdę poczujesz magię Matrioszki.

Baba Jaga

Według słowiańskiej legendy, Baba Jaga to obrzydliwa stara kobieta. Sama jej nazwa oznacza matkę lub starą kobietę, podobnie jak rosyjska Matrioszka. Jest złośliwa, pomaga tym których darzy sympatią, tym zaś za którymi nie przepada - szkodzi. Mieszka w magicznym lesie. Zaczarowany las znajduje się w środku dużej leśnej polany, zwykle głęboko pomiędzy drzewami. Z uwagi na swoją tajemniczość, doczekała się wielu reprezentacji.

Kołobok

Kołobok to żółta sferyczna istota, która przypomina uśmiech. Posiada okrągłą żółtą twarz i wiele wariacji. Kołobok - który jest tradycyjną słodką rosyjską potrawą - ożywa i ucieka. Po drodze napotyka na kilka zwierząt, które chcą go zjeść. Zwodzi każde z nich, śpiewając zmyślną piosenkę. Tę bajkę można porównać do podania o amerykańskim piernikowym człowieku.

Wasylisa Piękna

Pewien kupiec miał piękną córkę o imieniu Wasylisa. Gdy miała osiem lat, jej matka zachorowała na śmiertelną chorobę. Jako ostatni podarunek, sprezentowała Wasylisie drewnianą lalkę wraz z instrukcją, by ją karmić i poić gdy będzie potrzebowała jej pomocy. Gdy więc matka umiera, dziewczynka nie może się doczekać i zaczyna podawać lalce jedzenie i napoje. Lalka ożywa i zaspokaja Wasylisę.

Ojciec żeni się ponownie - tym razem kobieta jest niegodziwa i troszczy się tylko o swoje dwie córki (podobnie jak w przypadku amerykańskiego Kopciuszka). Lalka pomaga Wasylisie wykonywać wiele rozkazów wydawanych jej przez złą macochę. Gdy ojciec Wasylisy wyjeżdża daleko za pracą, dziewczynka wpada w jeszcze większe tarapaty. Macocha sprzedaje dom i przeprowadza rodzinę głęboko do lasu.

Światło w domu gaśnie i nie ma już więcej świeczek. Wasylisa zostaje wysłana by zdobyć nieco światła. Trafia na chatkę Baby Jagi.

Baba Jaga mówi jej, że musi zasłużyć na światło i wydaje jej polecenia. Lalka pomaga dziewczynie wykonać zadanie, gdy ta napotyka na trzech jeźdźców na koniach, z czego każdy reprezentuje dzień, noc i słońce - lalka podpowiada dziewczynie, jak przejść przez wszystkie próby.

Baba Jaga błogosławi Wasylisę i daje jej latarnię [w kształcie czaszki] wykonaną z węgla. Gdy dziewczynka wraca do domu, dowiaduje się że na jej zastępczą rodzinę została rzucona klątwa. Nie uda się zapalić żadnej świecy ani światła. Węgielki w czaszce ożywają i wypalają cały dom ze wszystkimi w środku, poza Wasylisą. Wasylisa następnie zakopuje czaszkę w lesie i udaje się do miasta.

Deanna Jaxine Stinson, unexplained-mysteries.com

Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.