Zycie na ziemi. Jaki był jego początek?

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Kontakt:

Re: Zycie na ziemi. Jaki był jego początek?

Post autor: Darnok » 2009-10-15, 17:35

Sorry, że odkopuję, ale temat warty jeszcze pociągnięcia ;)
Nadal coś mi tu nie styka...ja tam wolę w temat się nie zagłębiac, bo dużo na temat samej ewolucji nie mam do powiedzenia...

To w pewnym sensie jest bardzo proste ;)
Może człowiek kiedyś był neandertalczykiem
Homo neanderthalensis, jak sama nazwa wskazuje był człowiekiem. Był szalenie inteligentni, a możliwe nawet, że osobnicy z tego gatunku zostali przez nas zasymilowani- przecież proces ewolucji był tak długi, że nie był to najazd Hiszpanów na Amerykę, tylko (jeżeli mogli się z nami krzyżować) powolny proces ich przyłączania do społeczeństwa.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0327144752


Brak dowodu na nieistnienie nie sprawia że coś istnieje.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Kontakt:

Re: Zycie na ziemi. Jaki był jego początek?

Post autor: Spock » 2009-10-15, 23:17

Co do krzyżowania się z neandertalczykami, to raczej nie ma na to bezpośrednich dowodów. To znaczy - w genotypie ludzi współczesnych nie znaleziono fragmentów neandertalskich. A zatem neandertalczycy nie byli naszymi przodkami, wymarli bezpotomnie. Jeśli dochodziło do łączenia, to albo takie pary były bezdzietne, albo dzieci z takich związków były bezpłodne.
Ufać i kontrolować
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Kontakt:

Re: Zycie na ziemi. Jaki był jego początek?

Post autor: Darnok » 2009-10-16, 17:00

Wiem, że wikipedia nie jest żadnym argumentem, ale

"Trwają spory, czy neandertalczycy mogli się krzyżować ze współczesnymi sobie Homo sapiens. Analiza zmienności mitochondrialnego DNA człowieka współczesnego i porównanie jej z sekwencjami mtDNA neandertalczyków wskazuje, że współczesne populacje ludzkie nie zawierają mtDNA neandertalczyka (mtDNA są przekazywane wyłącznie w linii żeńskiej)[18]. To wskazuje, że mitochondrialny DNA kobiet neandertalczyka nie występuje w obecnej puli genowej, co miałoby wskazywać na wymarcie tych ludzi; aczkolwiek wskazuje tylko na pochodzenie kobiet. Współczesne ludzkie MtDNA jest o około 100 000 lat starsze[potrzebne źródło] niż YDNA, dodatkowo chromosom X wykazuje większe różnice między H. neanderthalensis a H. sapiens sapiens niż pozostałe chromosomy co sugeruje przepływ genów w linii męskiej[19].

Badania allelu (+D) kodującego mikrocefalinę wskazują na pochodzenie genu z antycznej populacji człowieka. Wariant +D genu wprowadzony został do obecnej puli genowej ok. 37 tys. lat temu i teraz dominuje w puli genowej współczesnego człowieka. Rozprzestrzenienie się genu wynika z dodatniego efektu fenotypowego, jako że ten gen związany jest z rozwojem mózgu. Spośród możliwych populacji Evans, Lahn i inni za prawdopodobną wskazują populację Neandertalczyka, z której przez rzadkie krzyżowanie gen ten zdominował obecną pulę genową Homo sapiens. Frekwencja allelu typu +D jest mniejsza w sub-saharyjskiej Afryce, która zawiera allel -D mikrocefaliny, którego linia oddzielona jest o ponad milion lat ewolucji[20][21][22]."
Brak dowodu na nieistnienie nie sprawia że coś istnieje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości