Niemcy: Światła nad Greifswaldem (1990)

Terminem UFO określa się każdy obiekt latający, którego natura jest niewytłumaczalna dla nauki lub istnieje zbyt mało informacji do jej określenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Niemcy: Światła nad Greifswaldem (1990)

Post autor: Arek » 2011-07-06, 09:15

24 sierpnia 1990r. wielu świadków miało możliwość obserwacji świetlnych kul niedaleko miejscowości Greifswald. Zjawisko to trwało dość długo dlatego udało się wykonać zdjęcia a nawet nagrać filmy.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/922 ... 84950.html
Zdjęcie z GreifswalduMiędzy godziną 20.30 a 21 ukazały się na niebie 2 grupy świateł, każda z nich składała się z 7 świecących kul, pierwsza grupa przypominała literę "Y".
Czterdziestu uczniów oraz nauczyciel spędzający ferie w Mukran w Rugii podczas wieczornego ogniska zauważyli te dziwne światła, wyglądało to jakby te wymieniały się między sobą małymi błyskami (obiektami?),same kule poruszały się także niezależnie od siebie. Obiekty znajdowały się pod zasłoną chmur które znajdowały się na wysokości 2500 i 6000m, obiekty sprawiały wrażenie że poruszają się razem z wiatrem w południowo-zachodnim kierunku.
Gdy po 15 minutach pierwsza grupa świateł zniknęła druga pozostała widoczna przez następne 15 minut, inny świadek w miejscowości Greifswald który jest pilotem tak to opisał:

--widziałem jak z pewnej odległości leciała kula światła prosto w kierunku formacji, ta kula jednak nie świeciła tak jasno jak inne, leciała bardzo szybko mogę szacować na przynajmniej szybkość dżwięku ale prawdopodobnie była 3 lub 4 razy szybsza niż dźwięk. Gdy wleciała w formację kul zatrzymała się raptownie a jasność jej przybrała intensywność pozostałych kul--


Zestaw filmów pokazujących kule nad Greifswaldem
Rodzina Ladwig to następni świadkowie, według nich parę mniejszych obiektów oddaliło się od formacji zatrzymało się na chwilę by znów powrócić.
O godzinie 20.47 świadkowie obserwowali gdy paręset metrów dalej od formacji na tej samej wysokości coś zabłysnęło, błysk przypominał światłem pocisk ziemia-powietrze. Możliwe że w tym rejonie odbywały się manewry wojska NRD.
Około godziny 21 obiekty jeden po drugim zaczęły gasnąć, 5 minut póżniej pojawiły się znów na niebie jednak trochę dalej w kierunku północno-wschodnim i znów w tej samej formacji i trochę jaśniejsze niż przedtem. Z Poseritz w Rugii, fizyk pan Schwendhelm obserwował razem z żoną jak grupa świateł około godziny 21 zgasła, gdy ostatni obiekt zniknął postanowił kontynuować swoją podróż.
--Tylko gdy ruszyliśmy samochodem pojawiły się na nowo, dokładnie w tej samej formacji ale jakby jaśniej świeciły, może były bliżej?, wyglądały jak lampy które po zapaleniu zyskują na intensywności światła.--
Zaskoczony znów zatrzymał samochód żeby przez następne 10 minut obserwować to zjawisko, aż w końcu bez zmiany formacji światła zniknęły.
Z pola namiotowego w Prora inny świadek obserwował to w ten sposób:
--...Chwilę póżniej po wygaśnięciu pojawiły się na nowo ale już nie dokładnie w tym samym miejscu, lekko przesunięte, była to grupa z 6-7 świateł...--
Nawet w 100km oddalonej Nowej Brandenburgii widziano te zgaśnięcie a potem pojawienie się na nowo świateł.

