Tomku niestety słucham audycji z opóźnieniem dlatego i mój komentarz dotyczy audycji sprzed kilkunastu dni.Otóż wtrącę swoje trzy grosze co do złota mówisz że to niemożliwe żeby ten sam pierwiastek jakim jest złoto różnił się kolorami, moim zdaniem różnice te wynikają z tego o czym mówisz kilkanaście sekund wcześniej a więc od rodzaju zanieczyszczeń izotopu złota i dlatego jest złoto bardziej zanieczyszczone i mniej zanieczyszczone co weryfikują tzw. próby złota natomiast zanieczyszczenia decydują czy jest to złoto żółte czy czerwone czy białe, czyli jakim pierwiastkiem jest zanieczyszczony izotop złota. Co do produkcji złota to oczywiście że masz rację można je produkować a nawet powiem więcej do niedawna panowała teoria że pierwiastek złota powstaje w wyniku wybuchu supernowej co obalił fizyk jądrowy Glenn Seaborg przekształcając ołów w złoto tzn pierwiastek ołów o liczbie atomowej 82 zmienił w pierwiastek o liczbie elektronów krążących po orbicie 79 czyli złoto czyli w skrócie wybił z pierwiastka 82 elektronowego 3 elektrony.Niestety taka zabawa jest bardzo droga i możliwa obecnie na 2 sposoby albo jak to zrobił Seaborg w wyniku rozszczepienia w reaktorze termojądrowym albo poprzez zderzenie w akceleratorze i wybicie 3 elektronów.Ale od pierwiastka złota do izotopu złota jest jeszcze daleka droga ,podam przykład węgla czysty węgiel ma liczbę atomową 6 ale masę atomową12,01 ale zaokrągla się do 12 ale jest też węgiel C13 , C14 a więc masa atomowa decyduje czy to węgiel czy grafit czy grafen czy diament.Prostszym językiem o ile złoto ma zawsze 79 elektronów i 79 protonów to może mieć w jądrze 20 neutronów lub 50 lub 60 czym ich więcej tym większa masa atomowa, która wraz z liczbą atomową podawana jest w tablicy niejakiego pana M.Tylko proszę nie mylić liczby neutronów z tzw. zanieczyszczeniami bo neutrony nie mają wpływu na zanieczyszczenie które jest wynikiem obecności jakiegoś pierwiastka w tym wypadku w izotopie złota . No i kolejna sprawa trwałość takiego pierwiastka czyli stabilność ale to już temat do dłuższej dyskusji.Bardzo Ci Tomku dziękuję , że otwierasz mi oczy na pewne oczywiste rzeczy koło których na co dzień przechodzę ale ich nie zauważam. PS. Przecież Rosjanie też mają akcelerator, a może faktycznie jest jak mówisz ?. Jak zwykle miło się Ciebie słucha i oprócz Debat jest to dla mnie audycja której słucham z przyjemnością
Przed wysłaniem wiadomości przemyśl dokładnie jej treść i w razie potrzeby zedytuj ją. Pozwoli to uniknąć spięć między tobą a adresatem.
Adresat wiadomości pozna twój adres email i będzie mógł na niego wysłać odpowiedź. Do wiadomości będzie również dołączone IP, z którego ją wysłałeś/aś, a także data i godzina wysłania wiadomości.