Strona 1 z 1

ZAIKS zmieni zasady pobierania opłat za puszczanie muzyki

: 2007-02-04, 00:00
autor: Ivellios
PiS chce zmienić zasady działania i pobierania opłat przez ZAiKS... chcą wprowadzić u nich pewną reformę - płacić będą wszyscy, kórzy za puszczanie muzyki w sklepach itd. będą pobierać korzyści... Gdyby zostało to wprowadzone to pusczanie muzyki w radiu internetowym byłoby legalne, wnioskując :) byłoby to wielkie zawalenie rynku radii internetowych, każdy byłby legalny. Co o tym myślicie ? ;)

: 2007-02-04, 12:28
autor: Darnok
Głupie... jak zawsze....

: 2008-05-22, 10:02
autor: Alvard
Ave !
Sprawa nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. ZAIKS to jedno, ale w Polsce działają jeszcze 3 inne organizacje "chroniące" praw autorskich. Paradoks polega na tym, że jak masz wykupiony zaiks, a wykonawcy i utwory, które nadajesz są zarejestrowane w którejś z pozostałych organizacji, to ta organizacja automatycznie dobierze Ci się do tyłka. W ten sposób własnie zostało wykończonych wiele dyskotek, a część lokali najnormalniej w świecie przestała publicznie odtwarzać muzyke. Inną kwestią po za radiem, jest legalnośc muzyki u samych prezenterów. Problem polega na tym, że prezenterzy muszą mieć legalne płyty z nadawaną muzyką 9wystarczy cd z muzą kupiona w "tesco" + paragon), albo też utwory od innych wykonawców, którzy wyrazili bezpośrednią zgode na ich odtwarzanie w danym radio/lokalu.
Obejściem zaiks-u jest wykupienie licencji GEMA, albo też wykorzystanie pewnej luki w przepisach, czyli wykorzystywanie utworów mających wiecej niż 20 lat, na te - jak dobrze zrozumiałem - nie potrzeba zgody. Info jakie Wam podałem, mam do znajomego pracującego w "sony music polska".
Pozdrawiam.