Wojna o flary
Ilobrand von Ludwiger szef grupy MUFON-CES jak i inni członkowie zbierali materiały o tym przypadku, nie było to łatwe ze względu na słabe połączenia telekomunikacyjne, był to rok 1990 krótko po upadku muru berlińskiego, żeby skontaktować się z MUFON-em świadkowie musieli dzwonić z budek telefonicznych, często przeliczając się w kosztach bo rozmowy "na zachód" były nadal bardzo drogie i dlatego niejedna relacja została przerwana przed czasem o czym szef grupy CENAP Wener Walter z humorem wspomina.
MUFON-CES zwrócił się z zapytaniem do wojska czy posiadano ( i kto?) tak długo palące się flary
Były komendant sił powietrznych Berger oświadczył że armia rosyjska w tym czasie już wycofała stamtąd swoje wojska a wojsko NRD nie posiada pocisków oświetlających które palą się dłużej niż 15 minut .
Także grupa CENAP która bada zjawisko fenomenu ufo od początku była zainteresowana tym przypadkiem, udało im się zebrać relacje od paru naocznych świadków w tym takie które mogłyby wyjaśniać co wtedy zaszło.
Steffen Picholek z Greiswaldu był w tym czasie z swoimi rodzicami jachtem w pobliżu zagadkowych świateł, swoim aparatem fotograficznym usiłował je sfotografować ale ze zdjęć nic nie wyszło, jego rodzice komentowali to między sobą że to wojskowe światła które mają uchodzić jako cel.
Także pani Peitersen była tego zdania, co więcej miała ona widzieć błyski pomiędzy kulami oraz trochę na lewo od nich, dla niej była to eksplodująca amunicja.
Pan Kollath jest szyprem kutra i owego wieczoru był na morzu w kierunku Rygi gdy w zenicie zobaczył coś co mu było od dawna znane, świecące race na spadochronach ,
-- może szwedzkiej albo polskiej marynarki, takie coś mieliśmy tutaj już częściej, wiem że w gazetach piszą że to ufo ale to bzdura, takie światła widziałem już kiedyś niedaleko Bronholmu--.
Dr.med. Lüder Stock był owego wieczoru także swoim jachtem w okolicy Greiswaldu miał on widzieć jak z pokładu statku wojskowego armatami wystrzeliwano coś co póżniej zaświeciło się na niebie i na ogromnych spadochronach zawisło nad morzem.
W następnym wywiadzie dla MUFON-u ów lekarz nie potwierdził jaki to statek widział, ale według niego jest to jedyne racjonalne wyjaśnienie.
Dla CENAP-u sprawa była rozwiązana, nic innego jak flary były odpowiedzialne za rzekome ufo, na tym skończyły się ich poszukiwania.
W poszukiwaniu takich pocisków oświetlających Ilobrand von Ludwiger zwrócił się do biura sił powietrznych w Koloni z zapytaniem kto posiada takie świecące kule na spadochronach, w odpowiedzi usłyszał że Bundeswehr nie potrzebuje ani nie posiada takich pocisków. Inny członek MUFON-u wypytywał o to samo różnych kapitanów z spółki Ratowania Rozbitków. Kapitan Uwe Kröger po zobaczeniu materiałów powiedział że nie są to flary jakie używa wojsko niemieckie, kapitan Schumacher oświadczył że przy wojskowych flarach można bez problemu rozpoznać zawieszone nad nimi spadochrony.
CENAP w swoim oświadczeniu wskazał firmę Silbermühle jak dostarczyciela takiej amunicji, podczas rozmowy z MUFON przedstawiciel firmy wskazał że ich produkty palą się 10 minut, gdyby je wyposażyć w komponenty które są w stanie utrzymać się świecąc przez 20 minut cena tych kul (wszystkich kul na filmie) wzrosłaby z 8 000 na 50 000 DM.
Ilobrand von Ludwiger w czasie swojej pracy zawodowej miał możliwość rozmowy w Moskwie z komendantem łodzi podwodnej dr.. Vladimirem Aschascha, ten nie znał flar które palą się dłużej niż 10 minut, według niego nawet gdyby wojsko rosyjskie posiadałoby takie drogie pociski to ze względu na wysokie koszty raczej by nie odpalali 14-tu sztuk.

