"Pusty statek"

Tutaj możesz napisać dla nas nowy artykuł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

"Pusty statek"

Post autor: Arek » 2013-04-06, 23:33

Utsuro-bune to nazwa znacząca tyle co "pusty statek" nazwa odnosi się do statku lub łodzi którą znaleziono w 1803r.na brzegu wysp Japońskich.

Według różnych raportów, miejscowi rybacy zauważyli na morzu dziwną nieznaną im łódż, wyglądało na to że nikt nią nie sterował.Po zbadaniu wnętrza łodzi odkryli piękną młodą kobietę o obcym im wyglądzie, ze względu na nieśmiałość przed obcymi i nieudanych prób komunikacji rybacy postanowili pozostawić łódż pastwom morza. Opowieść została zbadana po raz pierwszy w 1925r. przez japońskiego etnologa Kunio Yanagita, po raz drugi badano ją w 1962r. a w 1997r. profesor Tanaka Kauzo zweryfikował ją po raz trzeci. I chociaż nikt nie widział by statek-łódż unosiła się w powietrzu to i tak uważa się za jeden z historycznych raportów o spotkaniu z obcą cywylizacją.

W "Kyokutei Bakins Toen shōsetsu" znajduje się szczegółowy opis historii, w " ume no chiri" jest nieco skrócony i lekko zmodyfikowany opis tego samego zdarzenia.


Toen shōsetsu

"Incydent miał miejsce 22 lutego wiosną roku 1803, na morzu niedaleko plaży o nazwie Hara-yadori, rybacy zauważyli dryfującą łódż, mierzyła około 5,4m. średnicy, była owalna a kształtem przypominała kadzielnicę. Łódż sprowadzono do brzegu, na górnej części znajdowały się zakratkowane okna które były uszczelnione czymś przypominającym gumę, dno statku było wzmocnione płytami blachy. Ponieważ okna były przezroczyste rybacy zajrzeli do wewnątrz statku, była tam kobieta ale o bardzo dziwnym wyglądzie, jej oczy i brwi były czerwonoe , jej twarz różowa. Wyglądało że do jej włosów doczepiono długie białe plecione włosy które mogły być wykonane z futra, rodzaj tej fryzury nie znaleziono w żadnych źródłach literatury.Nikt nie rozumiał jej mowy, nie można więc było komunikować z nią, kobieta trzymała w ręce kwadratowe pudełko o wymiarach 2 Shaku (ok. 60 cm) który musiało być bardzo ważne dla niej ponieważ trzymała je cały czas w rękach, nie pozwalała nikomu zbliżyć się do niej.
Ciekawi rybacy zainteresowali się przedmiotami wewnątrz łodzi, było tam 2 Shō wody ( 3,6 l) w jednej butelce, dwie maty do spania, rodzaj ciasta i rodzaj rozgniecione żywności.Podczas gdy ludzie dyskutowali co dalej począć kobieta z spokojem przyglądała się im. Pewien starszy mężczyzna powiedział że może być to córka jakiegoś króla w odległej krainie która potajemnie znalazła sobie kochanka a gdy sprawa wyszła na jaw mężczyznę zabito a księżniczkę by zachować od śmierci a jednocześnie ukarać uwięziono na statku a jej los powierzono morskim prądom, w pudełku prawdopodobnie znajduje się ścięta głowa kochanka.Już kiedyś na innej plaży odkryto wrak łodzi z kobietą w środku oraz ścięta głowa przymocowana do deski, może i w tej skrzynce znajduje się głowa kochanka i dlatego jest ona taka ważna dla kobiety i dlaczego trzyma ją cały czas w rękach. Starszy mężczyzna widocznie przekonał innych rybaków ponieważ łódź z kobietą wyprowadzono w morze pozostawiając ją własnemu losowi."

UME-no chiri


" 24 marca 1803r.w prowincji Hitachi niedaleko plaży Haratono odnaleziono dziwną łódź, formą przypominała garnek do gotowania ryżu, w środkowej części znajdował się wzmacniający pierścień, powyżej pierścienia statek był pomalowany czarną farbą z wieloma małymi oknami na wszystkich czterech stronach. W oknach były kraty, zabezpieczone dodatkowo czymś w rodzaju żywicy, dolna część statku była wzmocniona stalowymi deskami które wyglądały jak sprowadzane (importowane) żelazo najlepszej jakości.
Wysokość statku wynosiła 3,64m. średnica około 5,45m. W środku była kobieta (lub dziewczyna) w wieku około 20-tu lat, jej wzrost oszacowano na 5 Shaku (1,5 m), jej kolor skóry był biały jak śnieg. Miała gęste długie włosy, jej twarz była nieporównywalnie piękna. Ubranie było obce i trudne do zweryfikowania tamtejszym rybakom, nikt nie rozumiał jej mowy. Kobieta w swych rękach trzymała małe pudełko którego nikt nie mógł dotknąć. W łodzi znajdowały się dwa dywany, bardzo miękkie, nieznanego typu. Był tam również rodzaj ciasta, jakaś rozgnieciona żywność i pewien rodzaj mięsa.Było tam także coś w rodzaju filiżanki z wspaniałym motywem, nikomu jednaj nie znanym."
Oczywiście, ani kobiety ani statku nigdy więcej nie widziano, pozostały tylko opowieści i rysunki (jak te poniżej):

http://www.palaeoseti.de/lib/exe/fetch. ... 00x200.jpg

http://www.palaeoseti.de/lib/exe/fetch. ... nishio.jpg
http://www.palaeoseti.de/lib/exe/fetch. ... en/ume.jpg
http://www.palaeoseti.de/lib/exe/fetch. ... bune01.png
http://www.palaeoseti.de/lib/exe/fetch. ... 755617.jpg

Opowieść można znależć także w:
■VALLEE, J., & AUBECK, C. (2010). Wonders in the sky: unexplained aerial objects from antiquity to modern times and their impact on human culture, history, and beliefs. New York, Jeremy P. Tarcher/Penguin


TAKIZAWA, B., & TAKEDA, N. (1928). Toen shōsetsu. Tōkyō, Yoshikawa Kōbunkan.


UME NO YA SHUJIN. (1928). Ume no chiri. Tōkyō, Yoshikawa Kōbunkan.


Masaru Mori: The female alien in a hollow vessel. In: Fortean Times. Vol. 48, Dennis Publishing Ltd., London 1987


Kazuo Tanaka: Did a close encounter of the Third Kind occur on a Japanese beach in 1803? In: Sceptical Inquirer. Vol. 24, No
Ostatnio zmieniony 2013-04-06, 23:44 przez Arek, łącznie zmieniany 1 raz.


"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
To nie moje powiedzenie ale lubię je jak najbardziej

https://www.facebook.com/arek.czaja
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości