10 Przykazan/ Biblia

Świadomość, Światło i Miłość to wartości, które są naturalne dla każdej istoty ludzkiej, dlatego znajdują się ponad religiami czy systemami filozoficznymi. W tym dziale podyskutujesz na tematy związane z rozwojem duchowym

10 Przykazan/ Biblia

Można wybrać tylko 1. opcję

 
 
Pokaż wyniki
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

10 Przykazan/ Biblia

Post autor: Titania (usunela konto) »

Bog, 10 Przykazan, Biblia i kosciol! Czy trzyma się ktos tych zasad? Czy w dzisiejszych czasaj jest to out?
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną - Nie wiem ilu jest bogów i czy w ogóle są
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno - czasami, ale parez punkt 1
3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił Odpada - patrz punkt 1
4. Czcij rodziców - OK
5. Nie zabijaj - OK
6. Nie cudzołóż - OK
7. Nie kradnij - Raczej OK, ale to zależy od interpretacji prawa
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu - OK
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego - No comment, please
10. Ani żadnej rzeczy która jego jest - OK
assamite
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 102
Rejestracja: 2005-08-31, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: assamite »

Wiec może nie bede się rozpisywał tak jak Spock, ale może więcej może mniej, okaże się :)
Aczkolwiek w opisywaniu przykazań pominę te których się trzymam dokładnie i bez zadnego odchyłu :)
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną - oczywiście wiem ze Bóg jest ale w jakiej formie wystepuje i działa w zadnym wypadku mnie nie interesuje i nie ma nademna zadnego zwierzchnictwa a przynajmniej ja go nie chcę :)
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno - tak jak Spock patrz ptk. 1
3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił - nie uznaję czegoś takiego jak dzień świety...
4. Czcij Ojca swego i Matkę swoją? - nie czuję zadnej więzi emocjonalnej z całą moja rodziną a co dopiero mam czcić rodziców, moim domem jest świat...
5. Nie zabijaj? - hm... wbrew czyjejś woli oczywiscie się zgadzam, ale do pewnego stoppnia jestem za Eutanazją
reszta to podstawowe zasady dobrze funkcjonującego społeczeństwa więc lepiej ich nie zmieniac i się ich trzymać :) chociarz 9 jest kuszące :) jak i 6 :P Ale nie tak naprawde co do 6 i 9 to tylko kwestia człowieka bo jesli czlowiek nie czuje jakoby więzi ze swoja partnerką to czy ją zdradził czy nie? hehehe ale juz pierdziele :)no coż 1 w nocy pozdrawiam :)

[ Dodano: 24-09-2006, 01:02 ]
btw. Titania a co z tobą i tymi przykazaniami?:)
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Dziekuje za obszerne wypowiedzi:) Az takich szczegolowych odpowiedzi nie oczekiwalam:)).
Dla mnie moze 10 przykazan nie istniec, staram się zyc tak aby miec do siebie i do innych szacunek.
Uwazam, ze 10 przykazan nie pasuje juz do wspolczesnych czasow czy raczej ma wartosc symboliczna. Moze w sredniowieczu inaczej się je odbieralo teraz jakos ich funkcja zanikla sama.

I zreszta "nie zabija" ktos tylko dla tego bo tak pisze w 10 przykazaniach?
assamite
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 102
Rejestracja: 2005-08-31, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: assamite »

hmm...
ja uważam ze 10 przykazań jaknajbardziej pasuje do wspołczesnych czasów co oznacza ze się z Toba nie zgadzam przynajmniej w tej kwestii :) mianowicie chodzi mi tu o to ze wielu ludzi którzy często wogóle nie przyznają się do wiary katolickiej i tych jakże wspaniałych 10ciu przykazań ida drogą w nich zapisaną często nie będąc tego świadomi ;) (znam pare osob to wiem ) 10 przykazań? hmm... wydaje mi się ze dziś to jest nie tyle co symbol aczkolwiek mozna go jako takiego potraktować, wg mnie dziś to jest podstawa wszystkich norm morlanych :) i tyle :) I jeszcze jedno droga Titanio :) osobiście uwazam ze własnie w dzisiejszych czasach ów przykazania sa bardziej przestrzegane niż np. w średniowieczu :)
czytaj:
Krucjaty
Mordy i Wojny w imię Boga
Sprzedawanie odpustów
itp.
itd.
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Mordy i wojny w imie oleju napedowego i pieniedzy....O Bogu nikt tutaj juz nie mysli.

Wg. mnie Ci co przestrzegaja 10 przykazan, nie potrzebuja ich i tak----maja je juz chyba we krwi...zyja instynktownie prawidlowo.

Ci co nie znaja 10 przykazan, zabijaja, niszcza, itd.....nie dalo by się ich naklonic do tego aby zyli wedlug nich. Nic by one nie znaczyly dla takich ludzi.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Dekalog to po prostu jeden z pierwszych kodeksów prawnych. U Żydów sfera świecka mocno przenikała się z duchową, dlatego paragrafy swoje ubrali w boskie szaty.

Dzisiaj takich przykazań są setki: "będziesz płacił podatki", "nie będziesz przejeżdżał na czerwonym świetle", "nie będziesz dewastował mienia publicznego", itd.
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Wlasnie...czytalam kiedys 10 przykazan z jakiego plemienia indianskiego, pisalo w nim np. Nie bij swojej zony, a ona niech dobrze gotuje i zajmuje się potomstwem.
assamite
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 102
Rejestracja: 2005-08-31, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: assamite »

No i kobieta zna swoje miejsce :P
BlackWolf
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-29, 17:22
Lokalizacja: ze Świątyni Salomona

Post autor: BlackWolf »

Nauki Kościoła, a nauki z Biblii to 2 różne rzeczy. Warto porównać sobie Nowy Testament (nawet nie wliczając do niego Apokryfów) z nauczaniem, jakie serwuje nam Kościół. Czy to jest to samo? Wątpie.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną - Jako, iż przed religią Judaistyczną istniały głównie religie politeistyczne (do tej pory są spory czy pierwsze były religie monoteistyczne czy politeistyczne) przykazanie owo w pewnym stopniu nakazywało Semitom wiare w tego Boga. Poza tym, było ono oczywiste - w końcu, o ile się wierzy w jakiegoś Boga (i opiera w 100% na jego słowach) to ma się tylko tego Boga (w przypadku religii monoteistycznych).
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno - Chodziło tutaj nie tylko o odzielenie sacrum od profanum. Według nauk Kabalistycznych IHVH miał tajemne imie, znane tylko Metatronowi.
3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił - Bóg tworzył świat 6 dni, 7 odpoczął. Dla żydów jest to szabas, ponieważ jest to ostatni dzień tygodnia. Dla chrześcijan dniem świętym stała się niedziela - dzien zmartwychwstania Zbawiciela. Drobna sprzeczność?
4. Czcij ojca swego i matke swoja - o ile mnie pamięć nie myli, dosłownie odnosiło się to do całego gremium w diasporze.
5. Nie zabijaj - nie chodziło tylko o ludzi, ale również o zwierzęta. Wyjątkiem były ofiary (tak, tak, IHVH lubił ofiary), pożywienie i materiały zwierzęce potrzebne ludziom. Z czasem dla wygody stosowano to tylko w stosunku do ludzi.
6. Nie cudzołóż - zależnie od kultury. Oni są tak wychowywani - ich sprawa, ale nikt nie ma prawa muzulmaninowi próbować narzucić takiego dogmatu.
7. Nie kradnij - tutaj tłumaczyć chyba nie trzeba?
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu - za czasów Hammurabiego za oskarżenie bez dowodów groziła nawet śmierć. Może czas powrócić do takiego prawa?
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego - taaak objawia się tutaj "grzeszna natura człowieka" poniekąd narzucona mu przez twórców religii... Ale cóż poradzić, kiedy żona piękna?
10. Ani żadnej rzeczy która jego jest - j/w
Lauwiasz

Post autor: Lauwiasz »

Co kraj to boskie przykazania?
BlackWolf
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-29, 17:22
Lokalizacja: ze Świątyni Salomona

Post autor: BlackWolf »

Co Bog to boskie przykazania ;) ewentualnie co organizacja o charakterze religijnym to nowe "boskie" przykazania ;)
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Bardzo ciekawa teza ale uwazam, ze pozostaja rozne mozliwoci jej interpretacji.
Ja uwazam, ze 10 Przykazan z Nowego testamentu zgadza się nauka kosciola katolickiego.
Poszczegolnie zagadnienia co wymieniles do poszczegolnych przykazan pokrywaja się tez innymi religiami monoteistycznymi ale to nie dowod, ze odbiegaja one od nauk Kosiola. Szukam raczej wspolnot z innymi religiami a nie roznic.
Ostatnio zmieniony 2006-11-07, 20:32 przez Titania (usunela konto), łącznie zmieniany 1 raz.
BlackWolf
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-29, 17:22
Lokalizacja: ze Świątyni Salomona

Post autor: BlackWolf »

TITANIA pisze:Ja uwazam, ze 10 Przykazan z Nowego testamentu zgadza się nauka kosciola katolickiego.
A ja mam pytanie. Od kiedy przykazania pochodza z nowego testamentu? :P
TITANIA pisze:Poszczegolnie zagadnienia co wymieniles do poszctegolnych przykazan pokrywaja się tez innymi religiami monoteistycznymi
Tak, tylko nie zapominaj, ze zarowno w judaizmie, katolicyzmie jak i w islamie jest ten sam Bog - IHVH
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

A) Katolicy maja tylko "Nowy Testament" wiec i przykazania musza byc z nowego.
Nie uwazam ale, ze powinnisymy unikac Starego bo z niego powstalo opracowanie NowegoT. "zrobione" przez Kosciol Rzymski.

B) Fakt, ze w tych religiach jest ten sam Bog, ulatwia nam wiele;). Nigdy nie dociekalam, czy chodzi o tego samego ale nie mam nic przeciwko temu stwierdzeniu.
Lavyrania
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 58
Rejestracja: 2005-08-28, 23:15
Lokalizacja: obłęd

Post autor: Lavyrania »

TITANIA pisze:A) Katolicy maja tylko "Nowy Testament" wiec i przykazania musza byc z nowego.
Nie uwazam ale, ze powinnisymy unikac Starego bo z niego powstalo opracowanie NowegoT. "zrobione" przez Kosciol Rzymski.
Tylko? To czemu mnie uczyli na Starym i Nowym? :D
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

A czemu w epoce komputerów uczą tabliczki mnożenia ? :D
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Tylko ile można wyczytać z tego samego tekstu ? W pewnym momencie zaczyna to być jakieś wymuszone... Coś jak coraz mocniejsze zaciskanie reki na wyciśniętej gąbce...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Rozwój duchowy”