Po wyświetleniu programu w tv. gdzie omawiano przypadek z Greifswaldu zgłosiło się małżeństwo które 13 sierpnia 1994r. w Pissuri na Cyprze miało możliwość zobaczenia bardzo podobnych świateł jak te z Greifswaldu
--7 świateł stało nieruchomo na niebie gdy nagle jedna wystrzeliła z nich tak szybko że można było zobaczyć pozostawioną białą linię na trasie jej lotu. Kula ta zatrzymała się na moment żeby powrócić z powrotem do formacji, inne kule robiły to samo, w lewo, w prawo w górę, odlatywały i wracały z powrotem.--
W 1998r. MUFON otrzymał nagranie małżeństwa które 5 lat wcześniej na wyspie Uznam spędzało urlop, z hotelowego balkonu udało im się nagrać dwie formacje które wyglądały tak samo jak te z Greiswaldu. Tym razem obie grupy kul znajdowały się co najmniej godzinę na niebie, może nawet 90 minut,także tym razem mniejsze obiekty oddalały się od formacji by za chwilę powrócić, szkoda tylko że owe małżeństwo pozostawiło na taśmie tylko minutę nagrania tych kul, resztę skasowano.

http://www.mufon-ces.org/img/classb07.jpg
zdjęcie z wyspy Uznam z 1993r.Podobne zjawisko zobaczono miesiąc póżniej 22 czerwca pomiędzy 22.30 a 22.45 nad Mrzeżynem koło Kołobrzegu, pan J. Ksrodski sfilmował to zjawisko z balkonu swojego mieszkania, niestety świadek nie użył statywu i 5-cio minutowy film nie pokazuje w pełnej świetności tego zjawiska. Badania MUFON-u potwierdziły wypowiedż że jeden zmniejszych obiektów oddzielił się od większego, świadek obserwował jak 10 do 12-tu większych obiektów były okrężane przez trzy mniejsze.

http://www.mufon-ces.org/img/classb08.jpg
Zdjęcie z MrzeżynaW póżniejszym okresie doszły nowe podobne obseracje, 14 czerca 1994r. w pobliżu Sassnitz obserwowano świetliste kule które leciały w kierunku horyzontu, w pobliżu nie zauważono statków.

Teoria o flarach które wykorzystuje marynarka czy to polska , niemiecka czy rosyjska na wodach Bałtyku miała swoich wyznawców od samego początku zdarzeń nad Greifswaldem, dokładnie dziewięć lat póżniej 24 sierpnia 1999r. nad Szwajcarią sfotografowano podobne światła, świadkowie obserwowali na wysokości 2.500-3.5000m. formację o wyglądzie kiści winogron, obserwacja miała miejsce o 19.00 i trwała 41 minut.

http://www.mufon-ces.org/img/classb10.jpg
Zdjęcie z Szwajcarii
W grudniu 1995r. przekazano materiały instytutowi Max-Plancka który zajmuje się aeronomią w Lindau z prośbą o możliwe wyjaśnienie, do dzisiaj nie udało im się rozwiązać tej zagadki.

Tłumaczenie fragmentów artykułów
http://www.mufon-ces.org/text/deutsch/greifswald.htm
oraz
http://cenap.alien.de/greifswald/greifswald2.htm


Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Nastrój:
Kontakt:

Re: Niemcy: Światła nad Greifswaldem (1990)

Post autor: Ivellios » 2011-07-29, 21:35

Miło mi poinformować, iż artykuł trafił właśnie na stronę główną :)
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2378
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy

Re: Niemcy: Światła nad Greifswaldem (1990)

Post autor: Arek » 2011-07-31, 04:23

Miło po zalogowaniu zobaczyś że się ukazał :D
Powiem szczerze że nie chciałem tłumaczyć całych artykułów, to bez przesady czytanie na 2 godziny. Ale jeśli ktoś ma jakieś pytania poszukam odpowiedniego materiału.
W całej sprawie używałem ścieżki dyplomacju żeby pokazać obie strony zwaśnionych portali , mianowicie mufon-ces i cenapu.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości