System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Trochę o Wicca


Dodano: 2011-07-23 15:01:47 | Wyświetleń: 4366
Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Tagi:

 Symbole

 

Poganizm, niezwykle stary, zwany także w krajach anglosaskich ''starą religią'', silnie związany z czarostwem, opera się na kulcie natury, silnej duchowności oraz magii naturalnej.

Głównym bóstwem współczesnego ruchu Wicca jest bogini zwana Gają, a według niektórych jednostek to właśnie z niej powstała Ziemia, inni natomiast wierzą iż owa bogini jest samą Ziemią.

Niektóre odłamy Wicca uważają iż partnerem Gaji, był jeden z rogatych bogów, będący jej tak zwanym dopełnieniem, uzupełnieniem, tak jak dopełnieniem lata jest zima, a nocy-dzień. W całej religii pogańskiej spotykamy wielu bogów obojga półci, którym to ludzie oddawali czci, pochodzących z różnych prastarych kultur- przede wszystkim śródziemnomorskiej, celtyckiej, skandynawskiej.

Pierwsze czarownice (mężczyźni jak i kobiety oczywiście) podobnie jak dzisiejsze posługiwały się przede wszystkim magią naturalną, czyli żywiołów i innych podległych dziedzin, jak i magią ceremonialną.  Znały i stosowały zioła, wyciągi i wywary z roślinności, a także różne naturalne przedmioty wykorzystywane były do leczenia jak i czarowania, tym samym pomagając, tym którzy o takową pomoc prosili.

 Wiele czarownic na całym świecie czciło tak zwane duchy natury w swych świętych miejscach, przeważnie każda z nich praktykowała w samotności, tym samym nie należąc do żadnego większego stowarzyszenia. Każda miała swe ''patenty'', sekrety, metody, jednak zawszę były te same zasady, jak to się miewa w przypadku szamanów.

Trwało to aż do średniowiecza, kiedy to czarownice uznano za niepożądane, służebnice i oblubienice diabła, zsyłające złym spojrzeniem pecha, oskarżane za rzucanie uroków.

Tymczasem w świecie pogańskim pojęcie czarownica oznaczało osobę, która posiada mądrość, wiedzę, leczy chorych i potrafi przewidywać przyszłość.

Na stosach spalono setki tysięcy znachorek i akuszerek, większą część jak nam wiadomo stanowiły kobiety, niekiedy nawet dochodziło do tego, że o czary oskarżano właścicieli kotów, przeważnie czarnych. Zwierzęta spotykał taki sam los, co ich właścicielki, uważane za stworzenia nieczyste, skażone, będące łącznikami między światem ludzi a demonami.

 Sytuacja taka, z większym lub też mniejszym nasileniem trwała przez długie lata, w Wielkiej Brytanii dopiero w połowie XX wieku zniesiono prawa represjonujące czarownice, tym samym dając kres polowaniom i mordowi niewinnych ludzi.

 Pomimo tak drastycznych metod jakie kiedyś stosowano czarostwo przetrwało aż do dziś i obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dzisiejsze czarownice nadal opierają się na starych zasadach pogańskich, nie czcząc szatana, lub też w ogóle w niego nie wierząc, tym samym nie uznając potocznie istnienia piekła. Większość z nich wierzy w reinkarnacje oraz tak zwaną Krainę wiecznego Lata, cz Tamten Świat, do którego odchodzą dusze zmarłych, aby tam odpoczywać między kolejnymi swymi wcieleniami.

 

Oczywiście są to tylko niewielkie wzmianeczki, jak zapewne widać i bardzo streszczone, albowiem cała owa religia jest obecnie podzielona na większe i mniejsze gałęzie tradycji.  Więc wszystkiego po kolei nie chciało mi się opisywać, także jak komuś coś się nie podoba, bo temat ograniczony czy cuś to spadać i nie czytać ;]

 

Zachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika
· Zielone Świątki (czytany 3371 razy)
· Filip Fediuk, wspomnienia i relacje (czytany 5843 razy)
· Księżyc i Magia (czytany 8969 razy)
· Magiczna Noc (czytany 4359 razy)
· Wzgórze Glastonbury (czytany 5783 razy)
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.